Sezon başladı, ailecek tek tek elleriyle topluyorlar - Son Dakika

Sezon başladı, ailecek tek tek elleriyle topluyorlar

21.05.2022 14:54

- Sezon başladı, ailecek tek tek elleriyle topluyorlar Sivas'ın Gemerek İlçesinde aileler madımak toplamak için bir araya geliyor.

- Sezon başladı, ailecek tek tek elleriyle topluyorlar

SİVAS - Sivas'ın Gemerek İlçesinde aileler madımak toplamak için bir araya geliyor. Birçok derde deva olan madımak toplanarak yemeği yapılıyor.

Mayıs aylarında kendiliğinden doğada çıkan madımak otu bölge insanları tarafından toplanarak kurutuluyor. Kurutulan madımaklar dondurucularda saklanarak kış boyu tüketiliyor. Gemerek İlçesinde madımak toplayan aile üyelerinden Rengül Durukan; "yöremizde mayıs ayında topladığımız madımaklar şifa niyetine. Her sene bu aylarda toplarız bir kışta bunları pişirir yeriz lezzetli olur. Herkese şifa olsun herkesin tatmasını isterim. Mayıs aylarında genelde bu bölgemizde madımağımız meşhurdur" dedi. Hayriye Aksoy ise; "Sivas'ımızın yöresel madımağı. Her sene mayıs ayında toplanırız komşularımız, toplarız, yıkarız, donduruculara koyarız, bir kış yeriz. Herkese tavsiye ederim. Çok şifalıdır" dedi. Sivas'a özgü olan madımağı kangal köpekleriyle birlikte toplayan aile üyeleri madımak türküsünü de söyledi.

YORUMLAR
500
Çin'in Otomobil Endüstrisi Ocak-Mayıs Döneminde Hızlı Yatırım Büyümesi Kaydetti Çin'in Otomobil Endüstrisi Ocak-Mayıs Döneminde Hızlı Yatırım Büyümesi Kaydetti Sivas'ta Anadolu ezgileri konseri verildi Sivas'ta Anadolu ezgileri konseri verildi
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Sezon başladı, ailecek tek tek elleriyle topluyorlar - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement