Cumhuriyet'in 100. Yılı Seminerler Dizisi - Son Dakika
Kültür Sanat

Cumhuriyet'in 100. Yılı Seminerler Dizisi

Cumhuriyet\'in 100. Yılı Seminerler Dizisi

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Cumhuriyetin kültür dünyasına getirdiği değişim ve kazanımları 'Cumhuriyet'in 100. Yılı Seminerler Dizisi' başlığında ele alacak. Dernek, alanında uzman 8 akademisyenin katılımıyla Cumhuriyete dair farklı konuları seminerlerde işleyecek. Seminerler yüz yüze veya çevrimiçi olarak izlenebilecek ve elde edilecek gelir vakfın çocuklara yönelik projelerine kaynak sağlamak için kullanılacak.

19.09.2023 14:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Cumhuriyetin kültür dünyasına getirdiği değişim ve kazanımları "Cumhuriyet'in 100. Yılı Seminerler Dizisi" başlığında ele alacak.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, alanında uzman 8 akademisyen, Cumhuriyete dair 8 ayrı konu başlığını seminer dizisinde işleyecek.

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Güven Gürkan Öztan, 4 Ekim'de "Cumhuriyetin 'İdeal' Çocukları, Çocukların Cumhuriyeti: Bir Politik Muhasebe" konulu seminer verecek.

Tarih Vakfının Kurucu Üyesi Prof. Dr. Fatmagül Berktay, 11 Ekim'de " Türkiye'de Kadın Hareketi ya da Osmanlı-Türk Modernleşmesinin Cinsiyeti" seminerinde konuşacak.

Bilim tarihçisi Prof. Dr. Feza Günergün 18 Ekim'de "Cumhuriyetin Bilimsel Devrimi: Kurumlar, Bilim İnsanları ve Araştırma", tarihçi Necdet Sakaoğlu 25 Ekim'de "Cumhuriyetimizin Temeli: Türk Alfabesi ve Eğitim" konusunu işleyecek.

Prof. Dr. Namık Sinan Turan 1 Kasım'da "Cumhuriyet ve Laiklik", Doç. Dr. Ahmet Kuyaş 8 Kasım'da "1923: Lozan, Yeni Meclis ve Cumhuriyet", Doç. Dr. Güneş Duru 15 Kasım'da "Cumhuriyet'in 100. Yılında Arkeoloji", Dr. Öğretim Üyesi Osman Erden ise 22 Kasım'da "Cumhuriyet'in Kültür Politikaları" konularını ele alacak.

Gayrettepe Pak İş Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleşecek seminerler yüz yüze ya da çevrimiçi yayından izlenebilecek.

Seminer dizisinden elde edilecek gelir, vakfın çocuklara yönelik Kültür Karıncaları projesi ile çeşitli faaliyetlerine kaynak sağlamak üzere kullanılacak.

Seminerlerin video kayıtları katılımcıların daha sonra izlemeleri için vakfın YouTube kanalından da paylaşılacak.

"Cumhuriyetin 100. yılında sivil toplum kuruluşlarının da söyleyecek sözü olmalı"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Başkanı Sefa Targıt, seminer dizisine ilişkin, "Cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları sadece devletin ya da büyük şirketlerin yükümlülüğü olamaz. Sivil toplum kuruluşlarının da bu büyük dönüm noktasında söyleyecek sözü olmalı diye düşündük." ifadelerini kullandı.

Vakfın Türkiye'de kültür çeşitliliğini ortak insanlık mirası olarak sahiplenmek, korumak, paylaşmak ve gelecek kuşaklara doğru ve sağlıklı biçimde aktarabilmek için çalıştığını vurgulayan Targıt "Cumhuriyetimizin 100. ve vakfımızın 20. yılında, bu doğrultuda tercihimiz Cumhuriyet'in kültür, eğitim, zihniyet dünyamızda ne değişiklikler, kazanımlar getirdiğini uzmanlar ve katılımcılarımızla konuşacağımız bir platform yaratmak oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Vakfın onursal başkanı Faruk Pekin ise seminer dizisinin çeşitli kuruluşlar için çalışanlarına, yakın çevrelerine ya da öğrencilere verilebilecek değerli bir armağan olacağını belirterek, "Özgün kültürel proje ve programlar yaratmak konusundaki 20 yıllık uzmanlık ve tecrübemizle başta belediyeler ve şirketler olmak üzere, kuruluşların 100. yıl faaliyetlerine ekleyebilecekleri önemli bir sosyal sorumluluk etkinliği oluşturduğumuza inanıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Cumhuriyet'in 100. Yılı Seminerler Dizisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  23:19 Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında şarkıcı Haluk Levent, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserine çok sayıda kişi katıldı ve Levent'in en sevilen parçalarını seslendirmesiyle müzikseverler eşlik etti. Levent'in performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi
  21:33 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında, depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına '11 İlin Türküsü' konseri gerçekleştirildi. Nazende Çoksesli Korosu tarafından hazırlanan etkinlikte, depremin ardından yaşananlar anlatıldı ve afetten etkilenen illere özgü şarkılar seslendirildi.

 • Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı
  21:13 Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı

  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ve AB üyesi ülkelerin büyükelçilikleri tarafından düzenlenen Avrupa Film Günleri'nin galası Ankara'da yapıldı. Galada, Ukraynalı Maryna Vroda'nın yönettiği 'Bozkır' filmi gösterildi. Büyükelçi Bodnar ve Büyükelçi Meyer-Landrut konuşma yaparak Ukrayna'ya desteklerini dile getirdi. Avrupa Film Günleri, Ankara, İstanbul ve birçok şehirde gösterime girecek.

 • Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor
  17:06 Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor

  Fransa'nın başkenti Paris'te 5 yıl önce çıkan yangında hasar gören ünlü Notre-Dame Katedrali, 8 Aralık'ta yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Katedralin yeniden inşa çalışmaları 2022'de başlamış ve 250'den fazla firma ile yüzlerce sanatçı, mimar ve uzmanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yangının nedeni ise henüz belirlenememiştir.


Advertisement