İBB Şehir Tiyatrolarının Yeni Oyunu - Son Dakika
Kültür Sanat

İBB Şehir Tiyatrolarının Yeni Oyunu

İBB Şehir Tiyatrolarının Yeni Oyunu

"Shakespeare" Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde başlıyor.

26.12.2013 09:24

İBB Şehir Tiyatrolarının Yeni Oyunu; "Shakespeare" Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, "Shakespeare" adlı yeni oyunu yarın Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde seyirciyle buluşturuyor. Azerbaycanlı oyun yazarı Elçin'in yazdığı Melahat Abbasova'nın yönettiği "Shakespeare" 26-29 Aralık 2013 tarihleri arasında sahnelenecek.

İBB Şehir Tiyatroları'nın yeni oyunu "Shakespeare"de Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde kendi düş dünyalarından yaşamı yorumlayan hastalarla, onları anlamaya çalışan iç çelişkiler içindeki hekimler, sistemin eksikliğinden yararlanan personelin ilişkileriyle süre giden yaşantı, yeni bir hastanın aralarına katılmasıyla değişime uğrar. Her biri tanınmış bir kişiliği temsil eden hastalar ile hastane çalışanları giderek William Shakespeare ve "Romeo ile Juliet" oyunu etrafında yaşama bakmaya başlarlar. Farklı gezegenlerden geldiğini düşünenler; Sarah Bernhardt, Stalin gibi tarihsel, sanatsal kimlikleri üstlenenler, bölünmüş kişilik yaşayanlar, konumuna, yaşam biçimine yabancılaşan çalışanların biçimlediği "Shakespeare", 19. yüzyılın sonundan günümüze dünya tarihinde yaşanan konuları paylaşıyor. İyiliğin, güzelliğin, ortak düşler kurmanın insanlığın kurtarıcısı olduğu düşüncesini işleyen "Shakespeare", komedyanın anlatım olanaklarından yararlanarak insanlığın sorunlarına dikkat çekiyor.

Daha önce Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen "Yıldızlar Altında Cinayet-Katil" oyunuyla tanıdığımız Elçin'in yazdığı "Shakespeare" adlı oyunu Melahat Abbasova yönetti. Sahne tasarımını Ayhan Doğan'ın, kostüm tasarımını Emra Albayrak Şahin'in, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan'ın ve dramaturgluğunu Hilmi Zafer Şahin'in üstlendiği oyunda rolleri; Selma Kutluğ, Sezai Aydın, Ertuğrul Postoğlu, Murat Coşkuner, Meriç Benlioğlu, Elçin Atamgüç, Nevzat Çankara ve Özgür Dağ paylaşıyor.

Not: "Shakespeare" oyunu ayrıca 2-5 Ocak 2014 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde, 22-26 Ocak 2014 tarihleri arasında ise Ümraniye Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat İBB Şehir Tiyatrolarının Yeni Oyunu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement