Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Ttb'den YÖK'ün Uzaktan Eğitim Kararına Tepki: "Yök'ün Bu Karardan Bir An Önce Dönmesini ve Yüz Yüze Eğitimden Vazgeçilmemesini İstiyoruz" - Son Dakika

Ttb'den YÖK'ün Uzaktan Eğitim Kararına Tepki: "Yök'ün Bu Karardan Bir An Önce Dönmesini ve Yüz Yüze Eğitimden Vazgeçilmemesini İstiyoruz"

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 6 Şubat depreminin ardından afetzedelerinin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirilmesi nedeniyle Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) üniversitelerde uzaktan eğitim kararına tepki gösterdi. TTB “Tıp eğitimi başta olma üzere sağlık bilimleri eğitiminin uzaktan yapılması onarılmaz hatalara, eksikliklere ve gelecekte nitelikli bir sağlık hizmeti sunumuna da engel olacaktır. Türk Tabipleri Birliği olarak YÖK’ün bu karardan bir an önce dönmesini ve yüz yüze eğitimden vazgeçilmemesini istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Ttb\'den YÖK\'ün Uzaktan Eğitim Kararına Tepki: "Yök\'ün Bu Karardan Bir An Önce Dönmesini ve Yüz Yüze Eğitimden Vazgeçilmemesini İstiyoruz"
13.02.2023 - 11:18,  Güncelleme: 11:43

Türk Tabipleri Birliği (TTB), 6 Şubat depreminin ardından afetzedelerinin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirilmesi nedeniyle Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) üniversitelerde uzaktan eğitim kararına tepki gösterdi. TTB "Tıp eğitimi başta olma üzere sağlık bilimleri eğitiminin uzaktan yapılması onarılmaz hatalara, eksikliklere ve gelecekte nitelikli bir sağlık hizmeti sunumuna da engel olacaktır. Türk Tabipleri Birliği olarak YÖK'ün bu karardan bir an önce dönmesini ve yüz yüze eğitimden vazgeçilmemesini istiyoruz" açıklamasını yaptı.

TTB, Kahramanmaraş merkezli 10 ilde etkili olan depremdeki afetzedelerin KYK yurtlarına yerleştirilmesi nedeniyle YÖK'ün üniversiteler için uzaktan eğitim kararı almasına tepki gösterdi. Konuya ilişkin TTB'nin bugün yaptığı yazılı açıklamada şunlar ifade edildi:

"DEPREMZEDE YURTTAŞLARIMIZIN ÖNCELİKLE KAMUNUN MİSAFİRHANELERİNE, ÖĞRETMENEVLERİNE, DİĞER KENTLERDEKİ OTELLER VE TATİL KÖYLERİNE YERLEŞTİRİLMESİ DÜŞÜNÜLMELİDİR"

"Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilde büyük hasara neden olan depremlerin ardından Yükseköğretim Kurulu, depremzedelerin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirileceği gerekçesiyle üniversitelerde uzaktan eğitime geçileceğini duyurdu. Pandemi döneminde iki yıl yaşadığımız uzaktan eğitim deneyimi tıp eğitiminde büyük sorunlara yol açmıştır. Depremzede yurttaşlarımızın öncelikle kamunun misafirhanelerine, öğretmenevlerine, diğer kentlerdeki oteller ve tatil köylerine yerleştirilmesi düşünülmelidir. Eğitime makul bir süre (iki hafta-bir ay gibi) ara verilmesi, sınavların ertelenmesi uygun olabilir. Ancak eğitime ara verilen dönemde de yurtların boşaltılmaması, depremden etkilenen öğrencilerin barınma, beslenme ve psikososyal destek gereksinimlerinin karşılanması gerekir. Barınma sorunu bulunan, aileleri ve yakınlarını kaybeden öğrenci ve öğretim üyelerinin uzaktan eğitimi sağlayacak altyapıyı ve ortamı yaratmaları da mümkün görünmemektedir.

"YÖK'ÜN BU KARARDAN BİR AN ÖNCE DÖNMESİNİ VE YÜZ YÜZE EĞİTİMDEN VAZGEÇİLMEMESİNİ İSTİYORUZ"

Öğrencilerin deprem bölgelerinden ve ortamından bir an önce çıkarak yaşadıkları illerin dışında okudukları üniversitelere dönmeleri, arkadaşlarıyla dayanışmaları onların fiziksel ve ruhsal sağlıkları için de çok önemlidir. Deprem bölgesindeki üniversitelerin öğrencileri depremden zarar görmemiş üniversitelere misafir öğrenci olarak alınıp bahar dönemi eğitimine buralarda devam edebilirler. Tüm Türkiye'ye yönelik kararlar almadan depremden etkilenen öğrencilere dönem izni, kayıt dondurma hakkı gibi çözümler üretilebilir. Tıp eğitimi başta olma üzere sağlık bilimleri eğitiminin uzaktan yapılması onarılmaz hatalara, eksikliklere ve gelecekte nitelikli bir sağlık hizmeti sunumuna da engel olacaktır. Türk Tabipleri Birliği olarak YÖK'ün bu karardan bir an önce dönmesini ve yüz yüze eğitimden vazgeçilmemesini istiyoruz."

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Ttb'den YÖK'ün Uzaktan Eğitim Kararına Tepki: 'Yök'ün Bu Karardan Bir An Önce Dönmesini ve Yüz Yüze Eğitimden Vazgeçilmemesini İstiyoruz' - Son Dakika


Advertisement