19. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali - Son Dakika
Kültür Sanat

19. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

19. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

Aspendos Festivali'nin ikinci yarısı Eylül'de başlıyor.

27.08.2012 15:16

Dünyanın önde gelen festivalleri arasında yer alan Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nin ikinci yarısı Eylül ayında başlıyor. Aspendos Antik Tiyatrosu'nun tarihi atmosferinde gerçekleşen ve bu yıl 19'uncusu düzenlenen festivalin ikinci yarısı 3 Eylül 'de Çin Pekin Operası'nın sahneleyeceği Madama Butterfly operası ile açılacak. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Haziran ayında başlayan festivalin süresi bu sene Eylül ayını kapsayacak şekilde değiştirilmişti. 15 Eylül'de Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin sahneleyeceği Tannhauser Operası ile kapanması planlanan festivalde sürpriz bir de değişiklik oldu. Festival kapanışını 17 Eylül 'de festivalin ev sahibi Antalya Devlet Opera ve Balesi yapacak. Antalya Operası sanatçıları dev kadro ile Carl Orff 'un Carmina Burana eserini seslendirecek.

Çin Pekin Operası geliyor

19.Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nin ikinci yarısı Eylül ayında Pekin Operası ile birlikte başlıyor. 2012 yılının Türkiye'de "Çin Kültür Yılı" ilan edilmesi ile festivale davet edilen Çin Pekin Operası, izleyicilere oldukça özel bir gece yaşatacak. Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu ile birlikte sahne alacak olan topluluk, festivalde G. Puccini'nin ünlü operası "Madama Butterfly"ı sahneleyecek. Eser 3 Eylül Pazartesi günü saat 20:30'da Aspendos Antik Tiyatrosu'nda izlenebilir.

Aspendos Festivali'nde "Lucia" rüzgarı esecek

Festival, ev sahibi olan Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin sahneleyeceği G. Donizetti'nin "Lucia Di Lammermoor" adlı opera eseriyle devam ediyor. İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini'nin rejisörlüğünü yaptığı "Lucia Di Lammermoor ", 6 Eylül Perşembe günü saat 20:30'da Aspendos Antik Tiyatrosu'nda sanatseverlerin karşısında olacak.

Kuğular Aspendos'u büyüleyecek

Dünyada en çok sahnelenen balelerden biri olan "Kuğu Gölü" , bu yıl 19. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale festivalinde izleyicilere muhteşem bir görsel şölen yaşatacak. P.İ.Çaykovski'nin ünlü eseri 10 Eylül Pazartesi günü saat 20:30'da Aspendos Antik Tiyatrosu'nda izleyicilerle buluşacak. Eser ; Türkiye'de 6 şehirde bulunan Devlet Opera ve Balesi Müdürlükleri sanatçılarının bir araya gelmesiyle oluşan görkemli bir topluluk tarafından sahnelenecek. Ünlü dansçı Josef Varga "Prince Siegfried" ve Avetik Karapetyan "Soytarı" rolünde sahne alacaklar.

Wagner'in etkileyici müziği ile "Tannhäuser"

Festivalin bu yılki son opera eseri Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin sahneleyeceği Tannhäuser olacak. Alman rejisör Peter Hans Lehmann'ın sahneye koyduğu, ünlü Alman besteci Richard Wagner'in etkileyici müziğinin tüm renklerini içinde barındıran, insan ruhunun ancak aşk ile kurtulacağının anlatıldığı efsanevi Tannhäuser operası ile festival son bulacak. Bu etkileyici eser 15 Eylül Cumartesi günü saat 20:30'da Aspendos Antik Tiyatrosu'nda izlenebilir.

Kapanış sürprizi "17 Eylül Carmina Burana Konseri "

Festivalin kapanışında Antalya Devlet Opera ve Balesi sahnesi yine efsane bir konsere ev sahipliği yapacak. Ünlü Alman besteci Carl Orff tarafından oluşturulan sahne kantatı Carmina Burana, 120 kişilik dev bir kadroyla seslendirilecek. "Yeni bir şey yaratmak istiyorsan mutlaka eski olanı kullan" anlayışı ile yapıtlar veren besteci; Carmina Burana'yı da Münih yakınlarındaki bir manastırda bulunan 200 kadar şiir ve şarkıdan esinlenerek oluşturmuştur. Dünyanın soluksuz izlediği bu konser 17 Eylül Pazartesi günü saat 20:30'da Aspendos Antik Tiyatrosu'nda sanatseverlerin karşısında olacak. Kapanış konserinin bilet fiyatı ise diğer temsillerden farklı olarak 10 TL'den satışa sunuldu.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat 19. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement