Yunan basını, Ayasofya'daki Fetih Suresi tilavetini canlı yayınladı - Son Dakika

Yunan basını, Ayasofya'daki Fetih Suresi tilavetini canlı yayınladı

İstanbul'un Fethi'nin 567'nci yıl dönümü dolayısıyla Ayasofya'da Fetih Suresi okundu. Yunan haber portalları ise en başından beri tepki gösterdiği ve "Büyük bir meydan okuma!" başlığıyla manşete taşıdığı o anları canlı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, İstanbul'un Fethi'nin 567'nci yıl dönümü dolayısıyla Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunacağını ve dualar edileceğini söylemişti. Yunan basını ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini manşetlerine "Erdoğan'dan meydan okuma", "Son derece kışkırtıcı! Ayasofya'da dua olacak" ve "Erdoğan'ın meydan okuması" başlıklarıyla okuyucularına duyurmuştu.

FETİH ŞÖLENİ DÜZENLENDİ

Fatih Sultan Mehmet'in, aralıklarla 54 gün süren kuşatmanın ardından 29 Mayıs 1453 Salı günü gerçekleşen fetihten sonra ilk cuma namazını kıldığı, fethin simgesi Ayasofya'nın içinde Fetih Suresi tilavet edildi.

YUNAN BASINI CANLI YAYINLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı açıklamanın ardından Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunmasına karşı olan Yunan basını tarihi anları canlı yayınladı. Yunan haber sitesi iefimerida "Ayasofya'daki duayı canlı olarak izleyin" başlığıyla o anları okuyucularıyla paylaştı.

Haberde ayrıca, İstanbul'un Fethi'nin canlandırıldığı anları için ise "Dua okuduktan sonra ve Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının ardından, dikilen 'duvar' da Konstantinopolis'in düşüşünün bir temsili sergilendi" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın mesajı Yunanistan'ı çıldırttı: Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma

Son Dakika: İstanbul'un Fethi'nin 567. yılında Ayasofya'da Fetih Suresi okundu

Son Dakika

18:00 26 yıldır mücadele verdiği Ayasofya davasını kazanan Kandemir: Çok sevinçliyim, ilk namaza gideceğim 18:00 Rusya'da evden kaçan 8 yaşındaki çocuk, cinsel istismara uğradıktan sonra vahşice katledildi 17:31 Yunanistan Kültür Bakanlığı'ndan skandal Ayasofya sözleri: Uygar dünyaya karşı bir provokasyon 17:02 Son Dakika: Danıştay 86 yıllık kararı iptal etti, Erdoğan kararnameyi imzaladı ve Ayasofya resmen cami oldu 16:16 Geçen yıl kayyum atanan 56 yıllık Yörsan resmen iflas etti 15:47 Klimalardan yayılan Lejyoner hastalığına dikkat! Koronavirüs ile benzerliği dikkat çekiyor 15:36 Nur Fettahoğlu, göğüs dekolteli ağır çekim videosuyla takipçilerinden tam not aldı 13:11 İlişkileri belgelendi! Farah Zeynep Abdullah ile Reynmen aşk yaşıyor 12:18 Uzmanlardan beyin yiyen amipin neden olduğu hastalık için "Gözdeki en ufak kızarıklıkta hekime başvurun" uyarısı 11:48 Oyuncu İsmail Hacıoğlu, 4 yıllık evliliğini bitirme kararı aldı 11:35 18 yaş altı uçak yolcuları artık tek başına seyahat edebilecek 10:18 Üst üste iki gün evinde yangın çıkan genç, bina sakinleri tarafından dövüldü 09:36 Ankara'da bozkırın ortasında günah şehri! Köylü kadınların şikayeti sonrası fuhuş çetesi çökertildi 08:39 Süleyman Soylu devreye girdi, şehidin baba evi sıfırdan yapılacak 08:25 Erdal Beşikçioğlu yıllardır uzun kullandığı saçını ve sakalını yeni projesi için kestirdi