Sosyal Medya Kürk Mantolu Madonna Gafını Konuşuyor - Son Dakika
BBC

Sosyal Medya Kürk Mantolu Madonna Gafını Konuşuyor

17.10.2016 16:31
Sosyal Medya Kürk Mantolu Madonna Gafını Konuşuyor, System.String[]

Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna eseri 1943'te basılmıştı.

Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna eseri 1943'te basılmıştı.

Yazar Sabahattin Ali, 73 yıl önce basılan eseri 'Kürk Mantolu Madonna'nın bir günde sosyal medya fenomenine dönüştüğünü görse ne düşünürdü?

TV8 televizyonunda 'Aramızda Kalmasın' programında yaşanan bir hata nedeniyle gündeme gelen Kürk Mantolu Madonna, Twitter'da yaklaşık 31 bin paylaşımla şu sıralar trend konularından biri.

Programda kitabın sinemaya uyarlanmasıyla ilgili sohbet sırasında sunuculardan Funda Özkalyoncuoğlu'nun kitaptaki kadın karakteri pop yıldızı Madonna sanması sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

TV8 televizyonunda Aramızda Kalsın programı sunucularından Özkalyoncuoğlu'nun sözleri sosyal medyada büyük tartışma yarattı.

"Madonna'nın hayatı bizim için enteresan olabilir; aşkları, ilişkileri falan" diye konuşan Özkalyoncuoğlu, programın diğer sunucularından Jess Molho'nun kitabın 1943'te basıldığını söylemesi üzerine "Madonna var mıydı o zamanlar" dedi.

Programda kitabın sinemaya uyarlanmasında Maria Puder karakterini oyuncu Beren Saat'in canlandıracağı konuşuluyordu.

Kitabı okuduğunu öne süren Özkalyoncuoğlu'nun sözleri sosyal medyada büyük tepki çekerek, alay konusu edildi ve sunucu cahillikle suçlandı.

Programdaki sohbete okurların yanı sıra edebiyat dünyası da tepki gösterdi. Algan Sezgintüredi, Mine Söğüt, Enver Aysever, Hakan Bıçakçı, Nermin Yıldırım ve Semih Gümüş gibi yazarlar sosyal medya üzerinden yorumlarını paylaştı.

Türk edebiyatının baş yapıtlarından sayılan Kürk Mantolu Madonna 1920'li yıllarda Berlin'e öğrenci olarak giden Raif Efendi ile ressam Maria Puder arasındaki aşkı anlatıyor. Raif Efendi bir sanat galerisinde gördüğü bir ressamın otoportresine tutkunluk düzeyinde bağlanır ve platonik bir aşka tutulur.

Kitap Türkiye'de aylardır çok satanlar listesinden inmiyor ve çok sayıda okura ulaşıyor. Sabahattin Ali'nin eserinin İngilizce çevirisi Mayıs ayında Penguin Yayınevi tarafından Modern Klasikler serisinden

Kürk Mantolu Madonna kült bir eser olarak kabul ediliyor. Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali ise, BBC'ye açıklamasında 70 yıl önce yazılmış bir romanın hala çok satanlar listesinde olmasını şaşkınlıkla karşıladığını anlatmıştı.

Ali "Şaşkınım çünkü bu babamın en favori kitabı değildi" diyor.

Sabahattin Ali siyasi görüşleri nedeniyle 1948 yılında suikasta kurban gitmişti.

ABD'li şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu Madonna ise pop müziğin "Kraliçesi" olarak biliniyor. Pop kültürünü simgelerinden kabul edilen Madonna bugüne kadar başta 7 Grammy Ödülü olma üzere pek çok ödüle layık görüldü.

Sosyal Medya Kürk Mantolu Madonna Gafını Konuşuyor

Son Dakika Güncel Sosyal Medya Kürk Mantolu Madonna Gafını Konuşuyor - Son Dakika

BBC

Son Dakika

Erol Bulut, taraftarı üzecek haberi verdi: Samatta 4 hafta sahalardan uzak kalacak Eski Ermenistan Başbakanı Bagratyan: Paşinyan'ın korkaklığı yüzünden kaybettik, ordumuzun yüzde 80'i yok oldu Merkez'in faiz artırımı sonrası bankalar da kredi faizlerini yükseltti! İşte banka banka güncel oranlar Şeyma Subaşı, kızıyla fotoğrafına parayla ilgili yorum yapan takipçisine küfrederek cevap verdi Bahçesine kurduğu güneş enerjisi sistemiyle elektrik, ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılıyor Maradona'nın ölümü sonrası İngiliz basınının attığı manşetler büyük tepki çekti Genç kadını çalıştığı yerde öldürüp, intihara kalkıştı Durakta otobüs bekleyen kadına iğrenç taciz: Dünden beri ağlıyorum