Suriyelilerin Türkiye'deki Yükseköğretime Katılımı Çalıştayı - Son Dakika
Güncel

Suriyelilerin Türkiye'deki Yükseköğretime Katılımı Çalıştayı

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) Kurucu Başkanı Vural Çakır, "Eğitim Şart" projesinde sunulan çözümler kapsamında bir çağrı merkezi oluşturulacağını belirterek, "Bu çağrı merkezine Suriyeli öğrencilerin başvurmasını ve onları krediden başvurabilecekleri üniversitelere kadar birçok alanda...

10.01.2018 16:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) Kurucu Başkanı Vural Çakır, "Eğitim Şart" projesinde sunulan çözümler kapsamında bir çağrı merkezi oluşturulacağını belirterek, "Bu çağrı merkezine Suriyeli öğrencilerin başvurmasını ve onları krediden başvurabilecekleri üniversitelere kadar birçok alanda yönlendirmeyi amaçlıyoruz." dedi.

Avrupa Birliği desteğiyle, İNGEV, Bahçeşehir Üniversitesi Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi iş birliğiyle yürütülen "Eğitim Şart" projesi kapsamında "Suriyelilerin Türkiye'deki Yükseköğretime Katılımı Çalıştayı", Bahçeşehir Üniversitesi'nde gerçekleştirildi.

Çakır, çalıştayda yaptığı açıklamada, çatışma bölgesinden kaçıp gelenlerin okula ve öğrenime devam etmelerinin bir sorun olarak bu kişilerin karşılarında durduğunu dile getirerek, özellikle orta öğrenimden gelenlerin karşılaştıkları sorunları "denklik", "muhatap bulamama", "iki öğrenim sistemi arasındaki farklar" şeklinde sıraladı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve kamu kurumlarının bu konuda çeşitli çalışmalar yürüttüğüne değinen Çakır, sivil toplum kuruluşlarının da söz konusu çalışmaları desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Çakır, şu anda orta öğrenimde 169 bin civarında Suriyeli öğrenci bulunduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

"Dışarıda kalan öğrencilerin yüksek öğrenime katılmalarını sağlamak sosyal bir unsur. Entegrasyonun mutlaka sağlanması gerekiyor ki bu insanlar sokakta olmasın. Şu anda bizim yürüttüğümüz proje de yüksek öğrenime katılımı desteklemek ve sorunların çözümüne yönelik bir destek projesi. Proje kapsamında düzenlenen çalıştaya özel sektörden, vakıflardan ve kamudan katılım var. Burada hangi tür sorunların olduğunu ve sorunlara nasıl çözüm getirildiğini tartışacağız. Eğitim Şart projesi kapsamında bir çağrı merkezi oluşturacağız. Bu çağrı merkezine Suriyeli öğrencilerin başvurmasını ve onları krediden başvurabilecekleri üniversitelere kadar birçok alanda yönlendirmeyi amaçlıyoruz. Suriyeli öğrenciler karşılaşabilecekleri bütün sorunlarla ilgili bilgileri alacak. Bu yönlendirmeleri yapanlar ve bilgileri verenler yine Suriyeli öğrenciler olacağı için de küçük de olsa bir istihdam olanağı sağlanacak. Çağrı merkezi 2 öğrenciyle başlayacak, talebin artmasına bağlı olarak geliştirmeyi planlıyoruz. Yüksek öğrenime geçişte dışarıda kalan grubun öğrenime katılmasını teşvik etmek ve özellikle Türkiye'ye entegrasyonlarını güçlendirmek gerekiyor. Aksi çok ciddi sokak sorunlarına yol açma potansiyeli taşıyor."

"Türkiye'deki yabancı öğrencilerin yüzde 13,64'ünü Suriyeli"

Proje Koordinatörü Başak Tüzün de Türkiye'de lise çağında 169 bin, üniversite çağında 2016-1017 döneminde 15 bin Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü kaydederek, son 2 yılda sayının 5 bin civarında artığını ve bu eğilimin devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Tüzün, 2018'de 20 bin Suriyeli öğrencinin Türkiye'de yüksek öğrenim gördüğünün varsayıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

"Bunların yüzde 80'i lisans, yüzde 8'i yüksek lisans, yüzde 2'si doktora öğrencisi. Türkiye'deki yabancı öğrencilerin yüzde 13,64'ü Suriyeliler. Azerbaycanlılardan sonra en fazla yabancı öğrenci Suriyeliler. Türkiye'de yüksek öğrenimdeki Suriyeli öğrenciler 3 gruptan oluşuyor. Birinci grup, kriz nedeniyle öğretimini yarıda bırakarak Türkiye'ye gelenler. Bunlar yatay geçiş veya özel öğrencilik imkanıyla üniversitelerde eğitime başladı. İkinci grup ise 2011 sonrasında Türkiye'ye gelen lise öğrenimi gören ve üniversiteye girme aşamasında olan öğrencilerden oluşuyor. Üçüncü grup da diğer uluslararası öğrenciler gibi gerekli şartları sağlayarak Türkiye'de eğitime devam etmek isteyen öğrencilerden oluşuyor."

Yapılan bir araştırmaya göre, Suriyeli öğrencilerin yüzde 18'inin burs aldığına değinen Tüzün, burs alan öğrenci sayısının artmasıyla yüksek öğrenimde yer alan öğrenci sayısının da artacağını belirtti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Suriyelilerin Türkiye'deki Yükseköğretime Katılımı Çalıştayı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı
  00:20 TBMM bir kez daha karıştı! Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li vekilin mikrofonu kapatıldı

  DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, TBMM'de Kürtçe dörtlük okuyan DEM Parti'li Mehmet Kamaç'ın mikrofonunun kısılmasına, ''Bu ülkede 20 milyon Kürt'ün ana dili olan Kürtçe'den bir dörtlük okunmasına tahammül edemiyorsunuz. Burada mikrofonu kapatıyorsunuz Diyarbakır'da Megri megri şarkısını söylüyorsunuz.'' sözleriyle tepki gösterdi. Koçyiğit'e yanıt veren MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise, ''Yaptığınız resmen etnik bölücülük ve ırkçılıktır.'' dedi.

 • Motorine 1 lira 55 kuruş indirim
  00:11 Motorine 1 lira 55 kuruş indirim

  Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte motorin fiyatları da değişmeye devam ediyor. Motorine bu gece yarısı itibarıyla 1 lira 35 kuruş indirim geldi. İstanbul'da motorinin litresi 40 lira 7 kuruş, Ankara'da ise 41 lira 46 kuruş oldu.

 • 29 Şub "Oyuncularım da düşünsün" diyen Okan Buruk'tan maç sonuna damga vuran sözler

  Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, Fatih Karagümrük'e elendikleri maçın ardından açıklamalarda bulundu. Rakiplerinin daha kaliteli işler yaptığını belirten Buruk, "Rakibimiz bir kere çok iyi oynadı. Hakkını vermek gerekiyor. Bizden daha kaliteli işler yaptılar. Onu net şekilde söylemeliyim. 2-0 bizim için maçın sonu oldu. Sonrasında net tepki veremedik. Rakibi tebrik ediyoruz. Oyuncularım da düşünsün, birçok oyuncu oynattık, şans verdik" dedi.

 • Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı
  29 Şub Ünlü oyuncu Berna Laçin acil olarak ameliyata alınacak: Yürümem dahi yasaklandı

  Tek kişilik oyun için Denizli'nin Pamukkale ilçesine giden ünlü oyuncu Berna Laçin, bir anda rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm oyunlarını iptal eden Laçin acil olarak ameliyata alınacağını belirterek, "Acilen ortaya çıkan ve ne yazık ki benim için ciddi tehlike arz eden ve an itibari ile yürümemin dahi yasaklandığı bir omurilik sorunum nedeni ile çok acil ameliyata girmek zorundayım." dedi.

 • Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı
  29 Şub Fatih Karagümrük'e elenen Galatasaray, Bayern Münih maçından sonra bir ilki yaşadı

  Ziraat Türkiye Kupası çeyrek finalinde Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilerek kupadan elenen Galatasaray'ın bu mağlubiyetle birlikte iç sahadaki 14 maçlık yenilmezlik serisi de sona erdi. Aslan, son mağlubiyetini 128 gün önce, Şampiyonlar Ligi'nde Bayern Münih'e karşı almıştı.

 • Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi
  29 Şub Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası'nda Fatih Karagümrük'e elendi

  Galatasaray, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında sahasında VavaCars Fatih Karagümrük'e 2-0 yenildi ve kupaya veda etti.

 • CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok
  29 Şub CHP Genel Başkanı Özel: DEM Parti ile herhangi bir ittifak yok

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında, "DEM Parti ile CHP arasında ittifak var mı?" sorusuna yanıt verdi. Özel, "Bunu kaç kere söylesin CHP. Bu CHP'nin tek başına girdiği bir seçim. Herhangi bir ittifak yok. Ne onların bize kayıtsız şartsız desteği söz konusu ne bizim onlara desteğimiz var. DEM'le imza, yazı, protokol yok böyle bir şey. Kandille anlaşmaya çalışanların, resmi heyet yollayanların geçmişte yaptıkları ortada." dedi.

 • Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı
  29 Şub Fatura yine çok kabarık! PFDK Süper Lig devlerine ceza yağdırdı

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Süper Lig devleri Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'a bu hafta yaşanan olaylardan dolayı para cezası verdi. Beşiktaş'a 1 milyon 20 bin TL, Fenerbahçe'ye 512 bin TL ve Galatasaray'a 400 bin TL ceza verildi.

 • Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği
  29 Şub Özgür Özel ve Bahçeli arasında Atatürk polemiği

  CHP lideri Özgür Özel, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin kendisine yönelik ''Özgür Bey'in akıl sağlığı yerinde mi? Atatürk öldü. Kendisi ruh mu çağırmış da Atatürk'le görüşmüş'' sözlerine yanıt verdi. Özel, ''Atatürk öldü diyorsan, sen bu Cumhuriyet düşmanlarına, Atatürk'e husumet duyanlara, Kurtuluş Savaşı yoktur diyenlere, keşke Yunan kazansaydı diyenlere, koltuk değneği olduğun gün Atatürk senin için öldü'' ifadelerini kullandı.


Advertisement