MARUF 23: İstanbul Kara Surları Çevresinde Kamusal Alanı Yeniden Düşünmek - Son Dakika
Kültür Sanat

MARUF 23: İstanbul Kara Surları Çevresinde Kamusal Alanı Yeniden Düşünmek

MARUF 23: İstanbul Kara Surları Çevresinde Kamusal Alanı Yeniden Düşünmek

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen MARUF'un üçüncüsü Fatih'te gerçekleştirildi. Çalıştayda İstanbul Kara Surları çevresinde kamusal alanın yeniden düşünülmesi ele alındı.

29.09.2023 12:55  Güncelleme: 12:59
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Marmara Belediyeler Birliği tarafından iki yılda bir düzenlenen ve Türkiye'nin ilk ulusal kent forumu olan MARUF'un bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi. Fatih'te gerçekleşen çalıştaya Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ve farklı disiplinlerden 60 öğrenci katıldı.

Ana teması "Çözüm Üreten Kentler" olarak belirlenen MARUF 23 kapsamında Fatih Belediyesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi işbirliğiyle önemli bir çalıştay düzenlendi. "Buluşma Duvarı: İstanbul Kara Surları Çevresinde Kamusal Alanı Yeniden Düşünmek" başlığı altında düzenlenen çalıştaya farklı disiplinlerden 60 öğrenci katıldı. Çalıştay, Fatih Belediyesi Neslişah Sultan Spor ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

"Kara surları koruma bandını 4 yıl içinde kamuya kazandırdık"

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, "Parçası olduğumuz dünyanın gelişimine, sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak için beraberce çalışıyoruz. İstanbul kara surları çevresinde birçok arkadaşımızın emeği var. Burası 100-150 yıldır, Osmanlı'dan beri sorun olan kara surların etrafındaki kamusal alanın, kara surları koruma bandını 4 yıl içinde kamuya kazandırdık. Oradaki büyük kötülüklerin def edilmesi, yerine büyük iyiliklerin getirilmesi anlamında bir model ortaya çıktı. Uluslararası ölçekte ilgi çekici bir proje oldu. En son Birleşmiş Millet gönüllü heyeti geldiğinde onlar için de ilgi çekici bir proje oldu. Sıradan bir yeşil alan değildir. Umut ederim, buradaki tartışmalar bizler için de ön açıcı tartışmalar olur" diye konuştu. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat MARUF 23: İstanbul Kara Surları Çevresinde Kamusal Alanı Yeniden Düşünmek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili İstifa Etti
  11:06 İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili İstifa Etti

  İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla istifa ettiğini duyurdu. Karakeçili, istifa mesajında İYİ Parti lideri Meral Akşener'i bilgili bir siyasetçi ve tecrübeli bir orkestra şefi olarak tanımlayarak, parti yönetiminin siyasal bir gürültü kaynağına dönüştüğünü belirtti.

 • Elazığ'da maden ocağında göçük! 3 kişi toprak altında kaldı, ekipler olay yerinde
  10:53 Elazığ'da maden ocağında göçük! 3 kişi toprak altında kaldı, ekipler olay yerinde

  Erzincan'da yaşanan altın madeni faciasının ardından Elazığ'da da bir maden ocağında göçük meydana geldi. 3 işçinin toprak altında kaldığı belirtilirken, AFAD ve UMKE gibi ekipler olay yerine sevk edildi. Elazığ Valisi Ömer Toraman, 1 işçinin kurtarıldığını ve diğer 3 işçi için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. AFAD ise gelişmeleri takip ettiklerini duyurdu.

 • Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın faiz ve döviz tahminleri tuttu
  10:38 Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın faiz ve döviz tahminleri tuttu

  Ekonomi Profesörü Seyfettin Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta Haberler.com Youtube kanalında yaptığı faiz tahminleri gerçekleşti. Erdoğan, TCMB'nin artık faiz artırımına gitmeyeceğini ve bu durumun piyasaları zorlayacağını öngörmüştü. Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın da bu görüşe katıldığı ve faiz artırımına gitmediği görüldü.

 • Konserinde taraftara küfrettirdiği söylenen Derya Uluğ isyan etti
  10:33 Konserinde taraftara küfrettirdiği söylenen Derya Uluğ isyan etti

  Derya Uluğ'un son konserinde Şinanay şarkısını söylediği esnada Fenerbahçeli taraftara Galatasaray için küfrettirdiği konuşulunca cevap gecikmedi. Görüntülerinin tepki çekmesinin ardından videonun uzun halini yayınlayan Uluğ "Gördüğünüz bir video üzerinden, birini haksızca, hiç tasvip etmediği bir şeyi yapmış gibi göstermenin kime ne zaman ne faydası olmuştur ki" diyerek küfrettirdiği söylentisini yalanladı.

 • Ramazan ayında 250 gram pide İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacak
  10:33 Ramazan ayında 250 gram pide İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacak

  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ramazan ayında 250 gramlık pidenin İstanbul ve Ankara'da 15 liradan satılacağını duyurdu. Hatırlanacağı üzere geçen yıl 300 gramlık Ramazan pidesi 10 TL'den satılıyordu.

 • Emeklinin bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye çıkaracak 8. Yargı Paketi bu hafta TBMM'ye geliyor
  10:25 Emeklinin bayram ikramiyesini 3 bin TL'ye çıkaracak 8. Yargı Paketi bu hafta TBMM'ye geliyor

  Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren düzenleme bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'na geliyor. Emeklinin bayram ikramiyesini yüzde 50 artışla 2 bin liradan 3 bin liraya çıkaracak maddeyi de içeren 8. Yargı Paketi yeni haftada Genel Kurul'da ele alınacak. Yargılama süreçlerine ilişkin yeni düzenlemeler de getirecek teklife göre örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme fiili müstakil bir suç sayılacak.

 • Doğum gününde oyuna girmeye hazırlanan Arda'ya soğuk duş! Ancelotti'nin sözleri de skandal
  10:21 Doğum gününde oyuna girmeye hazırlanan Arda'ya soğuk duş! Ancelotti'nin sözleri de skandal

  LaLiga lideri Real Madrid'in Sevilla'yı ağırladığı maçta Arda Güler büyük bir şanssızlık yaşadı. Ancelotti, Arda Güler'i oyuna almak üzereyken Real Madrid gol atınca deneyimli teknik adam, milli futbolcuyla ilgili kararından vazgeçti. Maç sonu konuyla ilgili bir açıklama yapan tecrübeli teknik adam, "Modric'in golünden önce Arda için planım vardı ama golden sonra fikrimi değiştirdim. Arda bu kararımı anlayacaktır. Anlamazsa da yapacak bir şey yok" dedi.

 • Ünlü Oyuncu Kenneth Mitchell ALS Hastalığına Yenik Düştü
  09:57 Ünlü Oyuncu Kenneth Mitchell ALS Hastalığına Yenik Düştü

  Bir süredir ALS hastalığıyla mücadele eden Star Trek ve Captain Marvel yıldızı Kenneth Mitchell, 49 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 • Emekli müşterilere promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona eriyor
  09:45 Emekli müşterilere promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona eriyor

  Bankaların emekli müşterilerine sunduğu promosyon başvuruları 29 Şubat'ta sona erecek. Emekliler, 10 bin ila 15 bin TL arasında alınabilecek promosyon ödemeleri için süreci yakından takip ediyor. Başvurular bankalar ve e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.


Advertisement