Vetvendosye Sınır Kapılarını Ablukaya Alacak - Son Dakika

Vetvendosye Sınır Kapılarını Ablukaya Alacak

11.01.2012 19:24
Vetvendosye Sınır Kapılarını Ablukaya Alacak, System.String[]

Vetvendosye hareketi Kosova'ya giren Sırbistan mallarını durdurmak için 14 Ocak Cumartesi günü Merdar ve Leu i Barl sınır kapılarını ablukaya almaya çalışacak.

Vetvendosye hareketi Kosova'ya giren Sırbistan mallarını durdurmak için 14 Ocak Cumartesi günü Merdar ve Leu i Barl sınır kapılarını ablukaya almaya çalışacak. Abluka girişimini durdurmak için bin kişilik Kosova polisi özel tim birlikleri sınır kapılarına hareket etmek için hazırlanıyor.

Kosova ile Sırbistan arasında karşılıklı ticaret anlaşmasına varılmış ve Kosova, Sırbistan'a karşı uyguladığı mal ambargosunu kaldırmıştı. Bunun sonucunda Sırbistan malları Kosova'ya serbest girerken, Sırbistan anlaşmaya uymamış, Kosova mallarının Sırbistan'a girmesine müsaade etmemişti. Vetvendosye hareketi milletvekilleri konuyu meclise taşımıştı. 18 Aralık tarihinde Sırbistan'a yeninden mal ambargosu uygulamak için oylama yapıldı. Oylama sonucunda Sırbistan'a yeninden mal ambargosunun uygulanması için karar çıktı. Ancak hükümet meclisten çıkan kararı uygulamayacağını bildirdi.

Vetvendosye hareketi yaptığı toplantıda, Kosova hükümetini cumhuriyet ilkeleri ihlal etmekle suçlayarak, Kosova Meclisinin kararını ve Meclisi savunmak için 14 Ocak tarihinde Merdare ve Leu i Barl sınır geçitlerini abluka altına alacağını bildirdi. Vetvendosye hareketinin eylemini Kosova, Arnavutluk ve Makedonya'daki sivil toplum örgütleri ve öğrenciler destekleyerek 14 Ocak tarihinde Merdare ve Leu i Barl sınır kapılarında gerçekleşecek ablukaya katılacaklarını belirttiler. Tahminlere göre 14 Ocak tarihinde 5 bine yakın kişi iki sınır kapısını ablukaya almaya çalışacak.

Vetvendosye'nin bu eylemi bugüne kadar yapılan en büyük eylemlerden biri olarak değerlendirilirken, Kosova Hükümeti böyle bir eylemden vazgeçilmesi talebinde bulundu. Kosova Hükümeti eylemden vazgeçilmediği takdirde eylemi durdurmak için polisin müdahalede bulunacağını açıkladı. Çağrıya karşılık olarak Vetvendosye hareketi hayatları pahasına eylemden vazgeçmeyeceklerini açıkladılar. Bu cevap üzerine bin kişiden oluşan Kosova Özel Polis Birlikleri iki sınır kapısına hareket etmek için son hazırlıkları yapıyor.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Vetvendosye Sınır Kapılarını Ablukaya Alacak - Son Dakika


Son Dakika

Ajax'ın futbolcusu Noah Gesser ve ağabeyi feci trafik kazasında hayatını kaybetti 15:40 Ajax'ın futbolcusu Noah Gesser ve ağabeyi feci trafik kazasında hayatını kaybetti Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek: Biz yanıyoruz, bizi kurtarın 15:18 Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek: Biz yanıyoruz, bizi kurtarın Somali'de futbol takımının otobüsüne bombalı saldırı: 4 ölü, 10 yaralı 15:09 Somali'de futbol takımının otobüsüne bombalı saldırı: 4 ölü, 10 yaralı
Şeyma Subaşı, ayrılıp barıştığı sevgilisinin kucağında poz verdi 14:34 Şeyma Subaşı, ayrılıp barıştığı sevgilisinin kucağında poz verdi Bir yangın da Hatay'da! Alevlere evlere sıçradı, ekipler alevleri kontrol altına aldı 13:34 Bir yangın da Hatay'da! Alevlere evlere sıçradı, ekipler alevleri kontrol altına aldı Bodrum'da yerleşim alanına 150 metre uzaklıkta yangın çıktı! Ekipler seferber oldu 13:22 Bodrum'da yerleşim alanına 150 metre uzaklıkta yangın çıktı! Ekipler seferber oldu
Bu illerde oturanlar dikkat! Meteoroloji harita paylaştı, termometreler 43 dereceyi gösterecek 13:03 Bu illerde oturanlar dikkat! Meteoroloji harita paylaştı, termometreler 43 dereceyi gösterecek Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü aile katliamıyla ilgili kahreden sözler: Birkaç kişi araya girdi, barış olacaktı 12:13 Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü aile katliamıyla ilgili kahreden sözler: Birkaç kişi araya girdi, barış olacaktı
Advertisement