Muş'ta bir köy tam anlamıyla kar altında! Evler kayboldu, iş makineleri bile giremiyor - Son Dakika

Muş'ta bir köy tam anlamıyla kar altında! Evler kayboldu, iş makineleri bile giremiyor

21.01.2021 08:43

Şiddetli yağışlar Muş'un Yukarı Yongalı köyünü kar altında bıraktı. Evler neredeyse görünmeyecek duruma gelirken, iş makineleri bile köye giremeyince köylüler çareyi tünel açmakta buldu.

Son günlerde yoğun kar yağışının etkili olduğu Muş'ta kent merkezinde kar kalınlığı 60 santimetreye ulaşırken, yüksek kesimlerde ise 2 metreyi geçti. Kar yağışı ve tipinin etkili olduğu kentin 1800 rakımındaki Yukarı Yongalı köyü, kara gömüldü.

Tek katlı evlerine kar tünellerinden girip çıkıyorlar

NEREDEYSE GÖRÜNMÜYORLAR

Yüksek rakımda olduğu için kar yağışı ve tipinin daha etkili olduğu köyde, tek katlı evler neredeyse görünmeyecek duruma geldi. Kar kalınlığının tek katlı evlerin çatı katına kadar yükseldiği köyde ilginç görüntüler oluştu. Evlerin kapı girişleri ise tünellere benzedi. Evlerinin penceresi kardan kapanan köy sakinleri, küreklerle biriken karı atmaya çalışırken, köy içinde kendi imkanlarıyla açtıkları yollarla da gidiş-gelişlerini sağlıyor.

Tek katlı evlerine kar tünellerinden girip çıkıyorlar

KÖYE İŞ MAKİNELERİ GİREMİYOR

Bir hafta boyunca etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle köylerinde kar kalınlığının iki metreyi aştığını söyleyen Eyyüp Omur, "Bütün evler karın atlında kaybolmuş durumdadır. Biz köy içerisini kürek ve elle açıyoruz, tüneller oluşturuyoruz. Bu şekilde gidiş-gelişlerimizi sağlıyoruz. Çünkü köy içerisine iş makineleri giremiyor. Onun için biz mecburuz elle, küreklerle yollarımızı açmaya. Köyümüzde fırtına ve tipinin yanı sıra iki metre kar var" diye konuştu.

"BURADA DAİMA KAR YAĞIYOR"

Geçen yıla oranla bu yıl köylerine daha fazla kar yağdığını ve iki metreyi aştığını söyleyen Mehmet Atik ise, "Köyümüzde iki metreyi aşkın kar yağdı. Evlerimiz hep kar altında kalmıştır. Bir haftadan beridir ulaşımımız da yoktu. İl Özel İdaresi ekipleri yeni geldiler ve köyümüzün yolunu açtı. Köyümüzde daima kar yağıyor. Şehrin ovasında ne kadar yağmur yağsa da köyümüzde hep kar yağıyor. Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl daha fazla kar yağmış durumdadır" dedi.

Tek katlı evlerine kar tünellerinden girip çıkıyorlar
Tek katlı evlerine kar tünellerinden girip çıkıyorlar
Tek katlı evlerine kar tünellerinden girip çıkıyorlar
Muş'ta bir köy tam anlamıyla kar altında! Evler kayboldu, iş makineleri bile giremiyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Muş'ta bir köy tam anlamıyla kar altında! Evler kayboldu, iş makineleri bile giremiyor - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • DEVRİM KARATINA: Eee Doğu'nun kaderi bu. Batı taraflarına gelenler boşuna buralarda boşuna kalmıyor. "Altı ay kıştan sonra yeşeren senin yaşamındır, yaprak değil" diyor şair. Cevap Yaz 12 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Sessizliğe bürünen Arınç sahalara geri dönüyor! Katıldığı programda yeni projesini duyurdu Yusuf Yazıcı UEFA Avrupa Ligi'nde 7 gol atarak hem turnuva hem de Lille tarihine geçti Siyasi kutuplaşmanın sokağa yansıması! Röportaj esnasında tekmeler yumruklar havada uçuştu Nijerya'da silahlı kişilerin okula düzenlediği saldırıda yüzlerce kız öğrenci kaçırıldı Ekmekler eksilince kamera kayıtlarını izledi, gerçek ortaya çıktı "Tombişlikten saramamış" diyen takipçisine Bakan Varank'tan esprili yanıt: Kilodan değil, ceketten Maltepe'de yükselen çöp yığınlarına İBB neden müdahale etmiyor? Cevap Beyaz Masa'dan geldi Uyuduğu sırada cep telefonu patlayan genç, kolundan yaralandı