Wulff'a Şimdi de Tehdit Suçlaması - Son Dakika
Güncel

Wulff'a Şimdi de Tehdit Suçlaması

Wulff\'a Şimdi de Tehdit Suçlaması

Wulff'un aldığı kredinin finansmanı ile ilgili haberin gazetede yayımlanmasını engellemek için çabaladığı öne sürüldü.

03.01.2012 10:32

Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı olduğu dönemde bir arkadaşından aldığı özel ev kredisi nedeniyle eleştirilere maruz kalan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un geçmişte aldığı konut kredisinin finansmanı ile ilgili haberin Bild gazetesinde yayımlanmasını engellemek için kişisel olarak çaba gösterdiği öne sürüldü.

Wulff'un, arkadaşı olan Egon- Edith Geerken çiftinden aldığı 500 bin euro tutarındaki özel konut kredisi ile ilgili haber Bild gazetesinde yayınlanmadan 1 gün önce Bild Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann'ı aradığı öne sürüldü. 12 Aralık tarihinde Körfez ülkeleri ziyareti kapsamında Kuveyt'te bulunan Wulff, o tarihte New York'ta olan Kai Diekmann'a ulaşamadı. Cumhurbaşkanı bunun üzerine Diekmann'ın telesekreterine iddianın gazetede yayınlanması halinde gazetenin bağlı olduğu Springer Yayınevi ile tüm ilişkilerin kesileceği tehdidinde bulundu. Bunun yanı sıra Wulff'un, haberi yapan gazetecilerin cezaya çarptırılacağını ifade ettiği öne sürüldü. Bu iddia, Almanya'da şok etkisi yarattı. Deutche Welle başta olmak üzere bütün Alman kanalları bu iddiaları haber bültenlerinde geniş olarak yayınladı.

Spiegel Online, Wulff sözkonusu haberin yayımlanmaması için başka yollara da başvurduğunu Cumhurbaşkanının, Springer Yayınevi Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner ile temas ederek kendisinden Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann'a müdahale etmesini rica ettiğini öne sürerken Döpfner Cumhurbaşkanı'na gazetenin yazı işlerinin çalışmalarına karışmak istemediğini söyledi. Bild gazetesi adına yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann'ı arayarak haberin yayınlanması durumunda bunun sorumlu editör için hukuki sonuçları olacağı tehdidinde bulunduğunu doğrulandı Wulff'un Springer Yayınevi Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner'i de aradığı belirtildi.

Wulff'un Bild gazetesine yönelik tutumuna ilişkin iddialar karşısında cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, basın ve yayın özgürlüğünün Cumhurbaşkanı için çok değerli olduğu ve bu nedenle de aldığı konut kredisi ve yaptığı tatillerde kaldığı yerleri açıklayarak, sorulara yanıt vererek, konuya şeffaflık getirdiği ifade edildi. Ancak açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın yaptığı özel görüşme ve telefon konuşmalarına ilişkin bilgi verilemeyeceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Wulff'un basını tehdit ettiği yönündeki iddialar Alman Gazeteciler Birliği tarafından tepkiyle karşılandı. Berlin merkezli Alman Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Michael Konken, yaptığı yazılı açıklamada, ünlü isimlerin eleştirel haberleri basın özgürlüğünün bir parçası olarak kabul etmesi gerektiğini vurguladı. Devletin başındaki kişinin bunu çok iyi bilmesi gerektiğini kaydeden Konken, Cumhurbaşkanı'nın yasal görev ve sorumlulukları bulunmasının yanı sıra herkese örnek olduğunu belirtti.

Koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Milletvekili Erwin Lotter, Wulff'un istifasını istedi. Muhaffetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz ise Wulff'un inandırıcı bir cumhurbaşkanı olarak görevine devam edebilmesini istediğini belirtti, ancak olayla ilgili ayrıntıların parça parça aydınlatılmasını eleştirerek, Wulff'un tutumunun siyasete zarar verdiğini ifade etti. Yeşiller partisi Genel Sekreteri Steffen Lemke de, ortaya atılan yeni iddiaların Cumhurbaşkanı Wulff tarafından aydınlatılmasını istedi. Lemke, iddiaların Wulff'a ve makamına zarar verdiğini belirterek, Wulff'un bu duruma son vermesi gerektiğini kaydetti.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'u eleştirilere maruz bırakan kredi olayı 2008 yılına dayanıyor. O dönemde Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı olan Wulff, 2008 yılında iş adamı arkadaşının eşi Edith Geerken'in 500 bin euroluk kredisi ile Grossburgwedel kentinde bir ev satın aldı. Ancak Wulff, 2010 yılının şubat ayında, Aşağı Saksonya Parlamentosu'nda Geerken ile iş ilişkisinin olup olmadığı sorusuna 'hayır' yanıtı verdi. Bundan kısa bir süre sonra da, bankadan aldığı kredi ile Geerken'e olan borcunu ödedi. 2010 yılının haziran ayında cumhurbaşkanlığına seçilen Wulff'un aldığı kredinin finansmanı medyayı meşgul etmeye devam etti. 2011 yılının son günlerinde konunun yeniden gündeme gelmesinin ardından Wulff, aldığı kredi ile ilgili ayrıntıları daha önce açıklaması gerektiğini belirterek, bunu yapmadığı için üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Wulff'a Şimdi de Tehdit Suçlaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement