Gaziantep'te Tarihi Şeker Hanı'nda Gümüş Ürünleri Alıcı Buluyor - Son Dakika
Kültür Sanat

Gaziantep'te Tarihi Şeker Hanı'nda Gümüş Ürünleri Alıcı Buluyor

Gaziantep\'te Tarihi Şeker Hanı\'nda Gümüş Ürünleri Alıcı Buluyor

Gaziantep'te restorasyon çalışmalarının ardından hizmete giren tarihi Şeker Hanı'nda geleneksel motiflerle işlenen gümüş ürünler yurt içi ve yurt dışında alıcı buluyor. Hanın üst katında gümüş ziynet eşyası imalatı yapılırken alt kısmında oluşturulan mağazada ise üretilen eşyalar satışa sunuluyor. Hanın dış çevresinde yapılan ve avlusunda bulunan kafede de alışverişe gelenlere kentin yöresel yemekleri ikram ediliyor. Ziyaretçiler hem gümüş işlemeciliğini görme fırsatı buluyor hem de kente özgü yöresel lezzetleri tadabiliyor.

02.03.2024 11:37  Güncelleme: 11:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gaziantep'te restorasyon çalışmalarının ardından hizmete giren tarihi Şeker Hanı'nda geleneksel motiflerle işlenen gümüş ürünler yurt içi ve yurt dışında alıcı buluyor.

Şahinbey ilçesi Karatarla Mahallesi'nde bulunan ve kentte yaşayan Güleç ailesinin özel mülkiyeti olan yapıda, belediyeye devredilmesinin ardından 2022'de restorasyon çalışması başlatıldı.

Yaklaşık 1,5 yıl süren çalışmaların tamamlanmasıyla hizmete giren iki katlı hanın üst katında gümüş ziynet eşyası imalatı yapılırken alt kısmında oluşturulan mağazada ise üretilen eşyalar satışa sunuluyor.

Hanın dış çevresinde yapılan ve avlusunda bulunan kafede de alışverişe gelenlere kentin yöresel yemekleri ikram ediliyor.

Ziyaretçiler yaklaşık 500 yıl önce ticarethane olarak da kullanılan hana gelip hem gümüş işlemeciliğini imalat aşamasında görme fırsatı buluyor hem de kente özgü yöresel lezzetleri tadabiliyor.

Şeker Hanı'nda gümüş işlemeciliği yapan İbrahim Çiner, AA muhabirine, yaklaşık 19 yıldır gümüş işiyle uğraştığını söyledi.

Gaziantep'in tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması dolayısıyla gümüş işlemeciliğinin eski dönemlere dayandığını anlatan Çiner, şöyle konuştu:

"Şeker Han'ın tarihi 500 yıl öncesine dayanıyor. Gaziantep'teki diğer hanlar gibi burası da ticaretin kalbinin attığı bir han olarak geçiyor. Burada Gaziantep kültürüne, doğasına, dokusuna uygun ürünler yapılıp, modeller tasarlanıyor, üretiliyor. Üretim sonrasında bu ürünleri dünyanın dört bir yanına gönderiyoruz."

Gümüş ürünlerin hem yurt içi hem de yurt dışında alıcı bulduğuna dikkati çeken Çiner, şunları kaydetti:

"Ağırlıklı olarak Romanya, Belçika, Meksika, Amerika gibi ülkelerde ürünlerimizi görebilirsiniz. Aslında en büyük avantajımız; Gaziantep şehrimizde örnek alınabilecek, takıların üstünde kullanabileceğimiz çok değişik motif, şekil, semboller bulunmasıdır. O sembollere bakıp, minimize hale getirip, yüzüklerimizin, küpelerimizin üstünde kullanabiliyoruz."

Gelen ziyaretçilere kentin yöresel ürünleri ikram ediliyor

Çiner, hana gelen ziyaretçilerin gümüşün ham maddesinden işlenmesine tüm aşamalara şahit olabileceğini, içindeki restoranda da kente özgü yemeklerin beğeniye sunulduğunu dile getirdi.

Ziyaretçilerden Mehtap Kale de Şeker Hanı'nda gümüşle ilgili birçok ürünü görme fırsatı bulduklarını belirterek, "Burada gümüşlere bakmaya geldiğimizde bahçedeki kafede bize yöresel yemekleri ikram ettiler. Burada omaç yedik, çok güzel ve lezzetli. Han tarih kokuyor, her yer çok güzel." dedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Gaziantep'te Tarihi Şeker Hanı'nda Gümüş Ürünleri Alıcı Buluyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
  23:38 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

  İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen 13. Alaçatı Ot Festivali, 'öze dönüş' sloganı ve 'şevketi bostan' temasıyla gerçekleştirildi. Festivalin son gününde Amfi Tiyatro'da düzenlenen 'en güzel yemek' ve 'en çok çeşit ot toplama' yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Yemek yarışmasında birinciliği Ebru Devecioğlu, ikinciliği Mevlüde Kitapçıoğlu, üçüncülüğü de Necla Işıklıoğlu elde etti. Vejetaryen dalında ise Deniz Alagöz birinci seçildi. Tıbbi aromatik ve yenilebilir otlardan oluşan en çok çeşit ot toplama yarışmasında ise Nurcan Erden birinci, Eşenur Derin Kurnaz ikinci ve Esmanur Kurnaz üçüncü oldu.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda KÖFN Konseri
  22:18 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda KÖFN Konseri

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın son gününde, müzik grubu KÖFN, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserde en sevilen parçalarını seslendiren müzik grubuna çok sayıda kişi eşlik etti. Adanalı müzikseverler, konser sonunda müzik grubunun performansını alkışladı.

 • İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit söyleşi yaptı
  21:23 İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit söyleşi yaptı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit, okuyucularıyla bir araya geldi ve yeni kitabını tanıttı.

 • Aydın'ın Germencik ilçesinde temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi
  21:18 Aydın'ın Germencik ilçesinde temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi

  Aydın'ın Germencik ilçesinde Aydın Ayyıldız Yörük Efeler Kültür Derneği'nin açılışı nedeniyle temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi. Düğünde kıl çadırda kız isteme merasimi yapıldı ve gelin deveyle, eşyaları eşekle taşındı. Germencik Kaymakamı Turgay Gülenç, Yörüklük kültürünün yaşatılması gerektiğini belirtti.

 • Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Çekyalı Duo Amabile konser verdi
  20:28 Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Çekyalı Duo Amabile konser verdi

  Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nin beşinci gününde, Çekyalı Duo Amabile grubu, Afyonkarahisar Yeni Müzesi'nde konser verdi. Genel Sanat Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem'in yaptığı festival, 23 Nisan'da sona erecek.

 • Türk, Bulgar ve Sırbistan Vatandaşları New York Türkevi'nde Buluştu
  19:38 Türk, Bulgar ve Sırbistan Vatandaşları New York Türkevi'nde Buluştu

  New York Türkevi'nde düzenlenen kültür etkinliğinde, Türk, Bulgar ve Sırbistan vatandaşları bir araya geldi. Etkinlikte, Balkan Turizm ve Kültür Gösterimi adıyla Türkiye'nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür'ün ev sahipliğinde, Bulgaristan ve Sırbistan'dan bazı diplomat ve misafirlerin katılımıyla gerçekleşti. Programda, Türk ve Balkan mutfağından lezzetler ikram edilirken, üç kültürün de ortak izlerini taşıyan danslar sergilendi.

 • Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın Yer Aldığı Paranoya Filminin Çekimleri Başladı
  19:10 Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın Yer Aldığı Paranoya Filminin Çekimleri Başladı

  Güçlü hikayesi ve usta oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Paranoya filminin çekimleri başladı. Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın başrollerini paylaştığı film, Muntazam adlı gazetecinin yaşadığı paranoya hikayesini konu alıyor. Filmin çekimleri İstanbul ve Lüleburgaz'da gerçekleştirilecek ve sonbahar aylarında vizyona girmesi planlanıyor.

 • Steven Spielberg, UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı
  19:09 Steven Spielberg, UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı

  Usta yönetmen Steven Spielberg, kariyerinin sonuna geldiği söylentilerine rağmen bir UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı. Ünlü senarist David Koepp tarafından kaleme alınacak olan yapımın gişe başarısı elde etmesi bekleniyor. Spielberg'ün uzun yıllardır iş birliği yaptığı Universal stüdyosu projenin hayata geçirilmesi için öne çıkıyor. Bu yeni filmle uzaylılar hakkındaki çalışmalarını taçlandırmak isteyen yönetmenin, Close Encounters of The Third ile elde ettiği büyük gişe başarısını tekrarlamayı hedeflediği konuşuluyor.

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Batı Trakya'da Kutlandı
  18:03 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Batı Trakya'da Kutlandı

  Gümülcine Türk Gençler Birliği ve İskeçe Türk Birliği tarafından düzenlenen etkinliklerde, Batı Trakya'da yaşayan Türk çocukları Atatürk sevgisini anlattı, türküler söyledi ve folklor gösterisi yaptı. Çocuklara hediyeler verildi ve sihirbazlar ilginç illüzyon gösterileri sundu. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, etkinliklere katılmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve gençlerin geleceğe olan güvenlerini gösterdiğini ifade etti.

 • TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'nde Dünya Çocukları Bir Araya Geldi
  17:35 TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'nde Dünya Çocukları Bir Araya Geldi

  TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği kapsamında düzenlenen etkinlikte, 29 ülkeden gelen çocuklar Türkiye'ye gelerek yöresel dans gösterileri sergiledi. Etkinlikte konuşan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, şenliğin Türkiye'nin tanıtımına katkı sağladığını ve dünya çocukları arasında sevgi, barış ve dostluğun gelişmesine yardımcı olduğunu belirtti. Şenlikte Filistin'in onur konuğu olarak davet edilmesi ise büyük anlam taşıdı.


Advertisement