Son Dakika Haberleri: Uzlaştırma Bürolarına Sevk Edilen Dosya Sayısı Artacak

Uzlaştırma Bürolarına Sevk Edilen Dosya Sayısı Artacak

2 yıl önce

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanı Orhan Cüni, halihazırda uzlaştırma bürolarına yılda 600 bin dosyanın geldiğini, kanun değişikliğiyle bu sayının bir milyona çıkacağını bildirdi.

Uzlaştırma Bürolarına Sevk Edilen Dosya Sayısı Artacak, System.String[]
Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Alternatif Çözümler Daire Başkanı Orhan Cüni, halihazırda uzlaştırma bürolarına yılda 600 bin dosyanın geldiğini, kanun değişikliğiyle bu sayının bir milyona çıkacağını bildirdi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı Şenol Taş ve Alternatif Çözümler Daire Başkanı Orhan Cüni, Adana Cumhuriyet Başsavcılığının ev sahipliğinde düzenlenen seminere katılmak üzere geldiği kentte Adana Adliyesini ziyaret etti.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Çolak'ı makamında ziyaret eden Taş ve Cüni, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu ve Uzlaştırma Odasında incelemelerde bulundu.

Cüni, Adana Cumhuriyet Başsavcılığının uzlaştırmalarla diğer illere örnek olduğunu belirterek, "Adana bu konuda güzel örnekler veriyor. Toplumsal dayanışma örneği olan, engellileri sevindiren, kişilerin zararlarını giderilmesini sağlayan, mağduru mutlu eden uzlaştırmalar yapılıyor. Bunlar da diğer illeri örnek oluyor. Uzlaştırmayı sizlerle birlikte daha iyi seviyelere götüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Uzlaştırma kapsamının genişletilmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Cüni, şunları kaydetti:

"Şu an Türkiye genelinde uzlaştırma bürolarına yılda 600 bin dosya geliyor. Kanun değişikliğiyle bu sayı 1 milyon dosya olacak. Artık dava açmak, mahkeme kurmak çözüm değil. İnsanları barıştırmak, toplumda bir uzlaşı ve barış sağlamak en önemli önceliğimiz. Bu yüzden hepimize çok görev düşüyor."

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan da uzlaştırma bürosunun çok önemli işlevi olduğunu belirterek, "Bu büromuza göz bebeğimiz gibi bakıyoruz. Cumhuriyet savcılarımız, müdürümüz, katip arkadaşlarımız canla başla çalışıyor. Bu verim istatistiklere de yansıyor. Şu an itibarıyla uzlaştırmada Türkiye genelinde 3'üncü sıradayız. Hedefimiz daha çok uzlaştırma yaparak, toplumsal barışa katkılar sağlayarak başsavcılıklar arasında birinci olmak." ifadesine yer verdi.

Şenol Taş ve Orhan Cüni, daha sonra Adana'da en çok uzlaştırma yapan uzlaştırmacılarla bir araya geldi.
Haber Yayın Tarihi : 27.11.2017 01:07 Kaynak: AAAyının mağarada esir aldığı adam, 1 ay boyunca idrarını içerek hayatta kaldı Ekrem İmamoğlu, başkanlık koltuğuna oturduğunda yapacağı ilk işi açıkladı 2 kız kardeşe sözlü tacizde bulunan adam meydan dayağı yedi!