Pelosi'nin başlattığı gerilim devam ediyor! Çin, Tayvan'ı 66 savaş uçağı ve 14 gemiyle sardı - Son Dakika

Pelosi'nin başlattığı gerilim devam ediyor! Çin, Tayvan'ı 66 savaş uçağı ve 14 gemiyle sardı

07.08.2022 18:07

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a ziyaretiyle birlikte başlayan gerilim sürüyor. Tayvan Savunma Bakanlığı, ada çevresinde Çin'e ait 66 savaş uçağı ve 14 gemisinin görüldüğünü açıkladı. Çin'in adeta adayı abluka altına aldığı tatbikatlarda Tayvan karasularına çok sayıda füze düştü.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından Çin'in 4 Ağustos'ta başlattığı geniş kapsamlı deniz ve hava tatbikatı devam ediyor.

TAYVAN ÇEVRESİNDE 66 SAVAŞ UÇAĞI VE 14 GEMİ GÖRÜLDÜ

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin'in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından başlattığı askeri tatbikatların 4'üncü gününde yerel saatle 17.00 itibarıyla (TSİ 12.00) 66 savaş uçağı ve 14 gemisinin Ada çevresinde görüldüğünü duyurdu.

Tayvan'da Pelosi'nin ziyaretinin başlattığı gerilim sürüyor! Çin, Ada'yı 66 savaş uçağı ve 14 gemiyle abluka altına aldı

HAVA VE DENİZ ARAÇLARI FÜZE SİSTEMLERİYLE İZLENİYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin hava ve deniz araçlarının elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi. Açıklamada, ayrıca uçaklardan 22'sinin Tayvan Boğazı'nda tarafların etki alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz hattının doğusunda ve Tayvan'ın Hava Savunma Tanımlama Bölgesi'nin (ADIZ) güneybatı bölümünde uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Tayvan'da Pelosi'nin ziyaretinin başlattığı gerilim sürüyor! Çin, Ada'yı 66 savaş uçağı ve 14 gemiyle abluka altına aldı

TAYVAN KARA SULARINA 11 FÜZE ATTILAR

Bakanlık, Pelosi'nin Ada'yı ziyaret ettiği 3 Ağustos'ta 27, ziyaretin ardından Ada çevresinde tatbikatın başladığı 4 Ağustos'ta ise 22 Çin savaş uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, 4 Ağustos'ta Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan'ın "kara suları" olarak gördüğü bölgeye düştüğünü bildirmişti. Ayrıca 5 Ağustos'ta 68 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin, 6 Ağustos'ta ise 20 uçak ve 14 geminin Ada çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

Tayvan'da Pelosi'nin ziyaretinin başlattığı gerilim sürüyor! Çin, Ada'yı 66 savaş uçağı ve 14 gemiyle abluka altına aldı

ADA'YI ABLUKAYA ALDILAR

Çin'in son 4 gündür sürdüğü tatbikatlar, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada'nın çevresinde fiili bir abluka oluşturmuştu. 6 bölgede yürütülen tatbikatlar nedeniyle bazı alanlar, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda güvenlik endişesi nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

NE OLMUŞTU?

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı ziyaret, Ada'yı topraklarının parçası gören Pekin'in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi'nin uçağının Tayvan'a inmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Savunma Bakanlığı da Ada çevresinde "bir dizi askeri tatbikat" düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 yıl aradan sonra Ada'yı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Daha önce 1997'de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan'ı ziyaret etmişti.

YORUMLAR (1)
  • Mc Krtl: ABD ülkeleri savaşa sokmak için her türlü siyaseti güdüyor, Ukray-Rusya savaşinda da bunu yaptı şimdi Çin i yarin da Türk -Yunan savası .. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Solomon Adaları, Çin ve ABD arasında kalmak istemiyor Solomon Adaları, Çin ve ABD arasında kalmak istemiyor Filipinler ve ABD ordusu ortak tatbikata başladı Filipinler ve ABD ordusu ortak tatbikata başladı Anhui'de Geleneksel Çin Tıbbında Kullanılan Bitkileri Yetiştirmek İçin 10 Üs İnşa Edilecek Anhui'de Geleneksel Çin Tıbbında Kullanılan Bitkileri Yetiştirmek İçin 10 Üs İnşa Edilecek
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Pelosi'nin başlattığı gerilim devam ediyor! Çin, Tayvan'ı 66 savaş uçağı ve 14 gemiyle sardı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement