The Blue Brothers'ın Yeni Versiyonu ile Tim Show Center'da - Son Dakika
Kültür Sanat

The Blue Brothers'ın Yeni Versiyonu ile Tim Show Center'da

The Blue Brothers\'ın Yeni Versiyonu ile Tim Show Center\'da

Blue Brothers (Cazcı Kardeşler) Sweet Home Chicago, Do you love me?, Peter Gunn, Dragnet ve Rawhide gibi belleklere kazınmış daha pek çok nostaljik şarkı başarılı İngiliz yapımıyla 5-9 Mart'ta Tim Show Center'da.

13.02.2014 16:33  Güncelleme: 16:28

İngilizler, 1960'ların başından beri R&B, Amerikan Blues, Soul müzik türlerinden ve Beatles, Rolling Stones gibi gruplardan esinlenerek yarattıkları yeni versiyonlarla müzik dünyasında sansasyonlar yaratmayı başarıyorlar. Blue Brothers'ın yine İngilizler tarafından hayata geçirilen son West End versiyonu Blues Brothers Approved da olay yaratmaya devam ediyor. Dan Akroyd ve 1982'de kaybettiğimiz John Belushi'nin eşi Judith Belushi'nin telif izni ve gözetimiyle sahnelenen şov, ABD, Brezilya, İngiltere, Almanya, Avusturya, Slovenya, Danimarka, İsveç, Norveç, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'un ardından İstanbul seyircisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Anarşist müzisyen kardeşler Jake ve Elwood Blues, John Belushi ve Dan Aykroyd'un yetmişlerde Saturday Night Live'da sergiledikleri müzikal skeçten doğar. Briefcase Full of Blues albümü ve çıktıkları ABD turnesini 1980'de çekilen unutulmaz sinema filmi The Blues Brothers takip eder. Aralarında Ray Charles ve Aretha Franklin'in de yer aldığı birçok soul ve blues sanatçısı, filmi sinema tarihinin unutulmazları arasına yazdırır. Belushi'nin 1982'deki ölümünün ardından grup misafir sanatçılar ve orkestra elemanlarıyla çalışmaya devam eder. 2000'de ise yine gişe rekorları kıracak devam filmi Blues Brothers 2000 çekilir.

Daha sonraları Blues Brothers meşalesini The House of Blues alır. Günümüze kadar popülerliğini hiç kaybetmeyen gösterinin orijinal formatı farklı gruplar tarafından pek çok kez sahnelenir.

Blues Brothers'ın bu yeni West End versiyonunda, Birmingham'lı İngiliz yapımcı, yönetmen ve vokalist Brad Henshaw ukala Jake Blues'u, Daniel Fletcher da uysal Elwood Blues'u canlandırıyor. İkili, Ray-Ban güneş gözlükleri, beyaz çorapları, siyah takım elbiseleri ve "Rat Pack" şapkalarıyla, "bluesman" ve "punk gangster" tiplemelerinin ilginç karışımını Chicago manzaralı dekorlu sahnede enerjisi bitip tükenmeyen bir şovla sergiliyorlar.

Bu muhteşem ikilinin emprovize danslarına, seyircileri koltuklarında dans ettiren bir müzik grubu eşlik ediyor: Gitarda Rufus Ruffell, basta Alan Mian, davulda Steve Parry (müzikal direktör), keyboardda Dave Foster, saksafonda Richard Beesly, trompette Dave Mian ve trombonda Simon Pugsley. Ayrıca berrak sesli üçlü "Bluettes" ise hafızalardan silinmeyecek performanslarıyla göz dolduruyorlar.

Çoğunluğu Blues klasiği olan şarkılardan oluşan repertuarda Everybody Needs Somebody, Peter Gunn, Rawhide, Dragnet, Do You Love me?, Soul Man ve Pony, Mashed Potato gibi her çeşit eski, ikonik TV müzikleri yer alıyor. Grup, sergiledikleri performansla her eserin besteci ve güftecisine hak ettiği değeri veriyor.

BLUE BROTHERS'IN YENİ VERSİYONU, 5-9 Mart 2014'te TİM SHOW CENTER'da… Biletler Biletix'Te… Sakın kaçırmayın!

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat The Blue Brothers'ın Yeni Versiyonu ile Tim Show Center'da - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement