Halikarnas Balıkçısı" 127. Doğum Gününde Anıldı - Son Dakika
Kültür Sanat

Halikarnas Balıkçısı" 127. Doğum Gününde Anıldı

Halikarnas Balıkçısı" mahlasıyla bilinen gazeteci, yazar, ressam, şair, rehber, araştırmacı Cevat Şakir Kabaağaçlı, Muğla'nın Bodrum ilçesinde 127. doğum gününde anıldı.

17.04.2017 22:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Halikarnas Balıkçısı" mahlasıyla bilinen gazeteci, yazar, ressam, şair, rehber, araştırmacı Cevat Şakir Kabaağaçlı, Muğla'nın Bodrum ilçesinde 127. doğum gününde anıldı.

Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın 127. doğum günü, Bodrum Halikarnas Balıkçısı Forumu tarafından, Bodrum Belediyesinin desteğiyle düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Mezarının bulunduğu Gümbet Mahallesi Gönül Tepe mevkisinde öğrencilerin de katıldığı etkinlikte, Bodrum Halikarnas Balıkçısı Forumu üyesi Rüştü Tezcan, Kabaağaçlı'nın hayatı hakkında bilgi verdi.

Kabaağaçlı'nın ilçenin farklı noktalarına çeşitli tohumlar ekip fidan diktiği, Bodrum'un turizminde önemli bir yere sahip mavi yolculuğu ilk yapan kişi olduğu ve halkın çocuklarına hatta hayvanlarına bile isim koyarken onun da görüşü alındığı gibi konular da anlatıldı.

Öğrenciler, edebiyatçıların Kabaağaçlı için söyledikleri sözleri ile onun deneme türündeki "Anadolu Efsaneleri" eserinden bölümler okudu.

Kabaağaçlı'ya ait bazı eşya ve eserlerin daha önce içerisinde bulunduğu küçük bir müze olarak değerlendirilen yapının içinde devam eden etkinlikte, üzerinde "Merhaba" yazılı yaş pasta kesildi.

Öğrenciler daha sonra Kabaağaçlı'nın mezarına çiçek bıraktı. Etkinliğe, Kabaağaçlı'nın sevdiği bitkilerden olduğu belirtilen mimoza çiçeklerini başına taç yaparak katılanlar olduğu görüldü.

Forum Başkanı Rüştü Tezcan etkinlikle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, "Halikarnas Balıkçısı Bodrum için çok önemli bir kişiydi. Bodrum'a katkıları saymakla bitmez. Ama maalesef gittikçe unutuluyor. Onun için çocuklara ve gençlere Balıkçı'yı anlatmak için böyle bir etkinlik düzenledik." dedi.

Halikarnas Balıkçısı" 127. Doğum Gününde Anıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Halikarnas Balıkçısı' 127. Doğum Gününde Anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  23:19 Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında şarkıcı Haluk Levent, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserine çok sayıda kişi katıldı ve Levent'in en sevilen parçalarını seslendirmesiyle müzikseverler eşlik etti. Levent'in performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi
  21:33 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında, depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına '11 İlin Türküsü' konseri gerçekleştirildi. Nazende Çoksesli Korosu tarafından hazırlanan etkinlikte, depremin ardından yaşananlar anlatıldı ve afetten etkilenen illere özgü şarkılar seslendirildi.

 • Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı
  21:13 Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı

  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ve AB üyesi ülkelerin büyükelçilikleri tarafından düzenlenen Avrupa Film Günleri'nin galası Ankara'da yapıldı. Galada, Ukraynalı Maryna Vroda'nın yönettiği 'Bozkır' filmi gösterildi. Büyükelçi Bodnar ve Büyükelçi Meyer-Landrut konuşma yaparak Ukrayna'ya desteklerini dile getirdi. Avrupa Film Günleri, Ankara, İstanbul ve birçok şehirde gösterime girecek.

 • Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor
  17:06 Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor

  Fransa'nın başkenti Paris'te 5 yıl önce çıkan yangında hasar gören ünlü Notre-Dame Katedrali, 8 Aralık'ta yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Katedralin yeniden inşa çalışmaları 2022'de başlamış ve 250'den fazla firma ile yüzlerce sanatçı, mimar ve uzmanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yangının nedeni ise henüz belirlenememiştir.


Advertisement