Helenapolis Antik Kenti'nin merkezi jeoradar ile ortaya çıkarılacak - Son Dakika
Kültür Sanat

Helenapolis Antik Kenti'nin merkezi jeoradar ile ortaya çıkarılacak

Helenapolis Antik Kenti\'nin merkezi jeoradar ile ortaya çıkarılacak

Roma İmparatoru I. Konstantin'in annesinin adını verdiği ve milattan sonra 4. yüzyıl sonrasına tarihlendirilen Helenapolis Antik Kenti'nin merkezi jeoradar ile ortaya çıkarılacak.

05.12.2023 13:57  Güncelleme: 14:35
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Roma İmparatoru I. Konstantin'in annesinin adını verdiği ve milattan sonra 4. yüzyıl sonrasına tarihlendirilen Helenapolis Antik Kenti'nin merkezi jeoradar ile ortaya çıkarılacak.

2021 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı izni Yalova Müze Müdürlüğü başkanlığı Altınova Belediyesi destekleriyle başlatılan Helenapolis Su Altı Kazıları, 2022 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle "Hersek Deltası Kara ve Sualtı Kazıları" adıyla genişletilerek devam etti.

Bir yıl gibi kısa bir sürede özellikle antik kentin su altında kalan bölümünde yapılan kazı çalışmalarında Helenistik döneme ait önemli bulgulara rastlanılmasıyla önemli bir aşamaya geçilen kazı çalışmaları, bu yıl antik kentin merkezi konumunda bulunan ormanlık bölgede sürüyor.

Antik kentin merkezinin tespiti ve yapılacak kazı çalışmalarının planlanmasına yönelik bölgede jeoradar çalışması yürüten ekipler, 2024 yılında belirlenecek yeni alanları da gün yüzüne çıkarmayı hedefliyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı ve Hersek Deltası Kara ve Sualtı Kazıları Başkanı Dr. Serkan Gündüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Helenapolis'in 4. yüzyıl sonrasında önemli bir liman kenti olduğunu söyledi.

Kentin yüzyıllar boyunca geçirdiği yoğun depremler ve felaketler sebebiyle yüzeyinde bir buluntu görülmediğine dikkati çeken Gündüz, "Kazı alanlarını tespit etmeye yönelik jeoradar çalışmalarını gerçekleştirmekteyiz. Bölgede daha önce yapılan çalışmalarda buluntuların olduğunu biliyoruz. Helenapolis Antik Kenti, İmparator Konstantin tarafından annesi Helena'ya atfedilen bir kenttir. Özellikle 4. yüzyıldan sonra tarih sahnelerinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. İmparator Justinian döneminde bugünkü Kadıköy ile Gebze arasındaki yol iptal edilerek posta teşkilatına İstanbul'dan direkt Helenapolis Limanı'na inmeye zorluyor. Geç döneme geldiğimizde özellikle 11. yüzyılda Haçlılar için önemli bir konumdadır." diye konuştu.

"2024 yılından itibaren Helenapolis'in biraz daha merkezine kazıları kaydırmayı planlıyoruz"

2 yıldır antik kente ait iskelenin batısında bulunan Deniz Feneri yapısının kazılarını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Gündüz, şunları kaydetti:

"2024 yılından itibaren Helenapolis'in biraz daha merkezine kazıları kaydırmayı planlıyoruz. Bu yüzden de bugün yaptığımız çalışmalar çok önemli. Bu çalışmalarda toprak altında olası kültür varlıklarının tespit edilmesinden sonra 2024 yılında kazı alanlarımız ona göre planlanacak. Şu an iki tane Cumhurbaşkanlığı kazısıyla Yalova'daki tek ilçe konumunda. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ve koruma kurulu ile yaptığımız yazışmalar sonucunda Yalova'da dağınık vaziyette bulunan bütün mimari parçaları Altınova'daki kazı evimizin bahçesinde güvenlik altına alıp korumaya alacağız. Böylelikle Altınova'ya baktığımızda Yalova'nın arkeoloji için atan kalbi konumuna geleceğini söyleyebiliriz."

Altınova Belediye Başkanı Oral ise Helenapolis Antik Kenti'nin olduğu bölgede hem deniz hem de karada olmak üzere çift yönlü kazı çalışmaları yapıldığına dikkati çekti.

Oral, "Bu bölge tamamen tarihi bir dokusu olan aynı zamanda doğal bir güzelliği olan bir alan. İnşallah hem Altınova hem Yalova halkının, aynı zamanda ülkemizin ve uluslararası tüm vatandaşların burada izleme amaçlı veya kültürel, tarihi gezi amaçlı gelebilecek bir nokta haline gelecek yakın zaman içerisinde. Bu çalışmaların sonucunda da Hersek'teki bir alanımız arkeolojik eserlerin toplandığı bir merkez haline geliyor. İnşallah önümüzdeki süreçte de orada bir arkeoloji müzesini hayata geçirir, burayı tarihi dokusu, doğal güzellikleriyle bir turizm merkezi, kültür merkezi haline getireceğiz."

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Helenapolis Antik Kenti'nin merkezi jeoradar ile ortaya çıkarılacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Gazzeli anneler ve çocuklar için özel konser verdi
  00:37 Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Gazzeli anneler ve çocuklar için özel konser verdi

  Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Dünya Kadınlar Günü Özel Konseri'nde Gazzeli anneler ve çocuklar için eserlerini seslendirdi. Konserde Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği'nden oluşan geniş bir repertuar sunuldu ve müzikseverlerin eşlik ettiği eserler büyük beğeni topladı. Şef ve koro, Bursalı sanatseverler tarafından uzun süre alkışlandı.

 • Bursa'da Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun sahnelendi
  00:33 Bursa'da Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun sahnelendi

  Haluk Özenç'in kaleme aldığı Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun, Bursa'da sahnelendi. Oyun, Kurtuluş Savaşı mücadelesi ve cumhuriyetin ilanına kadar yaşanan kahramanlık hikayelerini ve milli mücadele ruhunu konu aldı. Barış Erdenk'in yönettiği oyun, Sibel Erdenk'in koreografisi ile seyircilerden büyük beğeni topladı. Oyuncu kadrosu, gecenin sonunda uzun süre alkışlandı.

 • Chris Pratt'li Garfield filmi 24 Mayıs'ta vizyonda
  00:18 Chris Pratt'li Garfield filmi 24 Mayıs'ta vizyonda

  Animasyon ve beyaz perdenin ikonik karakterlerinden biri olan Garfield, Chris Pratt ve Samuel L. Jackson'in başrolde olduğu yeni filmiyle 24 Mayıs'ta sinemalarda olacak. Yeni fragmanı yayınlanan film, Garfield'ın terk edilmiş bir yavru kediyken evcil hayvan olarak rahat bir hayata alışmasını ve babasıyla bir araya gelme hikayesini konu alıyor. Bu buluşma, Garfield ve köpek dostu Odie'yi rahat hayatlarını terk etmeye itecek ve Vic karakteri tarafından planlanan yüksek riskli bir soygunu içerecek. Chris Pratt, oyuncu kadrosuna dahil olduğunda büyük heyecan duyduğunu ve Garfield hikayesinin daha da genişleyeceğini ifade etti.

 • İşkodra'da Türkiye-Arnavutluk İlişkileri Çalıştayı Düzenlendi
  00:01 İşkodra'da Türkiye-Arnavutluk İlişkileri Çalıştayı Düzenlendi

  Arnavutluk'un kuzeyindeki İşkodra kentinde, İşkodra Kahramanı Hasan Rıza Paşa ve Geçmişten Günümüze Türkiye-Arnavutluk İlişkileri konulu çalıştay düzenlendi. Etkinlik, İşkodra Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından düzenlendi ve Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile araştırmacılar ve öğrenciler katıldı. Çalıştayda, iki ülke arasındaki dostluğun güçlendirilmesine katkı sağlanması temennisi dile getirildi.

 • KASMEK Türk Sanat Müziği Korosu Yeşilçam Film Müzikleri Konseri Verdi
  23:41 KASMEK Türk Sanat Müziği Korosu Yeşilçam Film Müzikleri Konseri Verdi

  Kastamonu Belediyesi Meslek Eğitimi Kursları (KASMEK) Türk Sanat Müziği Korosu, Yeşilçam Film Müzikleri Konseri düzenledi. Sait Demir şefliğindeki 35 kişilik koro, 23 eser seslendirdi. Konserde dinleyiciler, Yeşilçam besteleriyle geçmişe yolculuk yaptı. Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, koroyu tebrik ederek, KASMEK'in önemine vurgu yaptı ve konserin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Program, Vidinlioğlu'nun koro şefi Sait Demir'e plaket vermesiyle sona erdi.

 • Temsil ve Hafıza: 1882-1948 Sergisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Hikayesini Anlatıyor
  23:35 Temsil ve Hafıza: 1882-1948 Sergisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin Hikayesini Anlatıyor

  Türkiye'nin ilk güzel sanatlar okulu olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin (MSGSÜ) tarihçesi, 'Temsil ve Hafıza: 1882-1948' başlığıyla İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nde sergileniyor. Sergi, kurumun hafızasının bir bölümünü kapsayarak, üniversitenin sanat, mimarlık ve tasarım alanında ülkenin geleceğini nasıl şekillendirdiğini gösteriyor. Sergi, 4 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilir.


Advertisement