Son dakika haberi... Gine'de askeri cunta lideri Doumbouya, Cumhurbaşkanı olarak yemin edecek - Son Dakika

Son dakika haberi... Gine'de askeri cunta lideri Doumbouya, Cumhurbaşkanı olarak yemin edecek

30.09.2021 21:27
Son dakika haberi... Gine'de askeri cunta lideri Doumbouya, Cumhurbaşkanı olarak yemin edecek

Son dakika haberler... Gine'de 5 Eylül'deki darbeyi gerçekleştiren askeri cuntanın lideri Yarbay Mamady Doumbouya'nın Cumhurbaşkanı olarak yemin edeceği açıklandı.

Gine'de 5 Eylül'deki darbeyi gerçekleştiren askeri cuntanın lideri Yarbay Mamady Doumbouya'nın Cumhurbaşkanı olarak yemin edeceği açıklandı.

Gine'de Yargıtay tarafından basına yapılan açıklamada, seçimler yapılana kadar Doumbouya'nın yarın Cumhurbaşkanı olarak yemin etmesinin kararlaştırdığı bildirildi.

Doumbouya'nın Cumhurbaşkanı olarak göreve başlayacağını açıklayan Yargıtay, sivil yönetime geçiş sürecine kadar ülkeyi Doumbouya'nın idare edeceğini kaydetti.

Gine'de askeri cunta üyesi hiç kimsenin genel ve yerel seçimlere katılamayacağı açıklanmıştı.

Askeri darbe

Gine'nin başkenti Konakri'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı Sekoutoureya ve idari binaların bulunduğu Kaloum bölgesinde 5 Eylül'de silah sesleri duyulmuştu. Olaydan birkaç saat sonra, Özel Kuvvetler Birliklerinin (GFS) başındaki Yarbay Mamady Doumbouya yönetime el koyduklarını açıklamıştı.

Doumbouya, ülkedeki kötü gidişat nedeniyle yönetime el koyduklarını ve Ulusal Birlik ve Kalkınma Komitesini (CNRD) kurduklarını duyurmuştu.

Hükümet, anayasa ve kamu kurumlarının feshedildiğini kaydeden Doumbouya, eski Cumhurbaşkanı Conde'nin güvenli bir yerde tutulduğunu dile getirmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haberi... Gine'de askeri cunta lideri Doumbouya, Cumhurbaşkanı olarak yemin edecek - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

DSÖ'den Kovid-19'un yeni mutasyonu Omicron nedeniyle ülkelere çağrı: Sınırları kapatmayın 23:57 DSÖ'den Kovid-19'un yeni mutasyonu Omicron nedeniyle ülkelere çağrı: Sınırları kapatmayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, futbol yıllarından bahsetti: Babam iyi ki önümü kesti 22:47 Cumhurbaşkanı Erdoğan, futbol yıllarından bahsetti: Babam iyi ki önümü kesti Çilek seraları sular altında kaldı 22:43 Çilek seraları sular altında kaldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, engelli vatandaşlarla bir araya geldi 22:10 Cumhurbaşkanı Erdoğan, engelli vatandaşlarla bir araya geldi Son Dakika! Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz hayatını kaybetti 18:47 Son Dakika! Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz hayatını kaybetti Türkmenistan'daki toplantıda Erdoğan ve Aliyev'in neşesi gözden kaçmadı 17:08 Türkmenistan'daki toplantıda Erdoğan ve Aliyev'in neşesi gözden kaçmadı
Son dakika! Güney Amerika ülkesi Peru'da 7,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi 14:45 Son dakika! Güney Amerika ülkesi Peru'da 7,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi Bu kadarına da yok artık! İstanbul'da mağarayı anımsatan daire için 1000 TL kira istiyorlar 14:03 Bu kadarına da yok artık! İstanbul'da mağarayı anımsatan daire için 1000 TL kira istiyorlar
Advertisement