Ucuz Hareket Yakalama Teknolojisi: Perception Neuron - Son Dakika

Ucuz Hareket Yakalama Teknolojisi: Perception Neuron

Bilgisayar efektleri, oyunlar ve sanal gerçeklik projeleri ile uğraşanlara ucuz bir hareket yakalama sistemi geliyor, Perception Neuron.Hollywood filmlerinde kullanılan özel bilgisayar efektleri ne kadar pahalıya üretiliyor değil mi? ya da bigisayarda hazırlanmış animasyonlardaki karakterlerin gerçek gibi hareket etmeleri için ne kadar pahalı sistemler kullanılıyor.

Ucuz Hareket Yakalama Teknolojisi: Perception Neuron, System.String[]

Bilgisayar efektleri, oyunlar ve sanal gerçeklik projeleri ile uğraşanlara ucuz bir hareket yakalama sistemi geliyor, Perception Neuron.

Hollywood filmlerinde kullanılan özel bilgisayar efektleri ne kadar pahalıya üretiliyor değil mi? ya da bigisayarda hazırlanmış animasyonlardaki karakterlerin gerçek gibi hareket etmeleri için ne kadar pahalı sistemler kullanılıyor. ya oyunlardaki karakterler? Onlar ne kadar gerçekçi hareket ederse, oyunlar o kadar çok inandırıcı hale geliyor.

Artık pahalı ve karmaşık hareket yakalama (motion capture) sistemlerine son. Animasyon, film ve oyun yapımcılarının çok işine yarayacak ucuz ve pratik bir hareket yakalama sistemi geldi. Perception Neuron isimli bu yeni sistem, dünyanın en küçük IMU (inertial measurement unit) ürünlerinden birini kullanıyor, kablosuz ve çok uygun fiyata sahip.

Bir Perception Neuron paketi birkaç parçadan oluşuyor. Neuron ismindeki IMU parçaları minik birer hareket algılayıcı ünite. Her birinin içinde üçer yönlü jiroskop (2,000 DPS ile algılama), hızölçer ve magnetometre bulunuyor. Neuron parçaları ancak parmak ucunuz büyüklüğüne. Hub isimli ana kontrol parçası, tüm Neuron'lardan gelen veriyi okuyup kablosuz şekilde bilgisayara aktarma görevini üstleniyor. Son olarak da Neuron'ları üzerine takacağınız eldiven ve vücut askıları var.

Perception Neuron sisteminin parçalarını askıları ile birlikte vücudunuza giyiyor ve ana Hub parçasını da sırtınıza takıyorsunuz. Neuron'ları isterseniz askıları olmadan, kostümlerin üzerine de takabilirsiniz. Sistemi çalıştırdığınızda el, kol, bacak ve vücut hareketleriniz anında taranıyor ve istediğiniz programa aktarılıyor. Sistem Windows ve Mac işletim sistemlerinde Unity ve Oculus Rift desteğine sahip. Ayrıca açık kaynak kodu ile de her türlü tasarım ve animasyon programına veri gönderebiliyor.

Şu anda Perception Neuron'a seri üretim desteği için Kickstarter'da bir bağış kampanyası devam ediyor. Eğer ilgileniyorsanız 10 Neuron içeren başlangıç paketini sadece 200 Dolar bağış ile önsipariş edebilirsiniz. Aynı şekilde 20 Neuron içern paket de 340 Dolar. Buraya tıklayarak kampanya sayfasına gidebilirsiniz.

Buna benzer ama kişisel kullanım için daha uygun bir başka hareket algılama ürünü de Myo kol bandı, ilginç bir kullanım alanı da robot kontrolü, tıklayıp nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

The post Ucuz Hareket Yakalama Teknolojisi: Perception Neuron appeared first on Silikon Vadisi TV.

YORUMLAR

Son Dakika

Ali Babacan, IMF üzerinden kendisini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi Koronavirüs karantinasında olması gereken aile tatile giderken jandarmaya yakalandı Mansur Yavaş, AK Partili Murat Köse'ye sert çıktı: Ağzını topla, düzgün konuş Toshiba 35 yılın ardından laptop sektöründen tamamen çekildi Kocaeli'de denize giren 2 kadın boğuldu, 1 kişi dalgaların arasında kayboldu Parti kuracağı konuşulan Muharrem İnce'yle ilgili son anket sonucu netleşti! Oran çok bomba Düğüne katılan davetlilere koronavirüs bulaştırdığı öne sürülen kadınla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama geldi Türkiye-Yunanistan gerginliğinde Akdeniz'de sular ısınıyor! Türk savaş gemileri sahaya indi Rafet El Roman'ın kızı Su El Roman, mavi mayosuyla cesur pozlar verdi Yasmin Erbil, kırmızı bikinili pozlarıyla nefes kesti Hint Okyanusu'nda mercan kayalıklarına çarpan tankerden sızan petrol nedeniyle çevre felaketi yaşanıyor Polis memuru, trafikte tartıştığı uzman çavuş ve kardeşini tabancayla vurdu Sevgilisini ve kendini benzin döküp yaktı! Kendisi hastanede, talihsiz kadın morgda İrem Derici'den özel ilişki çıkışı: Flört sadece karşı cinsle yaşanmaz Kansere yenik düşen spiker Emre Gönlüşen son yolculuğuna uğurlandı