İz bırakan kadınlara adanmış filmler... - Son Dakika

İz bırakan kadınlara adanmış filmler...

02.03.2017 14:26
İz bırakan kadınlara adanmış filmler...

Türkiye'nin sinemaya dair en geniş sosyal içerik platformu, Kadınlar Günü öncesinde, cesaretleri, yetenekleri ve idealleriyle tüm dünyaya ilham veren kadınları hatırlıyor.

Benazir Butto'dan Türkan Saylan'a, Amy Winehouse'dan Frida Kahlo'ya 19 önemli isme adanmış bu filmler tekrar tekrar izlenmeyi hak ediyor.

COCO CHANEL'DEN ÖNCE (COCO BEFORE CHANEL, 2009)

Audrey Tautou'nun başrolünde oynadığı film, Coco'nun yetimhanelerden, kabare şarkıcılığına uzanan hayatını ve sonunda, dünyanın en önemli modacısı olarak adını tarihe ve Paris sokaklarına kazıyışını konu alıyor.

AMY (2015)

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi soul ve jazz müzik solistlerinden biri olarak gösterilen Amy Winehouse'un hayatını anlatan belgesel tarzındaki film, bir yıldızın doğuşunu, doğuştan gelen yeteneğini, şansını ve yaşadığı zorlukları anlatıyor.

BHUTTO (2010)

Pakistan'ın başbakanı seçilerek, İslam ülkelerindeki ilk kadın başbakan olan Benazir 2007'de suikast sonucu yaşamını yitirmiştir. Belgeselde bu güçlü ismin mücadeleci, vazgeçmeyen kimliğine ve yaşamına tanık oluyoruz.

TÜRKAN (2011)

Ülkemizin en önemli figürlerinden, tıp bilimcisi, akademisyen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkan Saylan'ın hayatını, bilinmeyen yönleriyle ve duygu dolu detaylarla birlikte anlatan, ilham verici bir belgesel film.

FLORENCE NİGHTİNGALE (1985)

Aristokrat bir ailenin kızı olan Florence Nightingale, ailesinin tüm itirazlarına rağmen hasta bakıcı olur. Film, tüm zorluklara göğüs gererek mücadele eden devrimci, zeki, ilerici bir hemşirenin gerçek yaşamı üzerine kurgulanmış.

Kaldırım Serçesi (La Vie En Rose, 2007)

Edith Piaf'ın dramatik yaşam öyküsünü, Marion Cotillard'ın mükemmel performansı eşliğinde sunan nefes kesen bir biyografi… Piaf'ın eşsiz sesiyle devleşen müziğine ve hastalıklarla geçen gençliğinin ardından çektiği acılara şahit oluyoruz

FRİDA (2002)

Tarzı, politik ve sosyal duruşu, resimleri ve yaşadığı büyük aşkıyla günümüzün ikon kadınları listesinin başında gelen bir isim ve bugüne dek yapılmış en akıcı otobiyografilerden biri… Salma Hayek'in müthiş performansıyla karşımıza geliyor.

JEANNE D'ARC (THE MESSENGER: THE STORY OF JOAN OF ARC, 2000)

Jeanne D'arc İngilizlere karşı Fransa'yı korumak adına savaşa katılmış ve Fransa'da bir azize olarak kabul gören ikonik bir figür. Film ise bu genç ve cesur kadının kısacık yaşamının kahramanlık öyküsünü anlatıyor.

YORUMLAR
500
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat İz bırakan kadınlara adanmış filmler... - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement