Twitter 140 Karakter Sınırını İki Katına Çıkarmayı Test Ediyor - Son Dakika
BBC

Twitter 140 Karakter Sınırını İki Katına Çıkarmayı Test Ediyor

3 yıl önce

Sosyal medya sitesi Twitter, kullanıcılarının kendilerini "daha rahat ifade edebilmesi için" 140 karakter sınırını iki katına çıkarmayı deniyor.

Twitter 140 Karakter Sınırını İki Katına Çıkarmayı Test Ediyor, System.String[]

Sosyal medya sitesi Twitter, kullanıcılarının kendilerini "daha rahat ifade edebilmesi için" 140 karakter sınırını iki katına çıkarmayı deniyor.


280 karakter sınırlı tweetler, az sayıda kullanıcının denemesine açıldı.


Şirketin bloğunda yapılan açıklamada karakter sınırının bazı kullanıcıları tarafından eleştirildiği ifade edildi.


Twitter'ın ürün geliştirme müdürü Aliza Rosen'ın kaleme aldığı yazıda, "Düşüncelerinizi tek bir tweete sığdırmak zordur, hepimiz bunu yaşamışızdır. Twitter'ı uzun zamandır kullanan kişiler için 140 karakter sınırı duygusal bir bağ olabilir ama bunu denediğimizde etkisini gördük ve yeni karakter limitini de çok seveceksiniz" ifadeleri yer aldı.

Son dönemde büyümekte zorlanan Twitter için bu yöntem kullanıcı sayısını artırabilir.


Analiz, Dave Lee, BBC Kuzey Amerika Teknoloji Muhabiri


Nefret suçları, propaganda hesapları ve troller gibi sorunlar dururken Twitter'ın neden zamanını karakter limitini artırmaya harcadığını düşünebilirsiniz.


Ben de aynı şeyi düşünüyorum açıkçası.


Ama ne olursa olsun, Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey 140 karakter sınırının SMS'lerin karakter sınırından kaynaklanan teknik bir limit olduğunu hatırlatmakta haklı.


Twitter bu sayede kullanıcılarının etkileşim ve ilgi sürelerini artırmayı umuyor.


Pazarlamacılar da reklamlarda daha fazla karakter kullanma özgürlüğüne kavuşacaklar. Bu Twitter'a biraz daha fazla para getirebilir.


Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, yeni karakter sınırını ilk deneyen kişilerden biriydi.


"Bu küçük bir değişim ama bizim için büyük bir adım. 140 karakter, SMS'in 160 karakter limitinden kaynaklanan zorunlu bir tercihti. Ekibimin tweet atmak isteyen insanların gerçek bir sorununa karşı düşünceli yaklaşımından gurur duyuyorum. Aynı zamanda özümüzü, hızımızı ve mahiyetimizi koruyacağız."

Fakat bütün kullanıcılar bu fikri beğenmedi. Yazar Sarah Kendzior, 280 karakterin çok uzun olduğunu, alıntılandığı zaman metnin alıntının içine sığmadığını söyledi.


The Times gazetesinden Sathnam Sanghera ise, Donald Trump'ın 280 karakter limiti denemesine dahil edilmemesini umduğunu yazdı.

BBC
Haber Yayın Tarihi: 27.09.2017 07:56 Son Dakika

Kadın sürücü karayolunda otobüsünün önünü kesti, yolu trafiğe kapattı
Payas-İskenderun arası yol ücretsiz oldu Buz tutmuş nehre düşen genci Apple'nin "Siri" özelliği kurtardı