Meclis Başkanı Şentop'tan erken seçim açıklaması: Seçimlerin öne alınması için iki yol var - Son Dakika

Meclis Başkanı Şentop'tan erken seçim açıklaması: Seçimlerin öne alınması için iki yol var

01.10.2022 22:14

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yeni yasama yılının başlaması kapsamında gazetecilerle bir araya geldi. Bir gazetecinin erken seçim sorusunu cevaplayan Şentop, "Seçimlerin bir gün bile olsa öne alınması için iki yol var; ya Cumhurbaşkanı kararı ya da Meclis'in 5'te üçünün kararı lazım" ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis'te yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla resepsiyon verdi. Şentop, resepsiyon sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"ERKEN SEÇİM OLMASI İÇİN İKİ YOL VAR"

Erken seçim ile ilgili soruya Şentop, "Seçimlerin bir gün bile olsa öne alınması için iki yol var: ya Cumhurbaşkanı kararı ya da Meclis'in 5'te üçünün kararı lazım" yanıtını verdi.

"ERDOĞAN'IN ADAYLIĞINDA HİÇBİR TEREDDÜT YOK"

Cumhurbaşkanı'nın karar alması durumunda bir kez daha aday olabilip olamayacağı ile ilgili tartışmanın anımsatılması üzerine Şentop, şunları söyledi:

"Bununla ilgili makale yazdım ben. Akademik dergide. Hiçbir tereddüt yok. Onu, anayasadaki değişikliği iyi bilmeyen hukukçular, veya hukukçu olmayanlar söylüyorlar. Biz eski 101. maddeyi kaldırdık, yeni bir 101 yazdık. Orada, Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014'te, bir Anayasa maddesine göre Cumhurbaşkanı seçildi bir kere.

"HUKUKEN ÇOK NET KONU"

O madde yürürlükten kalktı. 2018'de ise yeni bir anayasa maddesine göre bir kere seçildi. Yani iki farklı, iki defa seçilme hakkı tanıyan madde var. Kafa karışıklığı yok. Hukuken çok net konu. Adaylıkla ilgili hiçbir tereddüt yok."

"BEKLENTİM YOK"

Kendisinin seçim takviminin erkene alınması ile ilgili bir beklentisinin olup olmadığı sorusuna ise Şentop, "Beklentim yok" yanıtını verdi.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
Meral Akşener, Erdoğan'ın davetini neden reddettiğini anlattı: İYİ Parti seçmeni için yaptı Meral Akşener, Erdoğan'ın davetini neden reddettiğini anlattı: İYİ Parti seçmeni için yaptı Bu iddia doğruysa çok su kaldırır! Esad'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşme teklifini reddetti, sebebi bir hayli sinsice Bu iddia doğruysa çok su kaldırır! Esad'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşme teklifini reddetti, sebebi bir hayli sinsice

Son Dakika Güncel Meclis Başkanı Şentop'tan erken seçim açıklaması: Seçimlerin öne alınması için iki yol var - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement