Son Dakika Haberleri: Türkiye ve Azerbaycan Arşiv Kurumları Arasındaki İşbirliği Artıyor

Türkiye ve Azerbaycan Arşiv Kurumları Arasındaki İşbirliği Artıyor

5 yıl önce

Başbakanlık Devlet Arşivleri İdaresi (BDAİ) ve Azerbaycan El Yazmaları Enstitüsü yetkilileri, kurumlar arasındaki işbirliğini artırmak amacıyla başkent Bakü'de bir araya geldi.
BDAİ Başkan Yardımcısı Mustafa Budak, toplantıda yaptığı...

Türkiye ve Azerbaycan Arşiv Kurumları Arasındaki İşbirliği Artıyor, System.String[]
Başbakanlık Devlet Arşivleri İdaresi (BDAİ) ve Azerbaycan El Yazmaları Enstitüsü yetkilileri, kurumlar arasındaki işbirliğini artırmak amacıyla başkent Bakü'de bir araya geldi.

BDAİ Başkan Yardımcısı Mustafa Budak, toplantıda yaptığı konuşmada, "Arşivimizde, kim olursa olsun 10 dakikada araştırma izni veriliyor. O da başvuru forumunu doldurmak için. Yabancı ülke vatandaşıysanız pasaportunuzla başvurduğunuzda foruma bilgiler yazıyor ve bilgisayar şifresi verildikten sonra araştırmaya başlayabiliyorsunuz. Azerbaycanlı tarihçileri, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ne daha sık araştırma yapmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Toplantıdan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Budak, "Azerbaycan El Yazmaları Enstitüsü'yle Azerbaycan'da yeni faaliyetlerine başlamış Yunus Emre Enstitüsü'nün daveti üzerine buraya geldik. Türkiye'nin el yazmaları ve arşivler konusunda sahip olduğu tecrübeyi ve kapasitesini Azerbaycanlı meslektaşlarımızla müzakere edeceğiz. Daha fazla ilim adamının gerek arşivlerde gerekse El Yazmaları Enstitüsü'nde mevcut olan bilgiye rahat ulaşabilmesini sağlayacaktır. Bu tarz ilmi araştırmalar daha fazla olacaktır ve ilim adamlarının çalışmalarını kolaylaştıracak, onlara yardımcı olacak bir ortamı oluşturacaktır" dedi. - BAKÜGölcüklü Recep Tayyip Erdoğan, Muhtar Adayı Oldu Kaşıkçı'nın Cesedi, Konsolosluktan Halıya Sarılıp Çıkartılmış

Adana'da Kan Donduran Olay! Cinnet Getiren Anne, 3 Çocuğunun Boğazını Kesti