Türk Oda Orkestrası Berlin'de Konser Verdi - Son Dakika

Türk Oda Orkestrası Berlin'de Konser Verdi

17.01.2019 04:06

Türk Oda Orkestrası, Almanya'nın başkenti Berlin'de konser verdi.

Türk Oda Orkestrası, Almanya'nın başkenti Berlin'de konser verdi.

Orkestra, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yunus Emre Enstitüsü (YEE) iş birliğiyle düzenlenen "Köprü ve Ötesi" adlı konserinde Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği salonunda sahne aldı.

Bağlama virtüözü Ahmet Koç öncülüğünde ünlü Türk şef Betin Güneş ile 15 Türk ve yabancı müzisyenden oluşan Orkestra, Dmitri Shostakovich, Wolfgang Amadeus Mozart, Aşık Veysel, Anton Chris Rea ve Aşık Mahsuni Şerif'in eserlerini icra etti.

Tenor Hakan Aysev'in "Belle" ve "Laçin" parçalarıyla katıldığı etkinlikte genç sanatçı Janet Şahin de Yunus Emre'nin "Bana Seni Gerek Seni" eserini seslendirdi.

Türk Oda Orkestrasının programın sonunda ayakta alkışlandığı konseri Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, bazı ülkelerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Türk ve Alman davetliler izledi.

Avrupa turnesi kapsamında daha önce Paris, Zürih, Roma ve Viyana'da sahne alan Türk Oda Orkestrası, 6'ncı ve son konserini şubat ayında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirecek.

"Milli enstrümanımız bağlamayı evrenselliğe taşıyoruz"

Sanatçı Ahmet Koç, konserin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa turnesinin ikinci ve üçüncü etaplarının da olacağını söyledi.

"Köprü ve Ötesi" konserlerinin bir kültür projesi olduğunu vurgulayan Koç, milli kültürü, büyük eser sahiplerini, Türk bestecilerini ve Avrupa'daki büyük bestecileri harmanlayarak bir araya getirdiklerini anlattı.

Bağlamanın aslında bir solo, bir lider enstrümanı olduğunun görüldüğünü belirten Koç, bu eserlerin solo olarak daha önce piyano, keman, gitar veya flütle çok kez icra edildiğini ancak bağlamayla ilk kez çalındığını dile getirdi.

Bunu başardığı için çok mutlu olduğunu kaydeden Koç, "Milli enstrümanımız olan bağlamayı ulusallıktan çok daha öteye, evrenselliğe taşıyoruz. Böyle hedeflerimiz olmalı." dedi.

Ahmet Koç, birer sanatçı olarak Türkiye'nin tanıtımına bu şekilde katkıda bulunduklarını sözlerine ekledi.

Türk Oda Orkestrası Berlin'de Konser Verdi
Türk Oda Orkestrası Berlin'de Konser Verdi
Türk Oda Orkestrası Berlin'de Konser Verdi
Türk Oda Orkestrası Berlin'de Konser Verdi

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türk Oda Orkestrası Berlin'de Konser Verdi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kılıçdaroğlu, iktidara bu kez Çin üzerinden yüklendi: Arayıp maliyetini sordum, cevap bir haftada geldi Asgari ücret zammı için 4 Aralık'ta yapılacak ilk toplantı internet üzerinden gerçekleştirilecek CHP'den asgari ücret zammı önerisi: En az 3 bin 100 lira olmalı İndirimli elektrik için son gün 5 Aralık Türk bilim insanları keçi sütünün içindeki bir maddenin koronavirüse karşı etkili olduğunu tespit etti Yürek yakan detay! Koronadan ölmeden 2 saat önce eşinden helallik istemiş Otomobil içerisindeki kadının yüzüne tekme attı! Dehşet anları kamerada Yaralı kurye, zimmetli pantolonunun kesilmemesini istedi! Olay yerine gelen patron, duruma müdahale etti