Antalya Devlet Opera ve Balesi, "Fındıkkıran"ı bu sezon son kez sahneleyecek - Son Dakika
Kültür Sanat

Antalya Devlet Opera ve Balesi, "Fındıkkıran"ı bu sezon son kez sahneleyecek

Antalya Devlet Opera ve Balesi, "Fındıkkıran"ı bu sezon son kez sahneleyecek

Antalya Devlet Opera ve Balesi, yeni yıl kutlamalarıyla özdeşleşmiş "Fındıkkıran" balesini, bu sezon son kez sanatseverlerle buluşturacak.

20.01.2023 12:26  Güncelleme: 12:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Antalya Devlet Opera ve Balesi, yeni yıl kutlamalarıyla özdeşleşmiş "Fındıkkıran" balesini, bu sezon son kez sanatseverlerle buluşturacak.

Antalya DOB'dan yapılan açıklamaya göre, eser, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde 24, 26 ve 28 Ocak saat 15.00'te sahnelenecek.

Libretto ve koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy'a ait eserde, Antalya DOB orkestrasını şef Hakan Kalkan yönetecek. Çaykovski'nin bestelediği son bale olan eserin dekoru Gürcan Kubilay, kostümleri Aydan Çınar, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Eserde "Fındıkkıran" rolünü Yağızhan Danış, "Clara" rolünü Chisato Ishikawa, "Şeker Perisi" rolünü Milina Fidan Özbek ve "Drosselmeyer" rolünü Evren İskender canlandıracak.

Oyunun konusu özetle şöyle:

"Stahlbaum ailesinin evindeki yılbaşı partisine vaftizci baba Drosselmeyer, çocuklar için bir çuval dolusu oyuncakla gelir. Clara'ya hediye edilen oyuncak Fındıkkıran'dır. Parti sona erdiğinde Clara, ev halkı uyurken Fındıkkıran'ı görmeye gider ve ona sarılarak uykuya dalar, uyandığında odayı Fareler Kralı'nın ordusuyla dolmuş bulur. Odadaki oyuncaklar canlanır, içlerinden en cesuru Fındıkkıran'dır. Fındıkkıran, Clara'nın önünde aniden yakışıklı bir prense dönüşür. Clara ve prens kar taneleri dansı içinde şekerleme ülkesi krallıklarına oyuncaklarla birlikte giderler."

Balenin biletleri, Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı'ndaki opera gişelerinin yanı sıra "www.biletinial.com" internet adresinden temin edilebilir.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Antalya Devlet Opera ve Balesi, 'Fındıkkıran'ı bu sezon son kez sahneleyecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Başkan Özdemir: '100 yılın projesinde çalışmalar devam ediyor'
  19:42 Başkan Özdemir: '100 yılın projesinde çalışmalar devam ediyor'

  Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde'nin Kale Projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Kale ve çevresinde başlatılan projenin hızla ilerlediğini belirten Başkan Özdemir, çalışmaların devam ettiğini ve en geç 3 yıl içinde bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

 • Fransız yazar Neige Sinno, Türkiye'deki Goncourt seçimini kazandı
  19:19 Fransız yazar Neige Sinno, Türkiye'deki Goncourt seçimini kazandı

  Fransa'daki Goncourt Akademisi'nin Türkiye seçimini belirlemek üzere davet ettiği jüri, Fransız yazar Neige Sinno'yu 'Triste Tigre' adlı romanıyla ödüle layık gördü. Sinno'nun kitabı, Türkiye Fransız Kültür Merkezi tarafından Türkçe'ye çevrilecek.

 • Ezidiler, Batman'da Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı
  18:39 Ezidiler, Batman'da Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı

  Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşayan Ezidiler, Rumi takvime göre nisan ayının ilk çarşamba gününün kutsallığına inandıkları 'Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı. Oğuz köyünde yaşayan Ezidi aileler, bayram için bir araya gelerek birbirlerini ziyaret etti. Sofralarda bir araya gelen aileler, farklı renklere boyanmış ve pişmiş yumurtaları tokuşturdu. Misafirlere bereket getirmesi amacıyla beyaz ve kırmızı iplerden örülmüş bileklikler takıldı.

 • 27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Başlıyor
  18:30 27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Başlıyor

  Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, AB Türkiye Delegasyonu, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenecek olan 27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali için geri sayım başladı. Festival, 9-16 Mayıs tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek ve kadınların hikayelerini sinemaseverlerle buluşturacak.

 • Kastamonu'da Anadolu Kültüründe Gelenekten Geleceğe Kadın Eli Sergisi Açıldı
  18:27 Kastamonu'da Anadolu Kültüründe Gelenekten Geleceğe Kadın Eli Sergisi Açıldı

  Kastamonu Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi işbirliğinde, 'Anadolu Kültüründe Gelenekten Geleceğe Kadın Eli' sergisi açıldı. Sergi, turizm haftası dolayısıyla Saray Hamamı Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

 • Bodrum'da
  18:12 Bodrum'da "Okuldaki Çiftlik" projesiyle öğrenciler meyve fidanları dikti

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde "Okuldaki Çiftlik" projesi kapsamında 27 öğrenci okul bahçesine meyve fidanları dikti.

 • Erzincan'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yöresel lezzetler tanıtıldı
  18:09 Erzincan'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yöresel lezzetler tanıtıldı

  Erzincan'da Girlevik Şelalesi'nde düzenlenen '48. Turizm Haftası' etkinlikleri kapsamında, yöresel lezzetlerin tanıtımı yapıldı. Şelalenin bulunduğu bölgede kurulan stantlarda, Kemah tuzu, kesme kadayıf, bal ve peynir gibi birçok ürünün yanı sıra yöresel yemekler de tanıtıldı. Ayrıca etkinliklerde kentin güzelliklerini yansıtan fotoğraflar da sergilendi. Vali Hamza Aydoğdu, konuşmasında kentin kültürel mirasına sahip çıkılmasını vurgulayarak, Erzincan'ın yöresel yemeklerinin gelecek nesillere aktarılması gerektiğini belirtti. İl Kültür Turizm Müdürü Oğuzhan Kılıç ise etkinliklerin Erzincan'ın doğal ve tarihi güzelliklerini ön plana çıkarmayı amaçladığını ifade etti.

 • Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil kabri başında anıldı
  17:30 Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil kabri başında anıldı

  Türkiye'nin dünya çapındaki hukukçusu ve fikir ve siyaset tarihinin öncü isimlerinden biri olan Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil vefatının 57. yıldönümünde mezarı başında anıldı. Anma programına katılanlar, Başgil'in hukukçuluğu ve özgürlükçü kişiliğini hatırlatarak gençlere rehber olması gerektiğini vurguladı.

 • Niğde Belediye Başkanı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kale Projesi'ne tam destek veriyor
  17:10 Niğde Belediye Başkanı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kale Projesi'ne tam destek veriyor

  Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Kale ve Çevresi Yenileme ve Koruma Projesi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tam destek verdiğini bildirdi. Özdemir, projenin hızla devam ettiğini ve en geç 3 yıl içinde tamamlanmayı hedeflediklerini belirtti.


Advertisement