Kastamonu'da 'Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi' açıldı - Son Dakika
Kültür Sanat

Kastamonu'da 'Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi' açıldı

Kastamonu\'da \'Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi\' açıldı

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Kastamonu Şubesi öncülüğünde Kastamonu Belediyesi ve Kutlu Bilgi Derneğinin katkılarıyla Hattat Ahmet Kutluhan ve öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı sergi, Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde açıldı. Kastamonu Valisi Meftun Dallı, açılışta Hüsnühat sanatının geleneksel sanatlar içinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Sergi, 8 Mart Cuma gününe kadar ziyaret edilebilecek.

02.03.2024 20:23  Güncelleme: 20:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kastamonu'da "Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi" açıldı.

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Kastamonu Şubesi öncülüğünde Kastamonu Belediyesi ve Kutlu Bilgi Derneğinin katkılarıyla Hattat Ahmet Kutluhan ve öğrencilerinin eserlerinin yer aldığı sergi, Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde açıldı.

Kastamonu Valisi Meftun Dallı, açılışta yaptığı konuşmada, Hüsnühat sanatının geleneksel sanatlar dendiğinde en başta geldiğini söyledi.

Bu sanatların bir üstattan öğrenilmesi gerektiğini aktaran Dallı, "'Ben önüme alırım, birkaç esere bakarım ve yazarım' diye öğrenilebilecek bir şey değil." dedi.

Kastamonu'nun çok köklü bir geçmişi olduğunu vurgulayan Dallı, "İnşallah Kastamonu'muzu bu yönleriyle de bundan sonrada daha iyi tanıtma fırsatı buluruz. Bu tür etkinliklerin büyük katkısı olacağına inanıyorum." diye konuştu.

TÜRKAV Kastamonu Şube Başkanı Kamil Çonkor ise geleneksel Türk-İslam sanatları içerisinde çok nadide bir yere sahip olan ve hat sanatına gönül veren 37 hat sanatçısının eserlerinin yer aldığı sergiyi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Kastamonu'nun birbirinden kıymetli hat sanatçısı yetiştirdiğini vurgulayan Çonkar, "37 plakalı Kastamonu'da 37 hat sanatı eserinin yer aldığı sergiyi açmanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından hat sanatçısı Ahmet Kutluhan ile kısa bir söyleşi gerçekleştirildi.

Sergi Vali Dallı, Kastamonu Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, hat sanatçısı Ahmet Kutluhan ve davetliler tarafından açıldı.

Kutluhan davetlilere eserler hakkında bilgi verdi.

Sergi 8 Mart Cuma gününe kadar açık kalacak.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Kastamonu'da 'Hatt-ı Müstakim Hüsnühat Sergisi' açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Usta Gazeteci Ömür Bir Hayatını Kaybetti
  12:04 Usta Gazeteci Ömür Bir Hayatını Kaybetti

  Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, uzun yıllar muhabirlik yapan ve renkli kişiliğiyle tanınan usta gazeteci Ömür Bir, 82 yaşında hayatını kaybetti. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Bir, mesleki hayatında yaptığı haberlerle Ayvalık'ın sorunlarının çözülmesine katkı sağlamıştı. Cenazesi bugün Ayvalık Kabristanı'nda defnedilecek.

 • Emekli İşçi, Kaybolup Gitmesin Diye Topladığı Eski Kitapları Okuyor ve Okurlara Sunuyor
  11:37 Emekli İşçi, Kaybolup Gitmesin Diye Topladığı Eski Kitapları Okuyor ve Okurlara Sunuyor

  Konya'da çocukluğundan bu yana kitaplara tutkuyla bağlı olan emekli işçi, yıllarca topladığı eski kitapları okuyor ve sahaf dükkanında satışa sunuyor. Yoksullukla geçen çocukluk yıllarında ödünç aldığı kitapları okuyan Bıyık, çalışmaya başladıktan sonra da maaşının bir kısmını kitaplara harcadı. Binlerce kitap biriktiren Bıyık, emekli olduktan sonra sahaf dükkanı açarak kaynaklarından başkalarının da faydalanmasını sağladı. Kitap hastalığıyla yaşayan Bıyık, çöpe atılmaktan veya yakılmaktan binlerce kitap kurtarmanın mutluluğunu yaşıyor.

 • Mısırlı Zanaatkar Ahmed Şevki Osman, Aile Mesleği Olan Kumaş İşlemeciliğine Devam Ediyor
  11:19 Mısırlı Zanaatkar Ahmed Şevki Osman, Aile Mesleği Olan Kumaş İşlemeciliğine Devam Ediyor

  Mısırlı zanaatkar Ahmed Şevki Osman, ailesinin iki asırdır devam ettirdiği kumaş işlemeciliği mesleğini itinayla sürdürüyor. Osman, ailesinin Mısır ve yurt dışında tanınan bir meslek icra ettiğini belirtirken, özellikle ipek kumaş üzerine altın rengi ipliklerle Kur'an-ı Kerim ayetleri, özlü sözler ve kuş şekilleri nakşettiğini ifade etti. Osman, ailesinin bu mesleği 200 yılı aşkın süredir yaptığını ve mesleğin kökeninde Osmanlı ordusunda komutan olan dedesi Abdurrahman Kethuda'nın önemli bir rolü olduğunu aktardı.

 • Neyzen Burak Malçok: Ney, anlatamadıklarımın sesi
  11:17 Neyzen Burak Malçok: Ney, anlatamadıklarımın sesi

  Ney üfleyerek kendini ifade eden Neyzen Burak Malçok, neyin kendisine hayal dahi edemediği kapıları açtığını ve neyin kelimelere dökülemeyen hisleri ifade ettiğini söyledi. Malçok, Afrika'ya olan ilgisini ve kora enstrümanıyla neyin birleşimini anlattı.

 • Türkiye Festivali Tokyo'da Yoğun İlgi Gördü
  11:17 Türkiye Festivali Tokyo'da Yoğun İlgi Gördü

  Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yıl dönümü vesilesiyle Tokyo'da düzenlenen Türkiye Festivali, ilk gününde Japonlardan yoğun ilgi gördü. Festivalde Türk müziği performansları, Türkiye fotoğrafları sergisi ve Türk lezzetlerinin tadıldığı stantlar yer aldı. Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, etkinliğin Türkiye'nin tanıtımı için önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Festival, yarın sona erecek.

 • Kapadokya'da Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı
  11:11 Kapadokya'da Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı

  Kapadokya'da Ramazan Bayramı tatili nedeniyle konaklama tesislerinde doluluk oranı yüzde 100'e yaklaştı. Yoğunluk nedeniyle bölgedeki turizm merkezlerinde alışılmışın dışında görüntüler ortaya çıkarken, tatilciler peribacalarıyla kaplı vadileri ve müze ören yerlerini ziyaret ediyor. Kapadokya'ya gelen yerli turistlerin yoğunluğu turizmcileri memnun ederken, turizm sezonunun da hareketli geçeceği düşünülüyor.

 • Depremzede Kadınlar Konteyner Kentinde Organik Sabun Üretiyor
  11:09 Depremzede Kadınlar Konteyner Kentinde Organik Sabun Üretiyor

  Hatay'ın İskenderun ilçesindeki konteyner kentte açılan kursta zeytinyağı ve çiçeklerden organik sabun yapmayı öğrenen depremzede kadınlar, üretimle olumsuz etkilerden uzaklaşıyor. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve IC İbrahim Çeçen Vakfı işbirliğiyle düzenlenen kursta eğitim alan kadınlar, atölyede zeytinyağı ve çiçeklerle fermente edilen sabunlar üretiyor. Ayrıca atık yağları geri dönüştürerek temizlikte kullanılan sabunlar da üreten kadınlar, meslek öğrenip sosyalleşerek afetin olumsuz etkisinden uzaklaşıyor.

 • Tunceli'de Köylüler Baharın Müjdecisi Oğlak ve Kuzuları Besliyor
  11:05 Tunceli'de Köylüler Baharın Müjdecisi Oğlak ve Kuzuları Besliyor

  Tunceli'nin Ovacık ilçesinde yaşayan köylüler, baharın müjdecisi olarak adlandırılan oğlak ve kuzuları anneleriyle buluşturarak beslenmelerini sağlıyor. Köylüler, hayvanlarıyla ilgilenerek sağlıklı büyümelerini ve süt verimini arttırmayı hedefliyor. Bazı oğlak ve kuzuların ise biberonla beslendiği belirtiliyor. Mayıs ayına kadar anne sütüyle beslenecek olan oğlak ve kuzular, daha sonra doğaya salınacak. Köylüler, hayvancılıkla uğraşırken zorluklarla mücadele ediyor ve hayvanlarını özenle yetiştiriyor.

 • Derinkuyu Yeraltı Şehri, Bayram Tatilinde Ziyaretçi Akınına Uğradı
  09:31 Derinkuyu Yeraltı Şehri, Bayram Tatilinde Ziyaretçi Akınına Uğradı

  Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde bulunan turizm merkezi Derinkuyu Yeraltı Şehri, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde yoğun ilgi gördü. Binlerce yıl önce insanların sığınak olarak kullandığı yer altı şehri, tüneller, odalar, yaşam alanları ve hayvan barınaklarıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Bayram tatilinde günde yaklaşık 4 bin kişi ziyaret etti ve yerli konukların yoğunluğu nedeniyle uzun kuyruklar oluştu.

 • 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak
  01:09 2025'te yayınlanacak Star Trek filmi eski hikayeyi canlandıracak

  Paramount Pictures, ABD'de düzenlenen bir etkinlik kapsamında Star Trek serisini canlandırmayı planladığını açıkladı. Film serisinin geleceğine ilişkin yapılan açıklamada, 2025 yılında vizyona girecek yapımın orijinal hikayeye odaklanacağı söylendi. Paramount, Star Trek 4 filminin geliştirme sürecinin devam ettiğini belirtti. Ancak öte yandan stüdyo, 'Star Trek Origin Story' adını taşıyan yeni bir yapıma da başlayacaklarını duyurdu. Filmin Toby Haynes tarafından yönetileceği ve yapımcılığını ise J.J. Abrams üstleneceği bildirildi. Yeni film, Starfleet ve Federation'ın 22. yüzyılın ortalarındaki hikayesini anlatacak.


Advertisement