Halikarnas Balıkısı'nın Ölümünün 43. Yılı - Son Dakika
Kültür Sanat

Halikarnas Balıkısı'nın Ölümünün 43. Yılı

Halikarnas Balıkısı\'nın Ölümünün 43. Yılı

Bodrum Deniz Müzesi'ndeki okuma gününe katılan öğrenciler, yazar, şair, ressam "Halikarnas Balıkçısı" mahlaslı Cevat Şakir Kabaağaçlı'yı ölümünün 43'üncü yılında andı.

14.10.2016 15:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bodrum Deniz Müzesi'ndeki okuma gününe katılan öğrenciler, yazar, şair, ressam "Halikarnas Balıkçısı" mahlaslı Cevat Şakir Kabaağaçlı'yı ölümünün 43'üncü yılında andı.

Bodrum Deniz Müzesi tarafından, Halikarnas Balıkçısı Forumu üyeleri işbirliğinde okuma günleri programı başlatıldı. Müze ile öğrenci iletişimi sağlamak, çocukların kitap okuma alışkanlığını geliştirmek, Bodrum'un değerleri ve Halikarnas Balıkçısı hakkında bilgilendirmek amacıyla düzenlenen okuma günlerinin ilki gerçekleştirildi.

Halikarnas Balıkçısı'nın ölümünün 43. yılı anısına düzenlenen ilk okuma gününde, onun "Mavi Sürgün" adlı, anılarını da anlattığı kitaptan ve "Merhaba Akdeniz" adlı öyküsünden bölümler okundu. Kabaağaçlı'dan söz edilen şiirlere de yer verilen etkinliğe, Merkez Turgutreis Ortaokulundan bir grup öğrenci katıldı.

Halikarnas Forumu temsilcisi, emekli Türkçe öğretmeni Hatice Yücel yönetimindeki okuma gününün konuğu "Süngercim" adlı kitapta anıları anlatılan denizci Mehmet Yavaş oldu. Yavaş, öğrencilerle kısa süreli sohbet etti.

İzmir'de 13 Ekim 1973'te kemik kanseri nedeniyle yaşamını yitiren ve Bodrum'da toprağa verilen Kabaağaçlı'nın anıldığı okuma günü etkinliğinin bu eğitim, öğretim döneminde farklı okullardan öğrencilerin katılımı ile her ay bir kez düzenleneceği belirtildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Halikarnas Balıkısı'nın Ölümünün 43. Yılı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  23:19 Haluk Levent Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında şarkıcı Haluk Levent, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserine çok sayıda kişi katıldı ve Levent'in en sevilen parçalarını seslendirmesiyle müzikseverler eşlik etti. Levent'in performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi
  21:33 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Deprem Anısına Konser Düzenlendi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında, depremlerde hayatını kaybedenlerin anısına '11 İlin Türküsü' konseri gerçekleştirildi. Nazende Çoksesli Korosu tarafından hazırlanan etkinlikte, depremin ardından yaşananlar anlatıldı ve afetten etkilenen illere özgü şarkılar seslendirildi.

 • Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı
  21:13 Avrupa Film Günleri'nin Galası Ankara'da Yapıldı

  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ve AB üyesi ülkelerin büyükelçilikleri tarafından düzenlenen Avrupa Film Günleri'nin galası Ankara'da yapıldı. Galada, Ukraynalı Maryna Vroda'nın yönettiği 'Bozkır' filmi gösterildi. Büyükelçi Bodnar ve Büyükelçi Meyer-Landrut konuşma yaparak Ukrayna'ya desteklerini dile getirdi. Avrupa Film Günleri, Ankara, İstanbul ve birçok şehirde gösterime girecek.

 • Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor
  17:06 Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor

  Fransa'nın başkenti Paris'te 5 yıl önce çıkan yangında hasar gören ünlü Notre-Dame Katedrali, 8 Aralık'ta yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Katedralin yeniden inşa çalışmaları 2022'de başlamış ve 250'den fazla firma ile yüzlerce sanatçı, mimar ve uzmanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yangının nedeni ise henüz belirlenememiştir.


Advertisement