Vuslat Törenleri Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi - Son Dakika
Güncel

Vuslat Törenleri Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi

Vuslat Törenleri Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 700 yılı aşkın süredir devam eden geleneği gelecek kuşaklara aktarmak için büyük gayret gösterdiklerini söyledi.

02.01.2012 18:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hazreti Mevlana'nın 738. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri'nin ardından değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Anemon Otel'de düzenlenen toplantıya Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, KTO Karatay Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Çağatay Ünüsan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı, Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Nuri Şimşekler katıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın en önemli programını geride bıraktıklarını, etkinlikler süresince binlerce kişinin Konya'yı ziyaret ettiğini söyledi. 700 yılı aşkın süredir devam eden geleneği gelecek kuşaklara aktarmak için büyük gayret gösterdiklerini ifade eden Başkan Akyürek, "7-17 Aralık arası düzenlenen etkinliklerde 21 sema programı gerçekleştirildi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda devlet adamı etkinlikler için Konya'ya geldi" dedi.

Şeb-i Arus'a katkı yapan kurum ve kuruluşlarla teşekkür eden Başkan Akyürek, şunları kaydetti: "Şeb-i Arus, bir dünya markası haline geliyor. Yeryüzünün en önemli programlarından biri. Belki eksikliklerimiz, değiştirilmesi gereken programlar var. Bunların değerlendirilmesi yapılacaktır. 739. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri hazırlıklarıyla ilgili birkaç hafta içerisinde toplantı yapacağız."

Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan da etkinlikler süresince 11'i gece 10'u gündüz icra edilen toplam 21 sema ayinini 53 bin 500 kişinin izlediğini söyledi. Yine etkinlikler kapsamında konser, panel, tiyatro, sempozyum ve çalıştaylar gerçekleştirildiğini vurgulayan Çıpan, seyahat acentelerinin Konya'ya 370 tur düzenlendiğini bildirdi.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Hazreti Mevlana'nın önemine uygun şekilde anılması için yapılan çalışmalara üniversite olarak 1985 yılından bu yana aralıksız olarak katkıda bulunduklarını ifade etti.

Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam ise, programların gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, Konya'nın bir kültür şehri haline gelmesi için çalışmaların artarak devam ettiğini söyledi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Vuslat Törenleri Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement