Sırbistan'dan Türk işadamlarına yatırım çağrısı - - Son Dakika

Sırbistan'dan Türk işadamlarına yatırım çağrısı -

02.03.2014 14:29
Sırbistan'dan Türk işadamlarına yatırım çağrısı -, System.String[]

Sırbistan başbakan yardımcıları Aleksandar Vuçiç ve Rasim Lyayiç, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay'la birlikte Leskovac şehrinde Türk girişimcilerce kurulan ve yaklaşık 350 kişiyi istihdam eden ''Jeanci'' isimli tekstil fabrikasını ziyaret etti.

Sırbistan başbakan yardımcıları Aleksandar Vuçiç ve Rasim Lyayiç, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay'la birlikte Leskovac şehrinde Türk girişimcilerce kurulan ve yaklaşık 350 kişiyi istihdam eden ''Jeanci'' isimli tekstil fabrikasını ziyaret etti.

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç, Başbakan Yardımcısı ve Ticaret ve Telekomünikasyon Bakanı Lyayiç, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay ve Jeanci Genel Müdürü Taner Büyükcan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, firmanın sağladığı iş olanaklarının gelecekte artmasını dilediklerini belirtti.

Ülkedeki Türk yatırımlarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Vuçiç, ''Burada, ciddi işler yapan bir fabrikayı ziyaret ettik. İşleyen bir sistem ve yatırımlarını artırma arzusuna sahip insanlar gördük. Umarım, diğer Türk işadamları da Sırbistan'ın yatırım için iyi bir ülke olduğunun farkına vararak, ülkemize yatırım yapacak. Hükümetimiz, ülkeye yatırım yapacak Türk işadamlarına her türlü desteği vermeye hazırdır. Burada, kendinizi evinizdeymiş gibi hissedin'' dedi.

-Tekstil yıkama tesislerinin temeli atıldı

Bu arada, Ticaret ve Telekomünikasyon Bakanı Lyayiç, Belgrad Büyükelçisi Bozay ve Jeanci Genel Müdürü Büyükcan, 400 kişilik istihdam sağlayacak tekstil yıkama tesislerinin temelini attı.

Temel atma töreninin ardından açıklamada bulunan Lyayiç, bu tür yatırımların artmasını dilediklerini belirterek, ''Bu fabrika, diğer Türk yatırımcılara da mesaj niteliği taşımalıdır. Sırbistan'a yatırım karlıdır. Sırbistan, istikrarlı bir ülkedir'' dedi.

Büyükelçi Bozay da Jeanci'nin Sırbistan'daki ciddi bir Türk yatırımı olduğunu belirterek, bugünkü organizasyonun tarihsel bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

Sırbistan'a yapılan yatırımların, Avrupa Birliği'ne (AB) yapılmış yatırımlar olduğunu belirten Bozay, Sırbistan'ın AB'ye katılım müzakerelerini sürdüren bir ülke olduğunu hatırlattı.

Bozay, Jeanci firmasının Sırbistan'a yatırım yapacak diğer Türk firmalarına da örnek olması gerektiğini vurguladı.

Jeanci Genel Müdürü Büyükcan da yatırım yapılacak ülke arayışına dört yıl önce başladığını ve bu süreçte yaptığı araştırmalar neticesinde Sırbistan'ın en iyi imkanlara sahip olduğunu gördüğünü belirtti.

Büyükcan, mevcut fabrikada 350 kişinin çalıştığını ifade ederek, Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde açacakları iki yeni fabrika ile de yaklaşık bin kişiye daha istihdam sağlamayı hedeflediklerini vurguladı.

Alınan bilgiye göre, Sırbistan'a şu ana kadar 3,5 milyon avro değerinde yatırım yapan Jeanci firması, ürettiği tekstil ürünlerinin tamamını İtalya'ya ihraç ediyor. Firmanın Sırbistan'daki toplam yatırımlarının 6 milyon avroya ulaşması bekleniyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Sırbistan'dan Türk işadamlarına yatırım çağrısı - - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Haluk Levent, tedavi parası Manavgat'taki yangında küle dönen Cemile Öner'e yardım etmek için harekete geçiyor 07:33 Haluk Levent, tedavi parası Manavgat'taki yangında küle dönen Cemile Öner'e yardım etmek için harekete geçiyor Kan donduran anlar! Balkona çıkıp intihar etti, son sözü 03:35 Kan donduran anlar! Balkona çıkıp intihar etti, son sözü "Geliyorum beyler" oldu Türkiye'de süren orman yangınları NASA haritasında! Kırmızı noktaların yoğunluğu dikkat çekici 23:49 Türkiye'de süren orman yangınları NASA haritasında! Kırmızı noktaların yoğunluğu dikkat çekici
Orman yangını çıkarmaya çalışan yabancı uyruklu 2 PKK'lı terörist yakalandı 22:07 Orman yangını çıkarmaya çalışan yabancı uyruklu 2 PKK'lı terörist yakalandı Manavgat'taki yangını çıkardığı iddia edilen kişilere linç girişimi 21:41 Manavgat'taki yangını çıkardığı iddia edilen kişilere linç girişimi Marmaris'te yangını kaydeden vatandaştan dikkat çeken sözler: Biri ormanı ateşe verdi bak 20:29 Marmaris'te yangını kaydeden vatandaştan dikkat çeken sözler: Biri ormanı ateşe verdi bak
Trabzonspor, Dorukhan'ın ardından Emre Mor'u da kadrosuna katıyor 20:06 Trabzonspor, Dorukhan'ın ardından Emre Mor'u da kadrosuna katıyor Adana Demirspor durmuyor! Dünyaca ünlü futbolcu David Luiz ile her konuda anlaşmaya varıldı 19:01 Adana Demirspor durmuyor! Dünyaca ünlü futbolcu David Luiz ile her konuda anlaşmaya varıldı
Advertisement