Türkiye ve Azerbaycan Arşiv Kurumları Arasındaki İşbirliği Artıyor - Son Dakika

Türkiye ve Azerbaycan Arşiv Kurumları Arasındaki İşbirliği Artıyor

Başbakanlık Devlet Arşivleri İdaresi (BDAİ) ve Azerbaycan El Yazmaları Enstitüsü yetkilileri, kurumlar arasındaki işbirliğini artırmak amacıyla başkent Bakü'de bir araya geldi.
BDAİ Başkan Yardımcısı Mustafa Budak, toplantıda yaptığı...

Türkiye ve Azerbaycan Arşiv Kurumları Arasındaki İşbirliği Artıyor, System.String[]

Başbakanlık Devlet Arşivleri İdaresi (BDAİ) ve Azerbaycan El Yazmaları Enstitüsü yetkilileri, kurumlar arasındaki işbirliğini artırmak amacıyla başkent Bakü'de bir araya geldi.


BDAİ Başkan Yardımcısı Mustafa Budak, toplantıda yaptığı konuşmada, "Arşivimizde, kim olursa olsun 10 dakikada araştırma izni veriliyor. O da başvuru forumunu doldurmak için. Yabancı ülke vatandaşıysanız pasaportunuzla başvurduğunuzda foruma bilgiler yazıyor ve bilgisayar şifresi verildikten sonra araştırmaya başlayabiliyorsunuz. Azerbaycanlı tarihçileri, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ne daha sık araştırma yapmaya davet ediyoruz" diye konuştu.


Toplantıdan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Budak, "Azerbaycan El Yazmaları Enstitüsü'yle Azerbaycan'da yeni faaliyetlerine başlamış Yunus Emre Enstitüsü'nün daveti üzerine buraya geldik. Türkiye'nin el yazmaları ve arşivler konusunda sahip olduğu tecrübeyi ve kapasitesini Azerbaycanlı meslektaşlarımızla müzakere edeceğiz. Daha fazla ilim adamının gerek arşivlerde gerekse El Yazmaları Enstitüsü'nde mevcut olan bilgiye rahat ulaşabilmesini sağlayacaktır. Bu tarz ilmi araştırmalar daha fazla olacaktır ve ilim adamlarının çalışmalarını kolaylaştıracak, onlara yardımcı olacak bir ortamı oluşturacaktır" dedi. - BAKÜ


Son Dakika

ABD'de ırkçılık karşıtı protestolara katılanlar koronavirüse yakalandı 16 yaşındaki erkek öğrencisini istismar eden öğretmene kocası kameralı tuzak kurdu ABD'de tarihin en yüksek katılımlı gösterisi yapılacak! Beyaz Saray abluka altına alındı Almanlardan Türk SİHA'larına büyük övgü: ABD'de bile böylesi yok Güzel model, 8 aylık hamile kocası ile poz verdi Hukuk mücadelesinden bıkan çiftçi, kendine devlet kurdu Çekirge istilalarının temel sebebi iklim değişikliği ve aşırı yağışlar Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte Brezilya'da 1026, Meksika'da 625 kişi öldü Yolcular, maske takmalarını söyleyen vatmanı dövdüler Darbeci Hafter'in sağ kolu Tümgeneral Madi, görevinden istifa etti Güvenlik görevlisi, markette olay çıkaran müşteriyi tek yumrukla yere serdi Ellerinde kafatası olan insanları gören fotoğrafçı objektifine sarıldı! İspanya'da görülen 2 metrelik dev yılan panik yarattı Libya'da Sirte kenti Hafter'in elinden alındı Twitter'ın ardından Facebook'ta Trump'ın paylaşımlarını gözden geçirecek