Çaycuma'da 8 Hafize öğrenci için İcazet ve Taç Giyme Töreni düzenlendi - Son Dakika
Kültür Sanat

Çaycuma'da 8 Hafize öğrenci için İcazet ve Taç Giyme Töreni düzenlendi

Çaycuma\'da 8 Hafize öğrenci için İcazet ve Taç Giyme Töreni düzenlendi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde İlçe Müftülüğüne bağlı Şehit Kerim Keçeci Kız Kur'an Kursunda hafızlıklarını tamamlayan 8 Hafize öğrenci için 'İcazet ve Taç Giyme Töreni' düzenlendi. Törene, belediye başkanı, milli eğitim müdürleri, öğrencilerin aileleri ve hayırseverler katıldı. Programda Kur'an-ı Kerim tilaveti, konuşmalar, sinevizyon gösterisi, ilahi ve şiir dinletisi yer aldı. Tören, hafızlık taçları takılması, belgelerin verilmesi ve hediyelerin takdim edilmesiyle sona erdi.

17.06.2023 14:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde İlçe Müftülüğüne bağlı Şehit Kerim Keçeci Kız Kur'an Kursunda hafızlıklarını tamamlayan 8 Hafize öğrenci için "İcazet ve Taç Giyme Töreni" düzenlendi.

Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen törene; Saltukova Belediye Başkanı Alim Genç, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Muharrem Yol ve İsmail Çelebi, Çaycuma Ak Parti İlçe Yönetiminden Veli Verim ve Halit Öztürk, Çaycuma İmam-Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Kocaarslan, Çaycuma İmam-Hatip Ortaokul Müdürü İhsan Günay, öğrencilere katkı sağlayan hayırseverler, Hafizelerin aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Program Merkez Yeni Camii İmam-Hatibi Kadir Güney'in okuduğu Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. İlçe Müftüsü Rıdvan Karataş'ta açılış konuşmasında Kur'an-ı Kerim'i hıfz etmenin, onu öğrenmenin, öğretmenin, anlamanın ve yaşamanın Kur'an'a karşı yapılabilecek en güzel vazifelerden birisi olduğunu belirterek, azimle çalışarak hafızlıklarını tamamlayan öğrencileri tek tek tebrik etti. Ayrıca Hafızlık eğitimi süresince emeği geçen Kur'an Kursu öğreticilerine, öğrencilerin anne ve babalarına ve Kur'an Kurslarına maddi-manevi katkı sağlayan hayırseverlere teşekkür etti.

Çaycuma İmam-Hatip Ortaokulu Müdürü İhsan Günay'ın konuşmasının ardından, Hafızlık ile ilgili sinevizyon gösterisi, öğrencilerin ilahi ve şiir dinletisinden sonra, Hafizelere anne ve babaları tarafından hafızlık taçları takılarak, belgeleri verilirken hayırseverler tarafından alınan hediyeler takdim edildi. İlçe Müftüsü Karataş, öğrencilerin yetiştirilmesinde emeği geçen Kur'an Kursu öğreticilerine plaket takdim etti. İlçe Müftülüğü Vaizi Derya Göveç tarafından, "Hafızlığın Önemi" konulu konferans verildi ve ardından tören yapılan dua ile sona erdi. - ZONGULDAK

Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Çaycuma'da 8 Hafize öğrenci için İcazet ve Taç Giyme Töreni düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatih Sultan Mehmet Han'ın Karadeniz'e varış güzergahını tespit ettiler
  13:22 Fatih Sultan Mehmet Han'ın Karadeniz'e varış güzergahını tespit ettiler

  Trabzon'da düzenlenen çalıştayda, MÖ. 401-400 yılında Onbinler'in ve 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet'in Karadeniz'e varış güzergahları tespit edilerek modellendirildi. Çalıştayda elde edilen bulgular, turizm gelirlerinin artırılması ve kırsaldaki vatandaşların pay almasını sağlamak amacıyla kullanılacak.

 • Şanlıurfa'da Göbeklitepe'de Sıra Gecesi Etkinliği Düzenlendi
  12:54 Şanlıurfa'da Göbeklitepe'de Sıra Gecesi Etkinliği Düzenlendi

  Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü desteğiyle Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Göbeklitepe'de sıra gecesi etkinliği düzenlendi. Urfa Ahengi Müzik Topluluğu tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, yerli ve yabancı ziyaretçiler türkülere eşlik edip halay çekti.

 • Torbalı Öğretmenler Korosu Türk Polis Teşkilatı'nın Kuruluş Yıl Dönümü İçin Konser Verdi
  12:49 Torbalı Öğretmenler Korosu Türk Polis Teşkilatı'nın Kuruluş Yıl Dönümü İçin Konser Verdi

  Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı öğretmenlerin oluşturduğu 'Torbalı Öğretmenler Korosu', Türk Polis Teşkilatının 179. kuruluş yıl dönümü nedeniyle konser verdi. Torbalı Belediye Kültür Merkezi'ndeki konserde koro şefi Ayşe Demir Çavga, orkestra şefleri Hüseyin Dereli ve Seçkin Al yönetiminde sahne alan solistler ve koristler, sevilen türküleri seslendirdi. Kaymakam Ercan Öter, Belediye Başkanı Övünç Demir, İlçe Emniyet Müdürü Muhittin Murat Yener ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun da konsere katıldı.

 • Türkiye, üç kültürel mirası daha UNESCO'ya aday gösterdi
  11:59 Türkiye, üç kültürel mirası daha UNESCO'ya aday gösterdi

  Türkiye, Antep İşi Nakışı, Geleneksel Keçe Yapımı ve Yoğurt Yapımının Geleneksel Yöntemleri ve İlgili Sosyal Uygulamaları UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne eklemek için başvuruda bulundu. Türkiye, 2025 yılında yapılacak toplantıda bu başvuruların değerlendirilmesini bekliyor.

 • Serhat Turak'ın yönettiği 'Destanların Dansı' AKM'de sahnelendi
  11:55 Serhat Turak'ın yönettiği 'Destanların Dansı' AKM'de sahnelendi

  Sanat yönetmenliğini Serhat Turak'ın üstlendiği Türk destanlarının dans, gösteri ve görsel şovlarla anlatıldığı 'Destanların Dansı', Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Türk Telekom Opera Salonu'nda sahnelendi. Gösteride Nuh Tufanı, Dede Korkut, Dört Element, Nevruz, Sarı Gelin, Cevanşir, Alparslan gibi canlandırmalarla tarihsel bir akış sunuluyor.

 • Malatya İl Müftülüğüne atanan Ramazan Dolu için cübbe giyme programı düzenlendi
  11:53 Malatya İl Müftülüğüne atanan Ramazan Dolu için cübbe giyme programı düzenlendi

  Malatya İl Müftülüğüne atanan Ramazan Dolu için cübbe giyme programı düzenlendi. Vali Ersin Yazıcı, devir teslim programında yeni görevlere başlayacak olan Dolu'ya başarılar diledi. Yazıcı, geçen yıl yaşanan depremin şehirde olumsuz etkiler bıraktığını belirterek, Müftülük çalışanlarının bu sorumluluğu taşımaya devam edeceğine inandığını söyledi. Programda, Şahin Yıldırım tarafından Dolu'ya cübbesi giydirildi.

 • Afyonkarahisar Belediyesi, Zafer Müzesi'nin restorasyonu için adım attı
  11:28 Afyonkarahisar Belediyesi, Zafer Müzesi'nin restorasyonu için adım attı

  Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, Zafer Müzesi'nin restorasyonu için başvuruda bulundu.

 • Meltem Güdemezoğlu: Engelleri Aşan Bir Sanatçının Hikayesi
  11:22 Meltem Güdemezoğlu: Engelleri Aşan Bir Sanatçının Hikayesi

  Meltem Güdemezoğlu, Gaziantep'in tarihi dokusunu yansıtan sıcak topraklarda doğmuş ve serebral palsi engeline rağmen hayatın zorluklarına meydan okuyarak ilerlemiştir. Mesleki başarılarıyla tanınan Güdemezoğlu, aynı zamanda şairlik ve yazarlık alanında da kendini kanıtlamıştır. İstanbul'a olan tutkusu ve çeşitli sanat dallarına olan ilgisiyle de bilinen sanatçı, Türkiye'nin kültürel zenginliğine katkıda bulunmaktadır.

 • İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Doğaltaş Tasarım Yarışması'nın Kazananlarına Ödüllerini Verdi
  10:58 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Doğaltaş Tasarım Yarışması'nın Kazananlarına Ödüllerini Verdi

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Marble İzmir-29. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapsamında düzenlenen Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması'nın kazananlarına ödüllerini verdi. Yarışmanın amacı, Türk doğal taşını genç tasarımcılar aracılığıyla dünyaya daha fazla duyurmak ve sektöre katkı sağlamaktır.

 • Düzce Valisi Selçuk Aslan, kültürel mirasın korunmasının önemini vurguladı
  10:14 Düzce Valisi Selçuk Aslan, kültürel mirasın korunmasının önemini vurguladı

  Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Adige Kültür Derneği'ni ziyaret ederek, kültürel faaliyetler hakkında bilgi aldı. Vali Aslan, kültürler arası etkileşimin önemine dikkat çekerek, kültürel mirasın korunup gelecek nesillere aktarılmasının değerini vurguladı.

 • Ferhan Şensoy'un Hayrola Karyola oyunu AKM'de sahnelendi
  09:58 Ferhan Şensoy'un Hayrola Karyola oyunu AKM'de sahnelendi

  Ferhan Şensoy'un kaleme aldığı Hayrola Karyola oyunu, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sanatseverlerle buluştu. Oyunda müzik eşliğinde seyirciyle etkileşim halinde olan genç çiftlerin komik ve trajik durumları anlatılıyor. Oyun, geleneksel Türk tiyatrosu normlarından yararlanılarak sahneleniyor. Oyuncular, oyunu keyifle oynadıklarını ve yeni eklemelerle daha keyifli bir boyut kazandığını belirtiyor.

 • 27 yıllık harik ustasından alternatif üretim
  09:32 27 yıllık harik ustasından alternatif üretim

  Bitlis'te 27 yıldır harik sanatıyla uğraşan Haydar Yılmaz, büyük boy hariklere alternatif olarak süs eşyası ve hediyelik mini harik üretimi yapıyor. Yıllardır bu sanatı yaşatmak için mücadele veren Yılmaz, destek bulamadığını belirtiyor. Mini hariklerin piyasasını oluşturmayı hedefleyen Yılmaz, bu sayede atölyesinde istihdam sağlamayı amaçlıyor.


Advertisement