- Süper Bilgisayar- İnsan Bilgi Yarışması - Son Dakika

- Süper Bilgisayar- İnsan Bilgi Yarışması

17.02.2011 10:30
- Süper Bilgisayar- İnsan Bilgi Yarışması, System.String[]

- Süper Bilgisayar- İnsan Bilgi Yarışması

- SÜPER BİLGİSAYAR- İNSAN BİLGİ YARIŞMASI

Türkiye'de bir dönem büyük ilgi gören 'Riziko' yarışmasının Amerikan versiyonunda 2 yarışmacı bilgisayara karşı bilgide öne geçmeye çalıştı.

Amerikalı şirketin geliştirdiği süper bilgisayarlardan 'Deep Blue' bir süre önce, Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov'la karşılaştırıldı. 3 dakikada 60 milyar hamleyi gözden geçirebilen Deep Blue, 1997'de Kasparov'u yendi. Amerikalı şirketi IBM bu kez bir başka süper bilgisayarı 'Watson' insana karşı bilgi yarışına soktu. Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov'u yenen IBM Deep Blue'dan sonra şimdi de IBM Watson adlı süper bilgisayar bilgi yarışmasına alındı. "Watson", yarışma tarihinin en başarılı iki yarışmacısı Ken Jennings ve Brad Rutter'le 3 bölüm sürecek mücadele etmeye başladı.

İlk bölümde Watson, Rutter ile berabere kalarak 5 bin dolar kazandı. İkinci bölümde süper bilgisayar Watson rakiplerini geride bıraktı. Watson bölüm sonunda 35 bin 734 dolar kazanarak en yakın rakibi Rutter'a 25 bin dolar fark attı. Soruları algılayabilmesi ve anında tepki vermesiyle büyük ilgi çeken Watson'un son turu da kazanması halinde IBM'in 1 milyon dolarlık bağış yapacağı belirtildi.

İnsana karşı yarıştırılan bilgisayarın 15 trilyon bit'lik hafızası olduğu halde konuyu bazen algılayamadığı ve komik yanıtlar verdiği belirtildi. Ayrıca coğrafya bilgisinin de tartışılır olduğu ifade edildi.

- Süper Bilgisayar- İnsan Bilgi Yarışması

- Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya - Süper Bilgisayar- İnsan Bilgi Yarışması - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Paraları Türk lirası karşısında değer kazanınca Bulgarlar Edirne'ye akın etti Elini kıyma makinesine kaptıran asker, 2 saatlik operasyonla kurtarıldı Durak dışında olduğu için kendisini almayan şoföre kızan kadın taksiyle takip ettiği otobüsü kırmızıya boyadı Eşini defalarca bıçaklayarak öldüren koca olay yerinde bekledi Macron'dan skandal provokasyon! Peygamberimize hakaret içeren karikatürler kamu binalarına yansıtıldı Ahmet Kural yeni imajını paylaştı, hayranları şaşkınlığını gizleyemedi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor