Aldığı sıfır aracın çift şase numaralı olduğunu öğrenince hayatının şokunu yaşadı - Son Dakika

Aldığı sıfır aracın çift şase numaralı olduğunu öğrenince hayatının şokunu yaşadı

5 ay önce

Yetkili bayiden sıfır araç alan Tolunay Yatmaz, muayene için götürdüğü aracının çift şase numaralı olduğunu öğrendi. Hukuk mücadelesi veren Yatmaz, mağduriyetinin giderilmesini istiyor.

Esenyurt'ta yaklaşık 2 yıl önce sıfır olarak bayiden hafif ticari bir araç alan Tolunay Yatmaz, hayatının şokunu yaşadı. Aracını muayeneye götürdüğünde çift şase numarası olduğunu öğrenen Yatmaz, hukuk mücadelesi başlattı. Yatmaz, muayeneden geçemediği için binemediği aracının üzerinde biriken tozları silmekle yetiniyor.

Olay, 2017 yılında Esenyurt'ta bayisi bulunan bir otomobil firmasında yaşandı. İddiaya göre, Yatmaz ailesi indirimli olan hafif ticari bir aracı sıfır olarak satın aldı. Tolunay Yatmaz bir süre sonra aracında kendince düzenlemeler yaptı. Yeni yıla girilmesi ile muayene tarihi gelen aracı istasyona götüren Yatmaz, büyük şok yaşadı. Yatmaz'a muayene istasyonu görevlileri aracında 2 adet şase numarası basılı olduğunu bu yüzden muayeneden geçmeyecekleri söyledi. Zaman kaybetmeden sıfır aracını aldığı firmaya giden Yatmaz, burada aracın değiştirilmesi ya da fark ödeyerek yeni bir araç almak istediğini söyledi. Firma tarafından bu isteği olumsuz yanıtlanan Yatmaz ailesi hukuk mücadelesi başlattı.

"ARABA MUAYENEDEN GEÇMEDİ"

Aracı yaklaşık 2 yıl önce aldığını söyleyen Tolunay Yatmaz, "Sıfır kilometre olan aracı bayide beğendik aldık. Araca masraf yaptık. Heves ettik aracı alırken. Daha sonra muayenesi geldi aracın ama araç muayeneden geçmedi. Bende sordum 'Aracım neden muayeneden geçmedi' diye. Onlar da dediler ki 'araçta çift şase numarası var'. Nasıl olabilir diye sordular bende aracı sıfır aldım ikinci el almadım dedim. Herkes şaşırdı. Araba muayeneden geçmedi. Bana belge verdiler. Belgede 'Tescil kuruluşuna bildirilmeden izinsiz şase numarası değiştirilmiş' yazıyordu" dedi.

"MAĞDURUZ, BEKLİYORUZ"

Aracın şase numarasının başka bir araçta daha olduğunu düşündüğünü söyleyen Yatmaz, "Şaşırdık tabi. Bayiye gittim araçta 2 tane şase numarası olduğunu söyledim. Onlarda şaşırdılar. Ben de bilmediğimi söyledim. Ben üretici firmaya bildirdim. Onlar da halledeceklerini söyleyip beni 2 hafta oyaladılar. Ben bu süreçte onlara uymadım ve ihbarname gönderdim. Ondan sonra bana dönüş yaptılar ve 5 tane ücretsiz bakım vereceklerini söylediler. Ben de kabul etmedim. Arabayı 45 bin liraya benden alabileceklerini söyledi bayi. Ben aracımı çektiğim gibi burada böyle duruyor. Mahkeme süreci devam ediyor aracın. Mağduruz bekliyoruz" diye konuştu.

"HER ŞEYİNE BAKSINLAR"

Tolunay Yatmaz, Kasım ayında mahkemenin görüleceğini ifade ederek sıfır araç alacaklara tavsiyede bulunarak, "Sıfır araç bile alsa arkadaşlar her şeyine baksınlar aracı firmalarda güven olmuyor" dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınan otomobil bayii ise, araçta fabrika çıkışlı bir hata olduğunu söylemekle yetindi.

Aldığı sıfır aracın çift şase numaralı olduğunu öğrenince hayatının şokunu yaşadı
Haber Yayın Tarihi: 27.08.2019 09:29 Kaynak: İHASon Dakika

Haydar Dümen, meslek hayatında kendisini en çok şaşırtan soruyu söyledi
Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti

Son Dakika Haberleri