Trabzon'da Müzik ve Dans Sempozyumu - Son Dakika

Trabzon'da Müzik ve Dans Sempozyumu

16.10.2018 23:59
Trabzon'da Müzik ve Dans Sempozyumu

Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından "3. Uluslararası Müzik ve Dans Araştırmaları Sempozyumu" düzenlendi.

Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından "3. Uluslararası Müzik ve Dans Araştırmaları Sempozyumu" düzenlendi.

Uluslararası Geleneksel Müzik Konseyince (ICTM) oluşturulan Türk Dünyasında Müzik Çalışma Grubu'nun 6. Sempozyumu'na ev sahipliği yapan üniversite, bu sempozyumun kapanışıyla "3. Uluslararası Müzik ve Dans Araştırmaları Sempozyumu"nun açılışını birlikte gerçekleştirdi.

Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Karadeniz Teknik Üniversitesi'ndeki (KTÜ) etkinlikte yaptığı konuşmada, özellikle sanat alanında yeni atılımlar içinde olduklarını söyledi.

Aşıkkutlu, Trabzon Üniversitesinin dışa açılan vitrininin sanat olduğuna işaret ederek, "Sanatsal faaliyetler içinde konservatuvarımızın özel ve özellikli bir yer olduğunu ifade etmek isterim. Bu kapsamda Uluslararası Geleneksel Müzik Konseyince oluşturulan Türk Dünyasında Müzik Çalışma Grubu'nun düzenlediği sempozyumun da başarılı geçtiğini umuyorum." dedi.

Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Abdullah Akat da sempozyumların amacının, bilim insanları arasında köprü oluşturmak olduğunu belirtti.

Akat, iki farklı uluslararası sempozyuma ev sahipliği yaptıklarını ifade ederek, "İki gündür devam eden Türk Dünyasında Müzik Çalışma Grubu'nun 6'ncısı bugün sona erdi ama hemen ardından 3. Uluslararası Müzik ve Dans Araştırmaları Sempozyumu'nun açılışını yapıyoruz. Sempozyumlarda yurt içi ve yurt dışından çok sayıda katılımcı yer aldı." diye konuştu.

Sempozyumlara yaklaşık 20 ülkeden 50 kişinin katıldığını dile getiren Akat, "Toplamda 80 civarında bildiri sunulacak. Altyapı çalışmasını bir yılda tamamladık." dedi.

Kemençe eşliğinde yöreye özgü türkülerin seslendirildiği etkinlikte, halkoyunları gösterisi sunuldu.

Sempozyumlarda konuşma yapan katılımcılar ile halkoyunları ekiplerine plaket ve teşekkür belgesi verildi.

Uluslararası Müzik ve Dans Araştırmaları Sempozyumu 4 gün sürecek.

YORUMLAR
500
Jean Kouassi'ye tepki Jean Kouassi'ye tepki Hak-İş Genel Başkanı Arslan: 'Kadının yaşadığı sıkıntılar, onu çalışma hayatından koparabiliyor' Hak-İş Genel Başkanı Arslan: 'Kadının yaşadığı sıkıntılar, onu çalışma hayatından koparabiliyor' İş dünyasının acı kaybı İş dünyasının acı kaybı
Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Trabzon'da Müzik ve Dans Sempozyumu - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement