Son Dakika Haberleri: Uğur Erdener: Aslı Konusu Cas'a Taşınacaktır

Uğur Erdener: Aslı Konusu Cas'a Taşınacaktır

6 yıl önce

TBMM Sporda Doping Sorununu Araştırma Komisyonu'nun bugünkü toplantısına katılan Uğur Erdener, dopingle ilgili açıklamalarda bulundu.

Uğur Erdener: Aslı Konusu Cas'a Taşınacaktır, System.String[]

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Üyesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, "(Doping maddesini yemeğime katmışlar, bundan sonra kimseyi yanıma yaklaştırmayacağım) ifadesi, resmen alay etmektir. Kimse yemeyle içmeyle dopingli çıkmaz" dedi.

Dopingle mücadele ile ilgili gelişmelerin her geçen gün artarak devam ettiğini vurgulayan Erdener, "Analiz yöntemleri teknolojiye paralel bir şekilde çok ciddi değişim geçiriyor. Artık nanoteknolojiler kullanıyorlar. Kan teknikleri, hücre dopingine yönelik değerlendirmeler hız kazanıyor. Gerek Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) gerekse IOC, bu alanda bilimsel gruplarla ciddi çalışmalar yapıyorlar. Ciddi paralar harcanıyor" diye konuştu.

ABD'li bisikletçi Lance Armstrong'un doping yaptığının ortaya çıkarılması ve bunu itiraf etmesinin, işin ulusalarası boyutunda büyük değişimlere yol açtığını kaydeden Erdener, şöyle devam etti:

"Bu, sporcunun geriye dönük analizleriyle tespit edilen bir vakaydı. Bizim sporcularımız da şu an hala geriye dönük sorgulanıyor ve yakın zamanda bunların sonuçları olumlu veya olumsuz ortaya çıkacaktır. Artık doping yapıp yakalanmamak gibi bir şey söz konusu değil. Armstrong, 7 yıl geriye dönük incelemeler sonunda yakalandı. İlgili kişilerin WADA'nın yasaklı listesinin çok sıkı takip etmesi gerekiyor çünkü liste sürekli güncelleniyor."

Türkiye'de dopingli yakalanan sporcularda, "Ben masumum, yemeğime katmışlar" gibi bir savunma mekanizması geliştiğini vurgulayan Erdener, "(Doping maddesini yemeğime katmışlar. Bundan sonra kimseyi yanıma yaklaştırmayacağım) ifadesi, resmen alay etmektir. Kimse yemeyle içmeyle dopingli çıkmaz. Kafeinden dopingli çıkmak için kontrolden önce üst üste 20 fincan kahve içmek gerekir" ifadelerini kullandı.

"Olimpiyat ruhu yara aldı"

Doping olayları nedeniyle "olimpiyat ruhu"nun yara aldığını dile getiren Erdener, aynı zamanda yeni bir felsefe ve yaklaşım geldiğini söyledi. IOC'nin yeni başkanı Alman Thomas Bach'ın çok disiplinli ve çalışkan biri olduğunu anlatan Erdener, "Kendisi yakın dostum. Bu konularda çok hassas" dedi.

Dünyaya bakıldığında, ülke sporunu devletin değil olimpiyat komitelerinin yönettiğini kaydeden Erdener, "Başarılı ülkelerde sporu olimpiyat komiteleri yürütür. Rusya'da, Çin'de böyledir. Sadece Küba ve Kuzey Kore'de devlet yönetimi vardır. WADA'nın uyumsuzlar listesinde yer alan ülkeler" diye konuştu.

"IAAF Aslı konusunu mutlaka Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne taşıyacaktır"

Uğur Erdener, bir soru üzerine olimpiyat şampiyonu milli atlet Aslı Çakır Alptekin ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Alptekin'in biyolojik pasaporttan yakalandığını ve ceza almadığını belirten Erdener, şöyle konuştu:

"Atletizm Federasyonu ceza vermedi. Takdir ilgili federasyonun ancak bu sürecin burada noktalanacağını sanmıyorum. Bu kızımız yurt dışında yarıştırılmaya götürüldüğünde sorunlar yaşanacaktır. IAAF bunu mutlaka Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne taşıyacaktır, neler olacağını bilmiyoruz. Bekleyip göreceğiz."

TMOK Dopingle Mücadele Komisyonu ve Türkiye'nin, dopingle mücadeledeki kararlılığının takdirle karşılandığını vurgulayan Erdener, "Bunun yazılı belgeleri de mevcuttur" dedi.

Dopingle mücadele alanında yaptıkları çalışmalar nedeniyle Türk sporunu bitirmekle suçlandıklarını ifade eden Erdener, sözlerini "Dopingle mücadele Türk sporunu bitirmekse takdiri sizlere bırakıyorum" diyerek tamamladı.

Haber Yayın Tarihi: 09.01.2014 05:22 Kaynak: EuroSport.com

YORUMLAR


Talihsiz vatandaşın cansız bedeni "Ölüü" yazan duvarın önünde bulundu
Genç kızın denize atlayıp intihara kalkıştığı anlar kamerada Batman'da adliye önündeki silahlı kavgada 1 kişi öldü