Türkiye-Azerbaycan Şehit Çocukları Kucaklaşıyor Projesi - Son Dakika

Türkiye-Azerbaycan Şehit Çocukları Kucaklaşıyor Projesi

23.03.2018 21:31
Türkiye-Azerbaycan Şehit Çocukları Kucaklaşıyor Projesi, System.String[]

Azerbeycan Kadınları Kültür Merkezi Derneği ve Başbakanlık Tanıtma Fonu iş birliğiyle düzenlenen "Türkiye-Azerbaycan Şehit Çocukları Kucaklaşıyor Projesi" kapsamında Azerbaycan'dan gelen 40 şehit çocuğu İzmir'in Aliağa ilçesini ziyaret etti.

Azerbeycan Kadınları Kültür Merkezi Derneği ve Başbakanlık Tanıtma Fonu iş birliğiyle düzenlenen "Türkiye- Azerbaycan Şehit Çocukları Kucaklaşıyor Projesi" kapsamında Azerbaycan'dan gelen 40 şehit çocuğu İzmir'in Aliağa ilçesini ziyaret etti.

Çanakkale ziyaretinin ardından ilçeye gelen 40 şehit çocuğu Aliağa Belediyesi ve Türk Kadınlar Birliği Aliağa Şubesi üyelerince Aliağa Öğretmenevi'nde misafir edildi.

Azerbaycan Kadınları Kültür Merkezi Derneği Başkanı Cevahir Ahmedova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında 15 Mart'ta Türkiye'ye geldiklerini, Ankara, Eskişehir, Bursa ve Çanakkale'yi tanıma fırsatı bulduklarını söyledi.

Bu programla Zeytin Dalı Harekatı'na da destek verdiklerini vurgulayan Ahmedova, şunları kaydetti:

" Afrin'deki Türk askerlerini destekliyoruz ve onların arkasındayız. Azerbaycan'dan Türkiye'ye 40 şehit çocuğu geldi. 15 Mart'tan bu yana Türkiye'deyiz. Bugün de Çanakkale'nin tarihi ve turistik yerlerini gezdik. Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret ettik. Çocuklarımızı Türkiye'nin şanlı geçmişi hakkında bilgilendirdik. Şehitlik ziyaretinde hem biz hem de çocuklar duygu dolu anlar yaşadı. Azerbaycan ve Türkiye olarak biz biriz ve kardeşiz. Çocuklarımız bu organizasyondan çok mutlu. Onlar bize şehitlerimizin emaneti. Bize destek olan herkese teşekkür ederiz. Önümüzdeki aylarında projenin bir benzerini Azerbaycan'da da yapmayı planlıyoruz. Türkiye'den gelen şehit çocuklarını Azerbaycan'da ağırlamayı planlıyoruz."

Projeyi organize eden şirketin yetkilisi Mehmet Koray Akgül de etkinliğin Başbakanlık Tanıtma Fonu desteğiyle gerçekleştirildiğini anımsatarak, projeyle Türk ve Azeri şehit çocuklarının kucaklaşmasını amaçladıkları belirtti.

Türk Kadınlar Birliği Aliağa Şube Başkanı Handan Başavcı ise Azerbaycan Kadınları Kültür Merkezi Derneği ile daha önce de ortak projeler gerçekleştirdiğini belirterek, kardeş ülke Azerbaycan'ın şehit çocuklarını Aliağa'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Şehit çocuklarından Sebine Şahbazova, Türkiye'yi gezerek tanıma fırsatı bulduğu için mutlu olduğunu ifade ederek, "Biz buraya gelerek Türkiye'deki şehit çocukları ile buluştuk. Tarihi mekanları ve şehitlikleri gezdik. En çok Çanakkale Şehitliği ziyaretinde duygulandım. Orada Azerbaycanlı şehitlerin de mezarlarını gördüm. Bastığım toprakta atalarımın da şehit kanının olduğunu bilmek beni duygulandırdı." dedi.

Yenilen akşam yemeğinin ardından, Türk Kadınlar Birliği Aliağa Şubesi ve Aliağa Belediyesinin hazırladığı hediye paketleri çocuklara dağıtıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Türkiye-Azerbaycan Şehit Çocukları Kucaklaşıyor Projesi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, Çin aşısındaki yan etkileri tek tek sıraladı İki otomobil çarpıştı, ortalık can pazarına döndü: 3 ölü, 4 yaralı 2 bin yıllık tarihi olan 'ölümsüzlük mantarı' Düzce'de üretildi Kırmızı Oda'da Boncuk ve Can aşkının hayal olduğunu öğrenen izleyiciler hayal kırıklığına uğradı Türkiye'nin koronavirüs aşı programındaki başarısı dünya gündeminde: Bir günde yaptıkları aşıyı Fransa 3 haftada yaptı Çaycı Hüseyin lakaplı Alpaslan Özmol'un yeni imajı sosyal medyaya damga vurdu Belçika'da bir kişi koronavirüs aşısı olduktan 5 gün sonra öldü Hesabındaki paralar buhar olunca Ebru Polat, çılgına döndü! Gerçek sonradan ortaya çıktı