Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Körfez İşbirliği Konseyi haberleri, Körfez İşbirliği Konseyi son dakika, son dakika Körfez İşbirliği Konseyi

Son Dakika Körfez İşbirliği Konseyi Haberleri

Son dakika Körfez İşbirliği Konseyi haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son körfez işbirliği konseyi haberleri anında burada.


 • 23:59 Cumhurbaşkanı Erdoğan, EXPO 2023 fuar alanını ziyaret etti

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, EXPO 2023 fuar alanını ziyaret etti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar ziyaretinde başkent Doha'da bulunan EXPO 2023 fuar alanını ziyaret etti.

 • 20:06 Pakistan ve Suudi Arabistan, serbest ticaret anlaşması için yatırım yöntemlerinde fikir birliğine vardı

  Pakistan ve Suudi Arabistan, serbest ticaret anlaşması için yatırım yöntemlerinde fikir birliğine vardı Pakistan ve Suudi Arabistan, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile İslamabad arasında serbest ticaret anlaşmasının onaylanmasını sağlayacak yatırım yöntemleri konusunda fikir birliğine vardı. Anlaşmanın kısa zamanda imzalanması bekleniyor.

 • 10:24 Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Katar'a gidecek

  Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Katar'a gidecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin davetine icabetle, iki ülke arasında gerçekleştirilecek Yüksek Stratejik Komite 9. Toplantısı dolayısıyla bugün Katar'a gidecek.

 • 03.12.2023 03 Ara 21:29 Katar, Gazze'de insani ara için çalışmalarını sürdürecek

  Katar, Gazze'de insani ara için çalışmalarını sürdürecek Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, KİK Dışişleri Bakanları toplantısında yaptığı konuşmada, Gazze'de insani aranın yeniden başlaması ve kalıcı ateşkes için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

 • 01.12.2023 01 Ara 16:16 TİKA, Laos'ta iklim değişikliğine dayanıklı pirinç tohumu dağıttı

  TİKA, Laos'ta iklim değişikliğine dayanıklı pirinç tohumu dağıttı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Laos Tarım ve Orman Bakanlığı ile işbirliğinde, Laos'un iki merkezi eyaletinde iklim değişikliğine dayanıklı 30 ton pirinç tohumu dağıtıldı. Dağıtılan tohumlar, sel nedeniyle zarar gören çiftçilere verilerek tarım arazilerinin yeniden ekime uygun hale getirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında 1000 çiftçiye tohumlar dağıtılarak, 25 bin hektarlık alanın iklim değişikliğine dayanıklı pirinçle ekimi sağlanacak.

 • 26.11.2023 26 Kas 14:20 Atakum Belediyesi Kadına Şiddetle Mücadele İçin Tabelalar Yerleştirdi

  Atakum Belediyesi Kadına Şiddetle Mücadele İçin Tabelalar Yerleştirdi Atakum Belediyesi, kadına yönelik şiddetle mücadele için parklara tabelalar yerleştirip afişler asarken, Belediye Başkanı Cemil Deveci, 'Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Sendika Sözleşmesi'ni imzaladı.

 • 24.11.2023 24 Kas 16:15 Aliyev: "Ermenistan'ın geleceği dış sponsorların elinde"

  Aliyev: 'Ermenistan'ın geleceği dış sponsorların elinde' Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, SPECA Devlet Başkanları 18. Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Dünyada başarısız, bağımlı, birden fazla güçlere hizmet eden, kendisini büyük devletlerin çatışma alanına çeviren ülke sayısı az değil. Bunlardan biri Azerbaycan'ın komşusu Ermenistan'dır.

 • 24.11.2023 24 Kas 14:37 BM SPECA Zirvesi Bakü'de yapıldı

  BM SPECA Zirvesi Bakü'de yapıldı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Birleşmiş Milletler (BM) Orta Asya Ekonomileri Özel Programının (SPECA) 25. yılı dolayısıyla Devlet Başkanları Zirvesi düzenlendi. Zirveye, Orta Asya ülkelerinin liderleri ve birçok konuk katıldı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, konuşmasında SPECA üyelerinin bağımsızlıklarını pekiştirdiğini ve ekonomik olarak kalkındığını vurguladı. Ayrıca, Azerbaycan'ın güçlü ekonomisi sayesinde bağımsız politika yürüttüğünü ve 2. Karabağ Savaşı ile elde edilen zaferi kutladı.

 • 23.11.2023 23 Kas 21:57 BAE'nin Ankara Büyükelçisi Zahiri, Türkiye'yle işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi

  BAE'nin Ankara Büyükelçisi Zahiri, Türkiye'yle işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Ankara Büyükelçisi Said Sani ez-Zahiri, ülkesinin 52'nci Milli Günü'nü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yıl dönümünü kutlayarak, iki ülke arasındaki ilişkileri ve işbirliğini geliştirmek istediklerini belirtti.

 • 22.11.2023 22 Kas 19:47 İsrail ile Hamas Arasında Uzlaşı Arap Ülkeleri Tarafından Memnuniyetle Karşılandı

  İsrail ile Hamas Arasında Uzlaşı Arap Ülkeleri Tarafından Memnuniyetle Karşılandı İsrail ile Hamas arasında varılan uzlaşı, Arap ülkeleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Suudi Arabistan, Katar, Mısır ve ABD'nin katkıları övgüyle karşılandı. Uzlaşma kapsamında çatışmalara insani ara verilecek ve esir takası gerçekleştirilecek. Arap ülkeleri, kapsamlı bir ateşkes çağrısında bulundu. Lübnan, Katar, Umman ve Bahreyn de uzlaşıdan memnuniyet duyduklarını açıkladı. Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri de uzlaşının insani yardımların sağlanmasına ve kalıcı bir ateşkesin başlangıcına katkıda bulunmasını umut etti. İsrail'in Gazze'yi işgalinde son durum da haberde yer aldı.

 • 20.11.2023 20 Kas 16:03 Dışişleri Bakanlığının 2024 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

  Dışişleri Bakanlığının 2024 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Gerek ülkemize gerek bölgemize yönelik en ciddi tehditlerden birini oluşturmaya devam eden PKK/YPG terör örgütüyle mücadelemizde üçüncü taraflara uyarılarımızı yapıyor ve gereken adımları atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz.

 • 18.11.2023 18 Kas 12:25 Yunanistan'da Kuvvetli Rüzgar Nedeniyle Deniz Ulaşımı Sekteye Uğradı

  Yunanistan'da Kuvvetli Rüzgar Nedeniyle Deniz Ulaşımı Sekteye Uğradı Yunanistan Meteoroloji Dairesi'nin açıklamasına göre, kuzeybatıdan gelen soğuk hava dalgası ve buna bağlı olarak oluşan kuvvetli rüzgar, bugün ve yarın ülke genelinde etkili olacak. Rüzgarın hızının yer yer saatte 80 kilometreye çıkması bekleniyor. Bu durum nedeniyle birçok limanda deniz ulaşımı askıya alındı. Rafina Limanı'ndan Kiklad Adaları'na yapılan seferler iptal edilirken, Lavrio Limanı'nda gemiler demirli kaldı. Birçok ada ile deniz yolu ulaşımı kesintiye uğradı.

 • 17.11.2023 17 Kas 17:37 Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası: "Üreten Biz Emekçilerken Aslan Payının Yine Asalak Patronlara Pay Edildiği Bu Antidemokratik Bütçe...

  Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası: 'Üreten Biz Emekçilerken Aslan Payının Yine Asalak Patronlara Pay Edildiği Bu Antidemokratik Bütçe... Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Genel Sekreteri Sefer Tuğrul, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2024 bütçe teklifine tepki göstererek “Üreten, alın teri döken biz emekçiler iken aslan payının yine asalak patronlara pay edildiği bu antidemokratik bütçe sürecini kabul etmiyoruz. Sermayedarların çıkarlarını önceleyen bir bütçe yerine; emekten halktan yana, eğitim ve sağlık gibi kamusal hakları önceleyen bir bütçe istiyoruz. Madenlerde, enerji alanında özelleştirmelerin önünü açan, doğayı ve yaşam alanlarımızı hiçe sayan politikalara son verilsin diyoruz. 2024 yılı bütçesinin toplumsal cinsiyet eşitliğini, depremzedelerin barınma, beslenme gibi temel yaşamsal ihtiyaçlarını, kamuda çalışan engelli personelin ihtiyaçlarını gözetecek şekilde hazırlanmasını talep ediyoruz” dedi.

 • 13.11.2023 13 Kas 14:51 TİKA, Kenya'da Yardımlaşma Gruplarına Değirmen Dağıttı

  TİKA, Kenya'da Yardımlaşma Gruplarına Değirmen Dağıttı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kenya'da kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla yardımlaşma gruplarına elektrik ve mazotla çalışan değirmen dağıttı. Kiambu eyaletindeki kadın ve genç yardımlaşma gruplarına saatte 270 kilogram un üretme kapasitesine sahip değirmenler tedarik edildi. Bu destekle mısır üreticisi olan yerel halkın temel gıda maddesi mısır ununa daha ucuz ulaşabilmesi ve yardımlaşma gruplarının gelirinin artırılması hedefleniyor. Ayrıca, un öğütme makineleriyle birlikte musluklu ve kapaklı kovalar da dağıtıldı. Teslim törenine Kenya Başbakanı Musalia Mudavadi'nin eşi Tessie Musalia Mudavadi de katıldı ve Türkiye'ye ve TİKA'ya teşekkürlerini sundu.

 • 12.11.2023 12 Kas 14:37 KİK-Türkiye Ekonomik Forumu 2023

  KİK-Türkiye Ekonomik Forumu 2023 Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Müslüman ülkelerin Türkiye'nin ihracatındaki payının yüzde 26'ya yükseldiğini belirterek, "Bu rakam 2002'de sadece yüzde 11'di.

 • 12.11.2023 12 Kas 13:55 Türkiye'nin Körfez İşbirliği Ülkeleriyle Ticaret Hacmi 11 Kat Arttı

  Türkiye'nin Körfez İşbirliği Ülkeleriyle Ticaret Hacmi 11 Kat Arttı Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Körfez İşbirliği Konseyi-Türkiye Ekonomi Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Körfez İşbirliği ülkeleriyle ticaret hacminin son 20 yılda 11 kat arttığını belirtti. Bolat ayrıca, Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleriyle olan ticaretinin de önemli ölçüde arttığını ifade etti.

 • 12.11.2023 12 Kas 12:53 KİK-Türkiye Ekonomik Forumu 2023

  KİK-Türkiye Ekonomik Forumu 2023 Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Türkiye'ye yatırımcı güveni geri geldi.

 • 07.11.2023 07 Kas 15:03 Suudi Arabistan, yatırımcılara e-vize imkanı sunuyor

  Suudi Arabistan, yatırımcılara e-vize imkanı sunuyor Suudi Arabistan, dünyanın dört bir yanından yatırımcıların çevrimiçi olarak e-vize başvurusu yapabileceği bir platform başlattı. Yabancı uyruklu kişiler, Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı'na bağlı platform üzerinden iş vizelerine başvurarak dijital vizelerini alabilecekler. Bu değişiklik, yatırımı teşvik etmek amacıyla yapılmıştır.

 • 07.11.2023 07 Kas 12:08 Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kuveyt'e ziyarette bulundu

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kuveyt'e ziyarette bulundu Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile Kuveyt arasındaki ticaret hacminin artırılması için görüşmelerde bulundu. İki ülke arasındaki karşılıklı ticaret hacmi 1 milyar dolar civarında.

 • 04.11.2023 04 Kas 16:12 Artvinli kadınlar ve çocuklar Filistin'de yapılan zulme karşı yürüyüş düzenledi

  Artvinli kadınlar ve çocuklar Filistin'de yapılan zulme karşı yürüyüş düzenledi Artvin'de yaşayan kadınlar, İsrail'in Gazze'de yaşayan sivillere yönelik saldırılarına tepki göstermek amacıyla yürüyüş düzenledi. Artvin Belediyesi Atapark önünde toplanan kadın ve çocuklar, Türk ve Filistin bayraklarıyla birlikte İsrail'e tepki gösteren dövizler taşıdı. Yürüyüş sonrasında çocuklar Filistin için şiirler okudu ve dualar edildi. Yürüyüş, Milli İrade meydanında son buldu.

 • 04.11.2023 04 Kas 14:48 İzmir'de AK Partili gençler, Gazze için yürüdü

  İzmir'de AK Partili gençler, Gazze için yürüdü AK Parti İzmir Gençlik Kolları, son günlerde Gazze'de yaşanan İsrail saldırılarına ve Filistin halkının acılarına dikkat çekmek için yürüyüş gerçekleştirdi.

 • 04.11.2023 04 Kas 14:13 Trabzon'da 'Dijital Dünyada Çocuk İzi' Çalıştayı Düzenlendi

  Trabzon'da 'Dijital Dünyada Çocuk İzi' Çalıştayı Düzenlendi Trabzon Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayça Çebi'nin sunum yaptığı çalıştayda dijital dünyanın önemi ve çocukların internet kullanımı konuşuldu.

 • 01.11.2023 01 Kas 15:30 Yunanistan'da Ekim Ayı Rekor Sıcaklık

  Yunanistan'da Ekim Ayı Rekor Sıcaklık Yunanistan'ın, 2010'dan bu yana ülkenin tamamına yakınında en sıcak ekim ayını yaşadığı bildirildi. Ekim ayı sıcaklıkları, mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, gündüz sıcaklıkları ekim ayı boyunca 20-29 dereceye kadar ulaştı.

 • 29.10.2023 29 Eki 01:13 Arap Ülkeleri İsrail'in Gazze'ye Düzenlediği Saldırılara Tepki Gösterdi

  Arap Ülkeleri İsrail'in Gazze'ye Düzenlediği Saldırılara Tepki Gösterdi Arap ülkeleri, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği kara saldırılarına tepki gösterdi ve bunların siviller üzerinde tehlikeli sonuçlar doğuracağına işaret etti. Mısır, BAE, Kuveyt ve Umman ile KİK tarafından yapılan açıklamalarda, kara harekatının ciddi riskler ve insani güvenlik yansımalarına yol açacağı uyarısında bulunuldu. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları kınandı ve acil ateşkes ilan edilmesi gerektiği vurgulandı. Gazze'de iletişim hizmetleri tamamen kesilirken, Şifa Hastanesi de hedef gösterildi.

 • 27.10.2023 27 Eki 12:08 Sırbistan-Macaristan sınırında çatışma: 3 göçmen öldü, 1 kişi yaralandı

  Sırbistan-Macaristan sınırında çatışma: 3 göçmen öldü, 1 kişi yaralandı Sırbistan'ın Macaristan sınırında bulunan Horgos kasabası yakınlarında meydana gelen silahlı çatışmada 3 düzensiz göçmen hayatını kaybetti, bir kişi de yaralandı. Kikinda polisinden yapılan açıklamada, Horgos yakınlarındaki terk edilmiş binada sabah düzensiz göçmenlerden oluşan iki grup arasında kavga çıktığı ifade edilerek, yaşanan silahlı çatışmada 3 göçmenin yaşamını yitirdiği, 1 kişinin de yaralandığı belirtildi. Ülke basınında yer alan haberde de Horgos kasabası sakinlerinin yaşananlardan tedirginlik duyduğu aktarılarak, bölgede çok sayıda polisin bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Polis güçlerinin saldırıyı gerçekleştirenlerin yakalanması için çalıştığı belirtilen haberde, Yüksek Savcılığın da olaya ilişkin bilgilendirildiği aktarıldı.

 • 27.10.2023 27 Eki 11:03 Körfez Ülkeleriyle İlişkiler Türkiye'deki İslami Finans Yatırımlarını Destekliyor

  Körfez Ülkeleriyle İlişkiler Türkiye'deki İslami Finans Yatırımlarını Destekliyor Fitch Ratings Küresel İslami Bankacılık Grubu Başkanı Bashar Al-Natoor, Körfez ülkeleriyle güçlenen ilişkilerin Türkiye'deki İslami finans alanındaki yatırımları desteklemesinin beklendiğini belirtti. Al-Natoor, Türkiye'nin sukuk piyasasına girmeyi başardığını ve Körfez ülkeleriyle ilişkilerin yatırım ortamına olumlu katkı sağlayacağını ifade etti. Ayrıca, Körfez bankalarının Türkiye pazarına giriş yaptığını ve Türkiye'nin katılım bankacılığının büyüme potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

 • 23.10.2023 23 Eki 12:30 Çin, Körfez İşbirliği Konseyi ile Kuşak ve Yol İşbirliğini Geliştirmek İçin Çalışacak

  Çin, Körfez İşbirliği Konseyi ile Kuşak ve Yol İşbirliğini Geliştirmek İçin Çalışacak Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, Kuşak ve Yol işbirliğini daha kaliteli ve daha üst düzey kalkınmada yeni bir seviyeye çıkarmak amacıyla, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile birlikte çalışacaklarını söyledi. Wang, iki taraf arasında serbest ticaret anlaşması, varlık fonları arasındaki alışverişin desteklenmesi ve altyapı işbirliği olasılıklarının araştırılacağını belirtti.

 • 22.10.2023 22 Eki 13:54 Malezya Başbakanı İsrail'i Uluslararası Adalet Divanına şikayet etmeyi düşünüyor

  Malezya Başbakanı İsrail'i Uluslararası Adalet Divanına şikayet etmeyi düşünüyor Malezya Başbakanı Enver İbrahim, Filistin'e yönelik saldırıları nedeniyle İsrail'i Uluslararası Adalet Divanına şikayet etmeyi düşünüp düşünmeyeceklerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Enver, Filistinliler için tüm ülkelerin bir araya gelip çözüm üretmesi gerektiğini vurguladı.

 • 21.10.2023 21 Eki 10:22 KİK-ASEAN Zirvesi'nde Gazze'deki Son Gelişmeler Ele Alındı

  KİK-ASEAN Zirvesi'nde Gazze'deki Son Gelişmeler Ele Alındı Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) liderleri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen 1. KİK-ASEAN Zirvesi'nde Gazze'deki son gelişmeleri ele aldı. Liderler, sivillere yönelik saldırıları kınayarak kalıcı bir ateşkes çağrısında bulundu ve Gazze'deki temel hizmetlerin tekrar sağlanması için çağrıda bulundu. Ayrıca, uluslararası hukuka uygun şekilde iki devletli çözüme yönelik çaba gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

 • 20.10.2023 20 Eki 15:08 KİK ve ASEAN, Gazze Şeridi'nde su ve akaryakıt hizmetlerinin yeniden sağlanması ve kalıcı ateşkese varılması çağrısında bulundu

  KİK ve ASEAN, Gazze Şeridi'nde su ve akaryakıt hizmetlerinin yeniden sağlanması ve kalıcı ateşkese varılması çağrısında bulundu Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkeleri, Gazze Şeridi'nde su ve akaryakıt gibi hizmetlerin yeniden sağlanması ve kalıcı ateşkese varılması çağrısında bulundu. Riyad'da düzenlenen KİK-ASEAN ortak zirvesinde yayımlanan bildirilerde, sivillere yönelik saldırıların kınandığı ve kalıcı ateşkesin sağlanması ile Gazze Şeridi'ne yardımların ulaştırılması çağrısı yapıldı. Ayrıca, elektrik, su, yakıt, gıda ve ilaç yardımlarının engelsiz bir şekilde ulaştırılması talep edildi. Zirvede ayrıca, KİK ve ASEAN ülkeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi konusunda fikir birliği sağlandığı ve toplantının her iki yılda bir düzenleneceği kararlaştırıldığı belirtildi.

 • 20.10.2023 20 Eki 12:34 Suudi Arabistan Veliaht Prensi Gazze Şeridi'ndeki Saldırıların Durdurulmasını İstedi

  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Gazze Şeridi'ndeki Saldırıların Durdurulmasını İstedi Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının durdurulması gerektiğini söyledi. Bin Selman, Gazze'deki artan şiddetin masum sivillerin bedel ödediğini belirterek, sivillerin hedef alınmasını reddettiklerini ve kalıcı barış için gerekli koşulların oluşturulması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, KİK ve ASEAN arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesini sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

 • 20.10.2023 20 Eki 01:51 Hamas liderinden İsrail uyarısı: Saldırılar bölgesel savaşa dönebilir

  Hamas liderinden İsrail uyarısı: Saldırılar bölgesel savaşa dönebilir Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail'in Gazze'ye yönelik süren saldırıların bölgesel bir savaşa dönüşebileceği uyarısında bulundu. Heniyye ayrıca destek çağrısı yaptı.

 • 18.10.2023 18 Eki 02:19 İsrail'in Gazze'deki Hastaneye Saldırısı Sonucu 500 Kişi Hayatını Kaybetti

  İsrail'in Gazze'deki Hastaneye Saldırısı Sonucu 500 Kişi Hayatını Kaybetti İsrail'in abluka altındaki Gazze'de bombaladığı El-Ehli Baptist Hastanesinde düzenlenen basın toplantısında, Filistin Sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Ebu er-Riş, hastaneye yapılan saldırının İsrail'in ilk saldırısı olmadığını belirtti. Ebu er-Riş, İsrail güçlerinin daha önce de hastaneye saldırdığını ve hastane yönetiminin uluslararası kurumlardan güvence mesajı aldığını ifade etti. Basın toplantısında, sağlık personelinin cesetlerin arasında durduğu ve hastanede gerçekleştirilen cerrahi operasyon sırasında tavanın çöktüğü belirtildi. İsrail-Filistin çatışmasında Gazze'den düzenlenen saldırılarda 299'u asker 1400 İsraillinin öldüğü, Filistin Sağlık Bakanlığı'na göre ise Gazze'de 3 bin kişinin öldüğü duyuruldu.

 • 18.10.2023 18 Eki 02:15 Tunus Dışişleri Bakanı, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını durdurması için uluslararası çabaların yoğunlaştırılmasını talep etti

  Tunus Dışişleri Bakanı, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını durdurması için uluslararası çabaların yoğunlaştırılmasını talep etti Tunus Dışişleri Bakanı Nebil Ammar, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını durdurması için uluslararası çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulundu. Ammar, İsveçli, Danimarkalı ve Finlandiyalı mevkidaşlarıyla görüşerek uluslararası toplumun çabalarını yoğunlaştırmasını talep etti. Açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının uluslararası hukuku ve insan haklarını ihlal ettiği vurgulandı. Tunus, Filistin halkının yanında yer aldığını ve uluslararası toplumun daha güçlü bir şekilde harekete geçmesini istediğini belirtti.

 • 17.10.2023 17 Eki 19:45 KİK, Gazze'ye acil insani yardım operasyonu düzenlemeyi planlıyor

  KİK, Gazze'ye acil insani yardım operasyonu düzenlemeyi planlıyor Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), İsrail bombardımanı altındaki Gazze Şeridi'ne acil insani yardım operasyonu düzenlemeyi ve yardımların acilen ulaştırılmasını planladığını bildirdi. KİK dışişleri bakanları, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını görüşmek üzere Umman'ın başkenti Maskat'ta olağanüstü toplandı. Toplantıda İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerini rastgele bombalaması sonucu binlerce sivilin hayatını kaybetmesi, yaralanması ve bölgenin karşı karşıya kaldığı acil ve tehlikeli sorunlar masaya yatırıldı. KİK Bakanlar Konseyi, İsrail bombardımanı altındaki Gazze Şeridi'ne acil insani yardım operasyonu düzenlenmesi ve bu yardımların acilen bölgeye ulaştırılmasını planlıyor.

 • 16.10.2023 16 Eki 15:59 BM Yetkilisi Gazze'ye Yardım İçin Kahire'ye Gidiyor

  BM Yetkilisi Gazze'ye Yardım İçin Kahire'ye Gidiyor BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Gazze'ye yardımların ulaştırılması için yapılan müzakereleri desteklemek üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye gideceğini açıkladı. Griffiths, İsrailliler, Mısırlılar ve Gazzelilerle sürekli müzakerelerde bulunduklarını ve olumlu haberler beklediklerini belirtti. Ayrıca Griffiths, Mısırlı yetkililerle görüşeceğini ve İsrail ile de anlaşmaya varmaları gerektiğini ifade etti.

 • 14.10.2023 14 Eki 15:53 KİK, İsrail'in Gazze'ye yönelik toplu cezalandırma politikasını kınadı

  KİK, İsrail'in Gazze'ye yönelik toplu cezalandırma politikasını kınadı Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), İsrail'in Gazze Şeridi sakinlerine karşı benimsediği 'toplu cezalandırma' yaklaşımına son verilmesi çağrısında bulundu. KİK, uluslararası toplumun acilen ateşkes sağlanması, sivillere yönelik saldırılara son verilmesi ve Filistin topraklarında insani bir felaketin önlenmesi için müdahale etmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca KİK, uluslararası topluma Gazze'ye yönelik saldırıyı durdurmak için güçlü ve hızlı bir şekilde müdahale etme, krize siyasi bir çözüm bulmak için çalışma ve Filistin halkının kendi devletlerini kurma hakkını sağlama çağrısında bulundu.

 • 12.10.2023 12 Eki 11:41 AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi: İsrail, uluslararası insani hukuka saygı göstermeli

  AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi: İsrail, uluslararası insani hukuka saygı göstermeli AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail'in Filistin-İsrail çatışması sırasında kendini savunurken uluslararası insani hukuka saygı göstermesi gerektiğini belirtti. Borrell, İsrail'in sahada kendini savunma hakkının olduğunu ancak bu hakkın uluslararası insani hukuk ilkelerine göre uygulanması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, rehinelerin serbest bırakılması ve uluslararası insani hukuka uygun olarak gıda, su ve ilaçlara erişimin sağlanması çağrısında bulundu. Borrell, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden hava saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısını da kınadı ve iki devletli çözüme olan bağlılığını yineledi.

 • 10.10.2023 10 Eki 20:18 AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell: İsrail kendini savunma hakkına sahip ancak uluslararası insani hukuka uygun hareket etmeli

  AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell: İsrail kendini savunma hakkına sahip ancak uluslararası insani hukuka uygun hareket etmeli AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail'in kendini savunma hakkının bulunduğunu ancak bunu uluslararası insani hukuka göre yapması gerektiğini söyledi. Borrell, AB-KİK Ortak Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İsrail-Filistin çatışmasının ele alındığını ve çatışmaların durdurulması ve bölgenin istikrara kavuşturulması konusunda mutabık kalındığını belirtti. Ayrıca toplantıda AB ve KİK'in tarafların itidalli davranması gerektiğinde anlaştığı bildirildi.

 • 09.10.2023 09 Eki 22:59 İsrail'de kalan Yunanistan vatandaşlarının tahliyesi devam ediyor

  İsrail'de kalan Yunanistan vatandaşlarının tahliyesi devam ediyor İsrail'de bulunan Yunanistan vatandaşlarının tahliyesine yarın da devam edilecek. Yunan basınının diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, İsrail'de kalan 68 Yunanistan vatandaşı yarın ülkelerine getirilecek. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, tahliye çalışmalarının hızla ilerlediğini ve yakın zamanda tamamlanacağını belirtti. Dün gece ise İsrail'e gezi turuna katılan 81 Yunan vatandaşı ülkelerine dönmüştü.

 • 08.10.2023 08 Eki 10:26 Haftanın tarihine bakış

  Haftanın tarihine bakış Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla 9 Ekim 2019'da sınır ötesi "Barış Pınarı Harekatı" başlatıldı.

 • 07.10.2023 07 Eki 17:53 KİK Genel Sekreteri: İsrail'in saldırılarından sorumluluk Tel Aviv yönetimindedir

  KİK Genel Sekreteri: İsrail'in saldırılarından sorumluluk Tel Aviv yönetimindedir Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi, İsrail'in Filistin halkına ve kutsal mekanlara yönelik devam eden saldırılarından doğan sonuçların sorumluluğunun tamamen Tel Aviv yönetimine ait olduğunu belirtti. Budeyvi, uluslararası topluma, işgal altındaki Filistin topraklarında arzu edilen barış ve istikrarın sağlanması için Filistin halkına, 1967 topraklarında başkenti Kudüs olmak üzere, kendi devletlerini kurma yönünde meşru haklar kazandırma çabalarını hızla yeniden canlandırmaya destek verme çağrısında bulundu.

 • 26.09.2023 26 Eyl 16:32 Katar Emiri ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Kardeşlik İlişkilerini ve Bölgesel Konuları Görüştü

  Katar Emiri ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Kardeşlik İlişkilerini ve Bölgesel Konuları Görüştü Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerini ve bunları geliştirmenin yollarını ele aldı. Görüşmede ayrıca uluslararası ve bölgesel konular da değerlendirildi. Körfez krizi sonrasında gerçekleşen bu görüşme, ilişkilerin normalleşmesi ve işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi açısından önem taşıyor.

 • 26.09.2023 26 Eyl 15:38 Yunanistan'ı Elias Fırtınası Vurdu

  Yunanistan'ı Elias Fırtınası Vurdu Yunanistan'ın batı ve orta kesimlerinde etkili olan Elias Fırtınası, gök gürültülü sağanak ve dolu yağışına neden oldu. Xylokastro kasabasında okullar tatil edilirken, Epirus bölgesinde ve Trikala'da meydana gelen dolu yağışı trafiği durma noktasına getirdi. Meteoroloji yetkilileri, Mora Yarımadası, Tesalya ve Epirus bölgelerinde şiddetli yağışların devam edeceğini belirtti. Yunanistan İklim Krizi Değişikliği ve Sivil Koruma Bakanı, acil durum birimlerinin yüksek alarma geçtiğini ve hazır durumda olduklarını açıkladı.

 • 23.09.2023 23 Eyl 11:22 TDT Genel Sekreteri: Karabağ Azerbaycan'ın bir parçası ve Türk dünyasının da bir parçasıdır

  TDT Genel Sekreteri: Karabağ Azerbaycan'ın bir parçası ve Türk dünyasının da bir parçasıdır Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, Karabağ'ın Azerbaycan egemenliğinde olduğunu ve aynı zamanda Türk dünyasının da bir parçası olduğunu belirtti. Ömüraliyev, New York'ta yaptığı açıklamada, TDT'nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi ve TDT üye ülkelerinin ekonomik gücünü vurguladı. Ayrıca, gelecek nesillere karşı sorumluluklarının farkında olduklarını ve tarih, kültür ve dilin korunması için birlikte çalıştıklarını ifade etti.

 • 21.09.2023 21 Eyl 20:45 Yemen'de kapsamlı siyasi süreç için görüşmeler devam ediyor

  Yemen'de kapsamlı siyasi süreç için görüşmeler devam ediyor Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi, Umman Dışişleri Bakanı Bedr el-Busaidi ile Yemen'de kapsamlı bir siyasi sürecin başlatılması konusunu ele aldı. Görüşmede, Yemen'deki ateşkesin yenilenmesi ve Birleşmiş Milletler himayesinde kapsamlı bir siyasi sürecin başlatılması amacıyla yürütülen arabuluculuk çabaları değerlendirildi. Ayrıca, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi konuları da ele alındı.

 • 20.09.2023 20 Eyl 10:08 ABD ve KİK Ülkeleri, İran'a Atom Enerjisi Ajansı ile İşbirliği Çağrısı Yaptı

  ABD ve KİK Ülkeleri, İran'a Atom Enerjisi Ajansı ile İşbirliği Çağrısı Yaptı ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyelerinin dışişleri bakanları, İran'a Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile tam işbirliği çağrısı yaptı. Blinken ve KİK dışişleri bakanları, BM Genel Kurul toplantılarına ev sahipliği yapan New York'ta gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak açıklama yayımladı. Açıklamada, İran ile diplomatik temasların olumlu karşılandığı ve bölge güvenliğini tehlikeye atacak eylemlerin kabul edilmeyeceği vurgulandı. Ayrıca, Irak ve Kuveyt arasındaki deniz sınırı anlaşmazlığına da değinilerek, deniz sınırının tamamlanması çağrısı yapıldı.

 • 18.09.2023 18 Eyl 14:21 Yunanistan'da sahilleri geri almak isteyen 'plaj havlusu isyanı' hakkında ne biliniyor?

  Yunanistan'da sahilleri geri almak isteyen 'plaj havlusu isyanı' hakkında ne biliniyor? Yunanistan'da sahilleri geri almak isteyen 'plaj havlusu isyanı' hakkında ne biliniyor?

 • 14.09.2023 14 Eyl 12:29 Japonya Prensi Hisahito Kovid-19'a yakalandı

  Japonya Prensi Hisahito Kovid-19'a yakalandı Japonya İmparatoru Naruhito'nun 17 yaşındaki yeğeni ve tahtın ikinci sıradaki varisi olan Prens Hisahito'nun Kovid-19 testi pozitif çıktı. Prens, Tsukuba Üniversitesi'ne bağlı Otsuka Lisesi'nde öğrenci olduğu için 18 Eylül'e kadar istirahate çekilecek. Veliaht Prens Fumihito ve Veliaht Prenses Kiko'nun ise virüs testleri negatif çıktı.

 • 12.09.2023 12 Eyl 18:26 Sırbistan'da 371 düzensiz göçmen yakalandı

  Sırbistan'da 371 düzensiz göçmen yakalandı Sırbistan İçişleri Bakanlığı, Subotica, Sombor ve Kikinda kentlerinde düzenlenen operasyonlarda 371 düzensiz göçmenin yakalandığını açıkladı. Operasyonlarda ayrıca 3 otomatik tüfek, 2 silah, 25 pasaport ve 12 kimlik kartı ele geçirildi. Polis güçleri, göçmenleri merkezlere yerleştirmeyi ve çatışmaları önlemeyi hedefliyor.

Advertisement