Taliban: Afganistan'da Taliban'a kimin liderlik edeceği 2 ila 3 gün içinde belli olacak - Son Dakika

Taliban: Afganistan'da Taliban'a kimin liderlik edeceği 2 ila 3 gün içinde belli olacak

18.08.2021 07:11

Afganistan'da yönetimin başına geçen Taliban'ın Sözcüsü Suhail Shaheen, Taliban'a kimin liderlik edeceğinin 2 ile 3 gün sürmesi beklenen istişareler sonucunda belirleneceğini ve ülkede kadınların çalışma ve okuma haklarına sahip olacağını söyledi.

Taliban güçlerinin, Afganistan'da kontrolü ele geçirmesinin ardından Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen'den, ülkede Taliban'a kimin liderlik edeceği konusunda açıklama geldi.

Sözcü Shaheen yaptığı basın açıklamasında, Afganistan'da kadınların çalışması ve okumasına ilişkin konulara ve ülkede Taliban güçlerine kimin liderlik edeceğine yönelik kararlara değindi. Kendisine yöneltilen Afganistan'da Taliban'a kimin liderlik edeceği konusundaki soruları yanıtlayan Shaheen, bir istişarenin gerçekleştirileceğini ve 2 ila 3 gün içinde bir sonuca varılmasının beklendiğini duyurdu.

"TALİBAN'IN KURUCUSU AFGANİSTAN'A GİTMEYİ PLANLIYOR"

Ayrıca Sözcü Shaheen, 90'lı yıllarda Taliban'ın kurucularından biri olan ve Taliban Siyasi Ofis Başkanı Molla Abdulgani Birader'in ne zaman olduğunu söyleyemese de Afganistan'a gitmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

"ESKİ AFGAN HÜKÜMETİ ÇALIŞANLARI GÜVENDE"

Taliban güçleri tarafından yapılan açıklamalarda, eski Afgan hükümetinde çalışmış kişilere genel af çıkarıldığı duyurulmuş ve görevlerine geri dönmeleri için çağrıda bulunulmuştu. Açıklamasında, eski hükümet çalışanlarına da değinen Shaheen, eski hükümet çalışanlarının hayatlarının güvende olduğunu belirterek, "Malları kurtarılacak, onurları ve hayatları güvende" ifadelerini kaydetti.

"AFGAN KADINLARI ÇALIŞMA HAKKINA SAHİP OLACAK"

Açıklamasında, Afganistan'daki kadınların üniversite düzeyine kadar eğitim görme ve çalışma hakkına sahip olacağını belirten Shaheen, Taliban'ın kontrolü devralmasının ardından ülkede "binlerce" okulun faaliyete devam ettiğini ifade etti. Kadınların başörtüsü takmasının isteneceğini, fakat çarşaf giymelerinin istenmeyeceğini aktaran Shaheen, "Bunlar bizim kurallarımız değil, bunlar İslami kurallar. Bu onların güvenliği içindir" dedi.

İNGİLTERE BAŞBAKANI BORİS JOHNSON'A ÇAĞRI

Konuşması sırasında, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a ve uluslararası topluma "Afgan halkının isteklerine saygı duymaları" mesajı veren Sözcü Shaheen, "Bu onların yükümlülüğü, çünkü 20 yıl boyunca Afganistan'ın yıkımının arkasında onlar vardı. Afganistan'ın yeniden inşasına ve insanların Afganistan'da yeni bir hayata ve yeni bir sayfaya başlamasına yardım etmek de onların ahlaki yükümlülüğüdür" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Shaheen, hiçbir "grup veya bireyin" terörist faaliyetler düzenlemek için "Afganistan ilticasını kullanmasına" izin verilmeyeceği konusuna dikkat çekti. Kabil Havaalanı'nda uçaktan düşen insanların görüntülerine ilişkin ise Shaheen, Taliban'ın olayda sorumlu olmadığını ve insanların Afganistan'ı "fakir bir ülke" olduğu için terk etmek istediğini ifade etti.

TALİBAN'IN ELİNDE HANGİ SİLAHLAR VAR? İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

AMERİKA'NIN AFGANİSTAN'DAKİ STRATEJİSİ NE OLACAK? İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR (1)
  • Suleyman özdemir: Bizimkiler simdiden tanidi bile.Gorusmeye haziriz bilmem ne.Hani siz darbeye karsiydiniz ulkenin secilmis hukumetini silah zoruyla devirdiler ne oldu niye gorusuyorsunuz . Cevap Yaz 8 4 Yayından Kaldır
500
227 AFGAN GÖÇMEN DAHA ÜLKELERİNE GÖNDERİLDİ 227 AFGAN GÖÇMEN DAHA ÜLKELERİNE GÖNDERİLDİ Afganistan: ABD'nin çekilme süreci ve Taliban'ın dönüşü Afganistan: ABD'nin çekilme süreci ve Taliban'ın dönüşü Samsun'da dalgalar arasında kaybolan 16 yaşındaki çocuk hayata döndürüldü Samsun'da dalgalar arasında kaybolan 16 yaşındaki çocuk hayata döndürüldü
Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Taliban: Afganistan'da Taliban'a kimin liderlik edeceği 2 ila 3 gün içinde belli olacak - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement