Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Alo Fetva" Hattında Ramazan Öncesi Yoğunluk - Son Dakika

Alo Fetva" Hattında Ramazan Öncesi Yoğunluk

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Erzurum Müftülüğü önünden görüntü Fetva merkezinden görüntü Müftü makamından görüntü Müftü vekili Büyük ile röportaj YUNUS OKUR - Halk arasında "Alo Fetva" olarak adlandırılan Dini Sorular Bilgi Hattı'nda ramazan öncesi yoğunluk yaşanıyor.

29.05.2016 - 11:29,

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

Erzurum Müftülüğü önünden görüntü

Fetva merkezinden görüntü

Müftü makamından görüntü

Müftü vekili Büyük ile röportaj

YUNUS OKUR - Halk arasında "Alo Fetva" olarak adlandırılan Dini Sorular Bilgi Hattı'nda ramazan öncesi yoğunluk yaşanıyor.

Erzurum Müftülüğünde kadın ve erkekler için iki ayrı birim halinde hizmet veren "Alo Fetva" hattında, yaklaşan ramazan dolayısıyla yoğunluk arttı.

Yoğunluk nedeniyle hatta görevli vaiz ve vaizeler vatandaşlardan gelen soruları cevaplamak için hummalı çalışma yürütüyor.

İl Müftü Vekili Celal Büyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müftülük bünyesindeki fetva hattının en yoğun günlerini yaşadığını söyledi.

Büyük, şunları kaydetti:

"Üç aylar içerisindeyiz, ramazan ayına da sayılı günler kaldı. Bu aylarda 'Alo Fetva' hattına ilgi artmış bulunmaktadır. Ağırlıklı ramazan ayı ile alakalı sorular geliyor. Tövbe ve istiğfar konusu, günah kavramı ve fıtır sadakasıyla ilgili sorular geliyor. Yani aya uygun şekilde sorular geliyor. Bu yoğunluğun ramazana birkaç gün kala iyice artacağını düşünüyoruz. Hattımızın ucunda alanında uzman görevlilerimiz ramazan ayında da iftardan sonra nöbet şeklinde iş başında olacaklar. Kardeşlerimizin ramazan ayında sorularını cevaplandırmaya gayret sarf edeceklerdir."

"Telefon yoğunluğu 3- 4 katına çıkıyor"

Hatta görevli uzman vaiz Fikrullah Çakmak da insanların kafasındaki dini sorulara cevap bularak yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti.

Ramazanda fetva hattında büyük yoğunluk yaşandığını dile getiren Çakmak, "Normal günlerde 50 telefon alıyoruz. Tabii bu telefon görüşmeleri zaman zaman 20 dakika sürebiliyor. Ramazan ayında bu telefon yoğunluğu 3-4 katına çıkıyor. Normalde ramazan dışında mesai saatleri içerisinde hattımızda vatandaşlara yardımcı oluyoruz. Ramazanda ise nöbet sistemiyle akşam mesaisi yapıyoruz. Yoğunluk nedeniyle gece mesaisi yaparak insanlarımızın kafasındaki soruları cevaplandırıyoruz." diye konuştu.

"Dertleşmek için arayanlar da oluyor"

Çakmak, aile ve ticaretle ilgili soruları da sık cevapladıklarını belirterek, bazen dertleşecek birini bulamayan vatandaşların da kendilerini aradığını ifade ederek, "Konuşacak, dertleşecek birini bulamayan insanlarımız bizi arıyor ve bizimle dertleşiyor. Biz de elimizden geldiğince kendilerini motive etmeye çalışıyoruz. Ramazanda ise oruç, zekat, fitre veya televizyon programlarında tartışılan, kafalarına takılan ilmihal konularını arayıp bize soruyorlar." dedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Alo Fetva' Hattında Ramazan Öncesi Yoğunluk - Son Dakika


Advertisement