Perge Antik Tiyatrosu'nda Restore Çalışmaları Başlıyor - Antalya - Son Dakika
Kültür Sanat

Perge Antik Tiyatrosu'nda Restore Çalışmaları Başlıyor - Antalya

Antalya Rölöve ve Anıtlarlar Müdürü Cemil Karabayram, 7 bin kişilik Perge Antik Tiyatrosu'nun restorasyonu kapsamında proje çalışmalarına yakın zamanda başlanacağını söyledi.

21.02.2018 17:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Antalya Rölöve ve Anıtlarlar Müdürü Cemil Karabayram, 7 bin kişilik Perge Antik Tiyatrosu'nun restorasyonu kapsamında proje çalışmalarına yakın zamanda başlanacağını söyledi.

Karabayram, Antalya'nın Aksu ilçesindeki antik kentteki tiyatroda gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu yapının tarihinin M.S. 2. yüzyıla kadar uzandığını belirtti.

Perge Antik Kenti'nde 1980'li yıllarda Prof. Dr. Jale İnan başkanlığında kazı çalışmaları başlatıldığını, bulunan tarihi eserlerin korumaya alındığını anımsatan Karabayram, 2018'in "Perge Yılı" ilan edildiğini kaydetti.

Karabayram, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un Antalya'yı, Perge Antik Kenti'ni ziyaretlerinde antik tiyatronun gündeme geldiğini hatırlattı.

Antik tiyatronun kendi öz malzemelerinin yerinde olduğuna dikkati çeken Karabayram, şöyle devam etti:

"Sayın Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt'un ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatları doğrultusunda, bu hafta ödenek sorunu çözüldü. Perge Antik Tiyatrosu'nun proje çalışmalarına başlanıyor. Bu, çok ciddi bir gelişme çünkü burası bugüne kadar ele alınmamıştı. Daha önce Perge Tiyatrosu, belli güvenlik gerekçeleriyle turizme de kapalıydı. Yapılan ön değerlendirme ve çalışmalarla belli güvenlik koridoru, şeridi çekilerek şu anda Perge'yi yerli ve yabancı turistlerimiz ziyaret edebilmektedirler. Antalya için de önemli bir yer olan Perge Tiyatrosu'nun uygulama faaliyetlerinin de projelerin bitmesinin akabinde önümüzdeki yıllarda başlaması planlanıyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla Perge, o ihtişamlı görünümüne kavuşacaktır."

Karabayram, restoreye ilişkin projenin ön maliyetinin yaklaşık 3 milyon lira olduğunu sözlerine ekledi.

Perge Antik Tiyatrosu\'nda Restore Çalışmaları Başlıyor - Antalya
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Perge Antik Tiyatrosu'nda Restore Çalışmaları Başlıyor - Antalya - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Diyarbakır'da 'Başyapıtların İzinde' adlı resim sergisi açıldı
  20:59 Diyarbakır'da 'Başyapıtların İzinde' adlı resim sergisi açıldı

  Diyarbakır Müzesi ve özel bir okulun ortaklığı ile Dünya Sanat Haftası kapsamında müze bahçesinde yaklaşık 50 eserin yer aldığı resim sergisi sanatseverlerle buluştu. Sergide, dünyaca ünlü ressamların yanı sıra öğrencilerin yaptığı resimler de sergilendi. Sergi, 18-21 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

 • Milli şair Mehmet Akif Ersoy'un anısına düzenlenen panelde konuşmalar yapıldı
  19:18 Milli şair Mehmet Akif Ersoy'un anısına düzenlenen panelde konuşmalar yapıldı

  Milli şair Mehmet Akif Ersoy, Cümle Dergisi ve Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Halkın Gür Sesi: Mehmet Akif' adlı panelle anıldı. Panelde konuşan Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürü Murat Gözüdok, Ersoy'un eserlerinin milletin karakterini şekillendirdiğini ve gelecek nesillere yol gösterdiğini belirtti. Ersoy'un torunu Selma Argon da dedesinin vatan, bayrak, ezan ve inanç konularında derin bir hassasiyete sahip olduğunu vurguladı. Yazar Osman Koca ise Ersoy'un mütefekkir bir şahsiyet olduğunu ve Türk düşüncesine önemli katkılar sağladığını ifade etti. Panelde ayrıca Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya ve yazar Fahrettin Gün de Ersoy'un entelektüel birikimi ve karakteri hakkında konuşmalar yaptı.

 • Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü Gazze Savaşı Fotoğrafçısı Mohammed Salem'e Verildi
  18:22 Dünya Basın Fotoğrafı Ödülü Gazze Savaşı Fotoğrafçısı Mohammed Salem'e Verildi

  Mohammed Salem'in çektiği fotoğrafta, Gazze'deki İsrail hava saldırısında ölen beş yaşındaki yeğeninin kefene sarılı cesedine sarılan Inas Abu Maamar yer alıyor. Jüri, fotoğrafın dayanılmaz bir kayba dair tüm hissi yansıttığını belirtti. Ayrıca, diğer dallarda da savaşlar, mülteci krizleri ve iklim değişikliği gibi konulara dair fotoğrafların ödüle layık görüldüğü belirtildi.

 • Türk ve Yunan Sanatçıların Ortak Çalışmasıyla Sahnelenecek Romeo ve Juliet Oyunu Provaları Tamamlandı
  18:04 Türk ve Yunan Sanatçıların Ortak Çalışmasıyla Sahnelenecek Romeo ve Juliet Oyunu Provaları Tamamlandı

  İngiliz yazar William Shakespeare'in Romeo ve Juliet oyunu, Türk ve Yunan sanatçıların ortak çalışmasıyla iki ülkede izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Devlet Tiyatroları ile Yunanistan Pire Şehir Tiyatrosunun ortak yapımı olan oyun, Ankara Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde sahnelenecek. Oyunun provaları tamamlanırken, yönetmen Lefteris Yovanidis, iki ülke sanatçılarının işbirliği yapmasının önemini vurgulayarak, nefret yerine sevgiyle kazanabileceğimizi belirtti. Oyun, Ankara, İstanbul ve Atina'da sahnelenecek.

 • Amasra, Bayram Tatilinde 80 Bin Kişi Tarafından Ziyaret Edildi
  17:38 Amasra, Bayram Tatilinde 80 Bin Kişi Tarafından Ziyaret Edildi

  Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Ramazan Bayramında ilçenin 9 günlük bayram tatilinde günlük ortalama 80 bin kişi ağırlandığını açıkladı. Amasra, turizmde parlayan yıldızı olarak Karadeniz'in incisi olarak biliniyor.

 • Burhaniye'de 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlenecek
  17:20 Burhaniye'de 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlenecek

  Burhaniye Belediyesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın coşku ile kutlanması için çeşitli etkinlikler planlandı. 23 Nisan Salı günü ilçede üç farklı noktada 'Çocuk Şenliği' düzenlenecek. Etkinlikler dahilinde çocuklar satranç turnuvasından tiyatroya, uçurtma şenliğinden gösterilere kadar birçok aktivite ile bayramlarını dolu dolu yaşayacaklar.

 • Gülcan Köseoğlu'nun Konseri Büyük Beğeni Topladı
  17:12 Gülcan Köseoğlu'nun Konseri Büyük Beğeni Topladı

  Umay Kadın Sesleri Korosu ve ZibziArt orkestrasıyla birlikte sahne alan Gülcan Köseoğlu, unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Konser, zengin repertuarı ve renkli sahne performansıyla izleyicileri büyüledi. İş, sanat ve sosyal yaşam dünyasından birçok seçkin ismin katıldığı etkinlik, işitme engelli çocuklara destek olma adına önemli bir adım olarak kaydedildi.

 • Samsun'da Turizm Haftası'nda Atatürk Resimleri Sergisi
  16:49 Samsun'da Turizm Haftası'nda Atatürk Resimleri Sergisi

  Samsun'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Atatürk Resimleri Sergisi'nde, Atatürk'ün hayatına dair 68 fotoğraf yer alıyor. Sergi, Atatürk Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galerisi'nde 23 Nisan'a kadar ziyaretçilere açık olacak.

 • Antep İşi Nakışı UNESCO'ya aday gösterildi
  16:39 Antep İşi Nakışı UNESCO'ya aday gösterildi

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde Antep İşi Nakışı'nın UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girmesi için çalışmalar yapılıyor.


Advertisement