Sri Lanka Devlet Başkanı, görevini bırakmasına bir hafta kala İsveçli kadın turisti öldüren idam... - Son Dakika
BBC

Sri Lanka Devlet Başkanı, görevini bırakmasına bir hafta kala İsveçli kadın turisti öldüren idam...

11.11.2019 13:30
Sri Lanka Devlet Başkanı, görevini bırakmasına bir hafta kala İsveçli kadın turisti öldüren idam..., System.String[]

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena'nın görevini bırakmasına bir hafta kala, 19 yaşındaki İsveçli bir kızı öldürmekten hüküm giyen bir idam mahkumunu affetmesi, ülkede büyük tepkiye neden oldu.

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena'nın görevini bırakmasına bir hafta kala, 19 yaşındaki İsveçli bir kızı öldürmekten hüküm giyen bir idam mahkumunu affetmesi, ülkede büyük tepkiye neden oldu.

Partisinden destek alamadığı için 16 Kasım'daki seçimlerde aday olmayacağını açıklayan Sirisena, nüfuzlu bir ailenin oğlu olan Jude Jayamaha adlı mahkumu "cezaevindeki iyi hali" ve "bir anlık öfke sonucu 19 yaşındayken hapse girmesi" nedeniyle affettiğini söyledi.

Kafatasında 64 kırık tespit edildi

Otopsi raporunda 2005'te lüks bir apartmanın merdivenlerinde öldürülen Yvonne Jonsson'un kafatasında 64 kırık bulunduğu belirtilmişti.

Jayamaha önce 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Avukatları Jayamaha'ya verilen hapis cezasını çok bularak kararı temyiz etti. Ancak mahkeme bu talebi reddetti ve 2012'de Jayamaha'yı idam cezasına çarptırdı. Yüksek Mahkeme 2014'te bu kararı onadı.

'Zengin bir ailenin oğlu olmasaydı, çoktan asılmıştı'

Geçen ay, babası İsveçli annesi Sri Lankalı olan Yvonne Jonsson'un ablası Caroline Jonsson, Facebook hesabında Devlet Başkanı'nın Jayamaha için af çıkarmayı planladığını öğrendiklerini belirterek şunları yazdı:

"Cinayetten sonra hayatımızı düzene sokmak için çok çaba harcadık. Aradan 15 yıl geçti ve hala adalet için mücadele veriyoruz. Şimdi kendimizi en kötü sonuca hazırlamak zorundayız. Çünkü kardeşimin katili affediliyor" dedi.

Jayamaha'nın 9 Kasım'da hapishaneden çıktığı açıklandı.

Devlet Başkanı'nın kararı sosyal medyada büyük tepki buldu. Twitter'de bir kullanıcı "Devlet Başkanı'ndan barbarca bir karar" derken başka bir kullanıcı "Sirisena'ya işlediği bu suç için kaç para ödendiği araştırılmalı" diye yazdı.

Bir başka yorumda ise "Eğer o canavar zengin bir ailenin oğlu olmasaydı çoktan asılmıştı" denildi.

Sri Lanka Devlet Başkanı, görevini bırakmasına bir hafta kala İsveçli kadın turisti öldüren idam...

Son Dakika Dünya Sri Lanka Devlet Başkanı, görevini bırakmasına bir hafta kala İsveçli kadın turisti öldüren idam... - Son Dakika Dünya

BBC

Son Dakika

Depremde boğularak can veren Fatma teyze, Türkiye'de tsunamiden ölen ilk kişi oldu Şaka yapmak isterken elindeki av tüfeğiyle arkadaşını öldürdü Milli Kick Boksçu Mustafa Danışmaz'a pusu kurup, babasını öldüren şahsa müebbet hapis cezası İzmir depremi yıllar öncesine götürdü! Gölcük depreminde enkazdan çıkarılan Gizem Güven'den duygusal paylaşım Çocukken ırmaktan tuttuğu balıkları şimdi üreterek dünyaya pazarlıyor Çam kozalağından denemelik turşu yapmaya başlamıştı, şimdi taleplere yetişemiyor Yan yatan bina vinçlerle desteklendi, arama kurtarma çalışması devam ediyor Trabzonspor'da teknik direktör Eddie Newton'ın görevine son verildi