Yalova'da yaşamları tehlikeye giren 325 su kaplumbağası gölete taşındı - Son Dakika

Yalova'da yaşamları tehlikeye giren 325 su kaplumbağası gölete taşındı

20.05.2022 14:20

Yalova'da yaşamları tehlikeye giren 325 su kaplumbağası gölete taşındı Yalova'nın Çınarcık ilçesine bağlı Koru beldesinde dere yatağının yönünün değiştirilmesi nedeniyle yaşamları tehlikeye giren su kaplumbağaları, 3 gün süren çalışmalar neticesinde Armutlu Göleti'ne taşındı.

Yalova'da yaşamları tehlikeye giren 325 su kaplumbağası gölete taşındı

YALOVA - Yalova'nın Çınarcık ilçesine bağlı Koru beldesinde dere yatağının yönünün değiştirilmesi nedeniyle yaşamları tehlikeye giren su kaplumbağaları, 3 gün süren çalışmalar neticesinde Armutlu Göleti'ne taşındı.

Koru beldesinde 2017 yılında meydana gelen sel sonrasında ıslah çalışmalarına başlanan Değirmendere'de suyun Marmara Denizi'ne kavuştuğu alanda yön değişikliği yapıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Yalova Şube Müdürlüğü ekipleri, bölgedeki su kaplumbağalarının yaşanan durumdan etkilenmemesi için harekete geçti. Yüzlerce kaplumbağanın yaşam alanına su akışının kesilmesi nedeniyle ekipler, yeni bir yer belirlemek için çalışma gerçekleştirdi. İncelemeler sonucu Armutlu ilçesinde bulunan bir gölet hayvanların yeni yaşam alanı olarak belirlendi. Tespitin ardından yaklaşık 10 kişilik ekip eski dere yatağındaki kaplumbağaları 3 günlük bir çalışmayla topladı. Ekipler topladıkları 325 kaplumbağayı yeni yaşam alanlarına nakletti.

"Hayvanların yok olması engellenmiş oldu"

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 2. Bölge Yalova İl Şube Müdürü Nevzat Alğan, "Doğadaki yaşam alanlarının korunması, kontrol altında tutulması ve sürdürülebilirliğin sağlanması için bir takım çalışmalar yapmaktayız. Bu yaptığımız çalışmalardan birisi de Koru beldesindeki dere yatağında çalışma nedeniyle burada yaşayan hayvanların başka bir yere nakli söz konusuydu. Bunun için arkadaşlarımızla Yalova'da bütün alanları inceleyerek Armutlu ilçesindeki bir sahayı tespit ettik. Onların yaşam alanlarına da uygundur. 325 kaplumbağanın alana naklini gerçekleştirdik. Böylece bu hayvanların yok olması engellenmiş oldu. İleriki zamanlarda da izlemelerimiz devam edecek. Bu çalışmalarla doğanın sürdürebilirliğinin sağlanması gerçekleşmiş olacaktır" dedi.

YORUMLAR
500
Altın Karanfil Halk Dansları Yarışması'nın kazananı KKTC oldu Altın Karanfil Halk Dansları Yarışması'nın kazananı KKTC oldu Son dakika haberi: Selin bilançosu gün ağarınca ortaya çıktı... Hayatını kaybeden kadının komşusu yaşananları böyle anlattı Son dakika haberi: Selin bilançosu gün ağarınca ortaya çıktı... Hayatını kaybeden kadının komşusu yaşananları böyle anlattı Esenköy Belediyesi'nden Uluslararası Kültürel Buluşma ve Eğlence gecesi Esenköy Belediyesi'nden Uluslararası Kültürel Buluşma ve Eğlence gecesi
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Yalova'da yaşamları tehlikeye giren 325 su kaplumbağası gölete taşındı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement