Şilili yazar Luis Sepulveda da koronavirüs kurbanı - Son Dakika

Şilili yazar Luis Sepulveda da koronavirüs kurbanı

16.04.2020 17:28
Şilili yazar Luis Sepulveda da koronavirüs kurbanı, System.String[]

1949 yılında Şili'nin Ovalle kentinde dünyaya gelen Sepulveda Şili Komünist Partisi üyesi olan babasının izinden giderek sosyalist düşünceyi genç yaşta benimsedi ve öğrenci lideri olarak çok sayıda eyleme katıldı.

1949 yılında Şili'nin Ovalle kentinde dünyaya gelen Sepulveda Şili Komünist Partisi üyesi olan babasının izinden giderek sosyalist düşünceyi genç yaşta benimsedi ve öğrenci lideri olarak çok sayıda eyleme katıldı. Salvador Allende yönetiminin kültür işleriyle de uğraşan Sepulveda 1973'teki darbenin ardından hapse atıldı ve Uluslararası Af Örgütü'nün çabaları sonucu 2,5 yıl sonra çıkarak ev hapsine kondu. Kaçmayı başaran Sepulveda daha sonra yeniden tutuklandı ve 20 yıla mahkum oldu. 1977'de Şili'yi terk etti İsveç'e gitti.

1979 yılında Simon Bolivar'ın kurduğu Uluslararası Tugay'a katılarak Nikaragua davasını destekledi ve daha sonra gazeteci olarak çalışmaya başladı. 1982'de Greenpeace'e katılan yazar 1987'ye kadar çevreci örgütün aktif bir üyesiydi.

1969'dan itibaren kitaplar yazmaya başlayan Luis Sepulveda 1988'de "Aşk Romanları Okuyan İhtiyar" adlı eseriyle Tigre Juan adına verilen prestijli edebiyat ödülünü kazandı.

Sepulveda'nın dilimize çevrilen "Martıya Uçmayı Öğreten Kedi", "Aşk Romanları Okuyan İhtiyar", "Mutluluğa Dair Bir Düşünce" ile "Miks, Maks ve Meks'in Öyküsü" kitapları Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Şilili yazar Luis Sepulveda da koronavirüs kurbanı

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Şilili yazar Luis Sepulveda da koronavirüs kurbanı - Son Dakika Magazin


YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Çok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı İşte Mehmet Ali Erbil'in son hali! Kızı, "Çok yakında büyük sürpriz var" notuyla paylaştı Lüks cipteki infazın detayları kan dondurdu: Önce iki arkadaşını öldürdü, sonra intihar etti