Zabıta ile Tartışan Seyyar Satıcılar, Organik Ürünleri Sokağa Döktü - Son Dakika

Zabıta ile Tartışan Seyyar Satıcılar, Organik Ürünleri Sokağa Döktü

12.07.2018 20:41
Zabıta ile Tartışan Seyyar Satıcılar, Organik Ürünleri Sokağa Döktü, System.String[]

TUNCELİ'de, çarşı merkezinde organik sebze ve meyve satan seyyar satıcılara, zabıtalar "Satış yapmanız yasaklanmıştır" diyerek müdahale edince gerginlik yaşandı.

TUNCELİ'de, çarşı merkezinde organik sebze ve meyve satan seyyar satıcılara, zabıtalar "Satış yapmanız yasaklanmıştır" diyerek müdahale edince gerginlik yaşandı. Seyyar satıcılar, ürünleri sokağa dökerek zabıtayı protesto etti. Tunceli Belediyesi yetkilileri, kendi inisiyatifyle seyyar satıcılara müdahale eden zabıta müdürünün açığa alındığını söyledi.

Tunceli çarşı merkezinde uzun yıllardır belediyenin izniyle organik sebze ve meyve satışı yapan seyyar satıcılar ile zabıta arasında bugün öğle saatlerinde gerginlik yaşandı. Zabıta ekipleri, seyyar satıcılara, "Market ve manavlar hakkınızda şikayetçi olmuştur. Bu bölgede satış yapmanız yasaklanmıştır. Bu nedenle başka bir bölgeye gitmenizi istiyoruz" dedi. Bunun üzerine seyyar satıcılarla zabıta arasında tartışma yaşandı. Zabıtayı protesto eden seyyar satıcılar, köylerden toplayıp getirdikleri organik salatalık, erik, alıç, kiraz, vişne, domates, biber ve diğer ürünlerini el arabalarını ters çevirerek sokak ortasına döktü. Tepki üzerine zabıta, bölgeyi terk etti.

Seyyar satıcılardan Feti Kaya, organik ürün satarak eve ekmek götürüp çocuklarını okuttuğunu söyledi. Kaya, "Ben burada köyden kendim yetiştirdiğim organik salatalık ve köyden satın aldığım organik vişne satıyorum. Yıllardır burada bu işi yapıyoruz. Burası yöresel organik ürünlerin satıldığı bir yer. Belediye bu alanı bize tahsis etmiş ama çevredeki manav ve marketler bizi şikayet etmiş. Kaldırılmamızı istemiş, zabıta hiçbir gerekçe göstermeden bizi buradan çıkarıyor. Kaldı ki belediye burada satmamızı istedi, şimdi bizi marketlerin şikayeti üzerine başka yere göndermek istiyorlar. Biz burada sattığımız ürünler ile çocuklarımızı okutuyor, evimizi geçindiriyoruz" dedi.

'BELEDİYENİN İZNİ İLE SATIŞ YAPIYORUZ'

Organik ürün satıcılarından Naciye Yılmaz da belediyenin izni ile satış yaptıklarını belirterek, "Köylünün yetiştirdiği ürünleri satıyoruz. Hepsi sağlıklı ve tamamen organik ama marketçiler daha fazla kar etmek için bizi şikayet ederek vatandaşa organik olmayan hormonlu ürünler satmak istiyorlar. Biz ekmek paramız ve geçimimizi sağlamak için bunu yapıyoruz. Halkımızın sağlığı için köylünün yetiştirdiği organik ürünleri satıyoruz ama zabıta bizden yana değil, marketçilerden yana tavır koyarak bizi buradan çıkarmak istiyor" diye konuştu.

TUNCELİ BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Tunceli Belediyesi yetkilileri açıklama yaptı. Yetkililer, Zabıta Müdürü Erdem Gültekin'in kendi inisiyatifi ile belediye başkanvekili ve yardımcılarının talimatı olmadan organik sebze ve meyve satan seyyar satıcıları yerinden çıkarmak için zabıta ekiplerini gönderdiğini söyledi. Yetkililer ayrıca, zabıta müdürünün soruşturma tamamlanana kadar açığa alındığını söyledi. - Tunceli

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Zabıta ile Tartışan Seyyar Satıcılar, Organik Ürünleri Sokağa Döktü - Son Dakika


Son Dakika

Antalya-Moskova uçağı iniş takımlarındaki arıza nedeniyle güçlükle iniş yapabildi Milyonlarca emekliye müjdeli haber: Maaşlarla birlikte ek ödemelere de zam yapıldı Bakan Koca yeni parti aşılar için müjdeyi verdi! Tarih ve miktar detayları belli oldu WhatsApp 4 yıldır masada olan gizlilik sözleşmesi planıyla ne yapmak istiyor? İşte yanıtı Adı Galatasaray'la anılan İrfan Can Kahveci, Fatih Terim'i takibe aldı Bunu da gördük! Çin'de dondurmalardan alınan numunelerde koronavirüs tespit edildi Malatya'da dini nikahlı çift, boğazları kesilmiş halde ölü bulundu Bolu, eksi 21,8 dereceyle bu gece Türkiye'nin en soğuk ili oldu