Siirt'te, Şair Yazar Hilmi Yavuz İçin Saygı Günü Düzenlendi - Son Dakika
Kültür Sanat

Siirt'te, Şair Yazar Hilmi Yavuz İçin Saygı Günü Düzenlendi

Siirt\'te, Şair Yazar Hilmi Yavuz İçin Saygı Günü Düzenlendi

Tillo Bilim ve Kültür Etkinlikleri kapsamında ilk kez düzenlenen kitap fuarının onur konuğu ünlü şair ve yazar Hilmi Yavuz için saygı günü düzenlendi.

24.09.2013 16:09  Güncelleme: 16:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İl Kültür merkezinde düzenlenen etkinliğe; Siirt Valisi Ahmet Aydın, Siirt Ak Parti Milletvekilli Afif Demirkıran, Vali yardımcısı Bahadır Yörük, il emniyet müdürü Mutlu ekizoğlu, il Jandarma komutanı kurmay Albay Şenol Yeloğlu, Siirt tso başkanı Güven Kuzu, kurum müdürleri, davetliler ve kitapseverler katıldı.

Program, Şair Hilmi Yavuz' un yaşamından kesitler anlatan sinevizyon sunumu ile başladı.

2013 yılının Siirt için tarihsel dönüşüm yılı olduğunu belirten Vali Ahmet Aydın burada yaptığı konuşmada; Tillo Bilim ve Kültür Etkinlikleri kapsamında ilk kez bir kitap fuarının açıldığını,40 yayınevi ve 20 yazarın katıldığını belirterek, Siirtlilerle edebiyat dolu günler yaşatıldığını belitti.

Siirt'in kültürel kimliğe sahip bir kent olduğunu ifade eden Vali Aydın, "Kitap fuarımızın onur konuğu Siirt' li hemşehrimiz sayın Hilmi Yavuz' u burada kendilerini ağırlamaktan onur duyduk. Kendisine teşekkür ediyoruz. Türk edebiyatına çok önemli eserler kazandırmıştır." dedi.

Ünlü Şair ve yazar Hilmi yavuz ise konuklara hitaben yaptığı söyleyişide;"Aslen Siirtliyim.Babamın bürokrat olması nedeniyle Siirt' te fazla kalamadık. Çocukluğum ve ilk gençliğim kasabalarda geçti. İlkokulu Samsun Terme'de bitirdim. 1949-1950 ders yılında Siirt ortaokulundan mezun oldum. Şiirle ilk defa İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde okurken hocam Behçet Necetigil'in etkisiyle tanıştım."dedi.

Siirt'in Cas mimari evleri, kendine özgü avluları ve damları ve Siirt terminolojisi çok renkli ve farklı bir güzelliği olduğunu belirten Yavuz,"Cas evlerinin damlarında yatmak ayrı bir keyifti. Gece yıldızlar ve gökyüzünde baktığımda hayaller kurardım. Siirt'in yerel mimarisini içeren bir mahallesinin, Mardin örneğinde olduğunu korunması gerekir. Çünkü 1950 yıllarında Siirt bir "Beyaz Kent" görünümünü taşıyordu. Ancak şuan bunu görmemiz mümkün değil. Geçmişimizi yağmalamada ustayız. Siirt gibi kültür geleneği olan kentlerin kimlikleri yok. Bunu yeniden yaşatmamız gerekiyor." diye konuştu.

Siirtlilerin kendine özgü Türkçe söyleyiş tarzları olduğunu da belirten Yavuz,"Siirtliler geçmişte üç dilli konuştuklarını, Ancak kentin farklı dil ve kültürleri hep bir arada barış içinde yaşamıştır. Siirt, kendine has özellikleri olan bir ildir. İnsanları zarif, espiri ve latife yönleri de kuvvetlidir. "dedi.

Daha sonra gün anısına Vali Aydın, Şair Hilmi Yavuz' a Siirt battaniyesi ve yöresel ürünler hediye etti.

Buradaki Programın ardından, ünlü Şair Hilmi Yavuz, Kitap Fuarında kitapseverlerle buluşarak, kaleme aldığı kitaplarını imzaladı.

Muhabir: M. Yücel DURAK

Kaynak: Temsilci

Son Dakika Kültür Sanat Siirt'te, Şair Yazar Hilmi Yavuz İçin Saygı Günü Düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Sevilen Avatar serisinin yeni filmi Aang: The Last Airbender, gelecek yıl vizyonda olacak
  09:09 Sevilen Avatar serisinin yeni filmi Aang: The Last Airbender, gelecek yıl vizyonda olacak

  Netflix'te yayınlanan Avatar dizisinin popülerliğini yeniden kazanması üzerine, Paramount tarafından Aang: The Last Airbender adlı yeni bir film yapılacağı duyuruldu. Film tamamen animasyon şeklinde olacak ve Dave Bautista baş kötü karakteri canlandıracak. Yapımın yönetmenliğini Lauren Montgomery üstlenecek ve 10 Ekim 2025'te vizyona girecek.

 • Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu
  01:41 Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu

  Beyköy Belediyespor'un süper amatör lig şampiyonluğunu kutlamak için kente gelen Ali Kınık, Beyköylüler ile buluştu. Beyköy Belediyespor Düzce Süper Amatör Ligi'ni şampiyon olarak tamamladı. Belediye başkanı seçilen Fatih Ocak, takımın şampiyonluğunu kutlamak için ünlü türkücü Ali Kınık'ı şehre getirdi. Önce kemençe ile horon oynayan Beyköylüler daha sonra Ali Kınık'ın türkülerine eşlik etti. Özellikle 'Turan ordusu', 'Yalnız Değilsin' ve 'Kurtlar Sofrası' türküleri Beyköylülerden tam not aldı.

 • Moein konserinde gerginlik
  01:32 Moein konserinde gerginlik

  İran'a giriş yasaklı ünlü şarkıcı Moein'in konseri öncesinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde gerginlik yaşandı. Binlerce İranlı turist, konserin yapılacağı salona akın etti ve güvenlik güçleriyle tartışmalar yaşandı. Konser öncesinde organizasyonun zayıf kalması nedeniyle İranlı turistler salona dalarak camları ve kapıları kırdı.

 • Emircan İğrek, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda sahne aldı
  22:29 Emircan İğrek, Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda sahne aldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Yolu Festivalleri kapsamında düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda şarkıcı Emircan İğrek, Adana'da sahne aldı. Kentte 12. kez düzenlenen karnaval, 200'den fazla kültürel, sanatsal ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Merkez Park'ta düzenlenen konserde İğrek, sevilen şarkılarını seslendirdi ve seyirciler de parçalara eşlik etti. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Çocuklar İçin Etkinlikler Düzenlendi
  18:59 Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Çocuklar İçin Etkinlikler Düzenlendi

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Adana'da düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda çocuklar için tiyatro, oyun, yarışma, panayır ve atölye çalışmaları gibi birçok etkinlik düzenlendi. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek ve 200'den fazla kültürel, sanatsal ve sportif etkinliğe ev sahipliği yapacak.

 • TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı
  18:09 TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan son yolculuğuna uğurlandı

  Türk halk müziğinin sevilen sesi, TRT'nin ünlü sanatçılarından Şakir Öner Günhan(82), Muğla'nın Bodrum ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. Günhan, kansere 4. kez yakalanmasının ardından hayatını kaybetti. Cenaze törenine sanatçı dostları, TRT'nin eski yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 • Diyarbakır'da Saint George Kilisesi ve Çardaklı Hamamı'nın restorasyon çalışmaları devam ediyor
  17:33 Diyarbakır'da Saint George Kilisesi ve Çardaklı Hamamı'nın restorasyon çalışmaları devam ediyor

  Diyarbakır'da, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Saint George Kilisesi ile tarihi Çardaklı Hamamı'ndaki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Kilisenin restorasyonu Sur Kültür Yolu Festivali'ne kadar tamamlanmayı hedeflerken, hamamın gastronomi amaçlı hizmet vermesi planlanıyor.

 • Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Bodrum'da Defnedildi
  16:57 Türk Halk Müziği Sanatçısı Şakir Öner Günhan Bodrum'da Defnedildi

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde kanser tedavisi gören Türk Halk Müziği ve TRT sanatçısı Şakir Öner Günhan'ın cenazesi Bitez Mezarlığı'nda toprağa verildi. Törene sanatçının ailesi, yakınları ve sevenleri katıldı. Müzisyen Bora Gencer, Günhan'ın bugün doğum günü olduğunu belirterek duygularını paylaştı. Rıfat Kurt ise önemli bir ismi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti. Günhan'ın oğlu Ozan Günhan ise desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 • Yüzyıllara meydan okuyan Seyyit Battal Gazi Külliyesi
  16:55 Yüzyıllara meydan okuyan Seyyit Battal Gazi Külliyesi

  Eskişehir'de Bizans İmparatorluğu döneminde yapıldığına inanılan Seyyit Battal Gazi Külliyesi'nin güzellikleri dron ile havadan kayıt altına alındı. Seyitgazi İlçesi'nde bulunan külliyenin havadan görüntülenen manzaraları kartpostallık kareler oluşturdu. Tarihi külliye, geçmişe merakı olan turistler için gezilecek önemli bir nokta olarak varlığını sürdürüyor.


Advertisement