Zarifoğlu Şiiri Delikanlıdır Yaşlanmak Nedir Bilmez - Son Dakika
Kültür Sanat

Zarifoğlu Şiiri Delikanlıdır Yaşlanmak Nedir Bilmez

Zarifoğlu Şiiri Delikanlıdır Yaşlanmak Nedir Bilmez

Edebiyatımızın zarif ve yenilikçi şairi Cahit Zarifoğlu vefatının 26. yılında kitaplar ve programlarla anılıyor ancak şairin Maraş’taki evinin virane hali sevenlerini üzüyor.

07.06.2013 03:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

‘Ne çok acı var’ dizesini şiir okurlarının hafızasına nakşetmişti. Bir başka dizesinde ‘Beyaz haberlerim var kardeşlerim’ diye seslenmiş, ‘Acılarıma da kardeş olur musun’ diye sormuştu. Ümmeti de unutmamış, ‘Ümmeti gözetmen gerekli’ demişti. Edebiyatımızın ‘güzel insanları’ndandı. 1940 yılında doğmuş, bir 7 Haziran günü 1987’de 47 yaşındayken aramızdan ayrılmıştı. Oysa henüz çok erkendi. 


Bir değirmendir bu dünya


Bugün onun vefat yıldönümü. Cahit Zarifoğlu aramızdan ayrılalı 26 yıl olmuş. Bu vesileyle bahsetmek istediğimiz birkaç husus var. Önce güzel haberlerden başlayalım. Beyan Yayınları, Zarifoğlu’nun tüm kitaplarını yeniden yayınlıyor bir süredir. Yedi Güzel Adam, Yaşamak, İşaret Çocukları, Bir Değirmendir Bu Dünya, Menziller, Korku ve Yakarış…


Bir başka güzel haber Mustafa Ruhi Şirin’den geldi. Şirin, İz Yayınları’ndan çıkan ‘Güneşe Yol Yapan Çocuk’ adlı kitabında, Zarifoğlu’nun çocukluktan beslenen şiiri ile çocuk ve yetişkin okur için yazdığı eserleri ele alıyor. Zarifoğlu’nun adeta yeniden keşfini önemli bir gelişme olarak değerlendiriyor Şirin ve ekliyor ‘Zarifoğlu, iç çocuk gövdesinden yazdığı kitapları ile önce yetişkinlerin sonra da çocukların yazarıdır.’


Bir başka şairimiz Ahmet Edip Başaran’ın da diyecekleri var Zarifoğlu şiiri için: ‘Onun şiirinde çocuklar ve kadınlar bile kadim bir acıyı sırtlanmış olmanın ermişçe olgunluğuyla dolaşırlar. Yılgınlık değil direnç; tükenmek değil çoğalmaktır en önemli dertleri. Şiirinde hayal ve gerçek, Müslümanca bir zerâfetin mihenk noktasını teşkil eder. Delikanlıdır Zarifoğlu şiiri, yaşlanmak nedir bilmez. İşaret edilen çocuklar büyür yedi güzel adam olurlar, menzillere varırlar. Ezcümle Zarifoğlu şiiri, kendi metafiziğini, kendi müziğini parıltılı bir güzellikle mezcedebilmiş, sakallı ve delikanlı bir şiirdir.’


‘Kabrinden canın taşıyor’


Kahramanmaraş’ta yaşayan şair Bünyamin K.’ya da sorduk hemşehrisi Zarifoğlu’nu: ‘Kendisi için1996 da bir şiir yazmıştım ismi “haziran parkı” idi. "öyle bir gömülmüşsün ki kabrinden canın taşıyor " demiştim. Çünkü Zarifoğlu Türk şiirinde öyle bir koridor açmıştır ki kendisinden sonra gelen şairlerin onu atlayarak şiir yazması hemen hemen mümkün değildir. Onun açtığı koridorlarda sadece şairler değil deliler, yönetmenler, müzisyenler geçer. Neredeyse aklını kullanarak aklından kaçmaya çalışmıştır.’ Şair Hayriye Ünal’ın da söyleyecekleri var edebiyatımızın en zarif şairi için: ‘Zarifoğlu şiirlerini bir yavaşlık içinde algılamak mümkün ve gereklidir. Onun önemli bir farkı, şiiri terk etme eğiliminde olmayışıdır. Şiirle ilişkisi, diğer eylemleriyle ilişkisine benzemektedir. Afganistan’a yardım göndermeyi, hangi ciddiyetle ve abartmadan yapıyorsa, şiirle alakasında da abartma, fetişleştirme yok, ancak aynı ciddiyet var.’


Coşkun bir küheylan için…


Modern Türk Şiirinin büyük ismi Cahit Zarifoğlu için vefatının yıl dönümünde YediHilal tarafından iki program düzenleniyor. Bu akşam 21.00'de Yusuf Kaplan, Mustafa Nezihi Pesen ve Asım Gültekin'in katılımıyla düzenlenecek olan programın ismi "Coşkun Bir Küheylan: Cahit Zarifoğlu" şeklinde belirlenmiş.İkinci program ise Zarifoğlu'nun Yedi Güzel Adam şiirindeki yedi güzel adamdan birisi addedilen Rasim Özdenören ile Zarifoğlu üzerine bir sohbet şeklinde gerçekleşecek. Bu sohbet 8 Haziran akşamı (yarın) saat 20:30'da. Her iki program da YediHilal'in Üsküdar Uncular Caddesindeki konferans salonunda yapılacak. Yarın ayrıca Konya’da ‘9, Cahit Zarifoğlu Çocuk Şenliği’ düzenlenecek. Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi tarafından gerçekleştirilen şenlik Konya İl Halk Kütüphanesi’nde 16:00’da başlayacak.


ZARİFOĞLU’NUN BABA OCAĞINDA İNCİR AĞAÇLARI!


Kahramanmaraş  edebiyat ve özellikle ünlü şairlerin baba ocağıdır. Necip Fazıl, Erdem Beyazıt, Abdurrahim Karakoç, Bahattin Karakoç, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören ve tabi Cahit Zarifoğlu… Diyarbakır Ergani’de ‘Sezai Karakoç Müzesi’ açılınca, Kahramanmaraş’ta durum nedir deyip Cahit Zarifoğlu’nun vefat yıldönümünde ünlü şairin buradaki evinin ne durumda olduğunu merak ettik. Ancak gördüğümüz manzara içler acısıydı. Zarifoğlu’nun baba ocağından geriye yıkık dökük bir duvar kalmış, üzerinde incir ağaçları bitmişti. Evet, şair Cahit Zarifoğlu’nun çocukluğu ve ilk gençligini geçirdiği Kahramanmaraştaki babaevi ilgi bekliyor. Ailenin miras sorunundan dolayı bakım yaptıramadığı ve virane haline gelen evin sadece bahçe duvarları ayakta kalmış. Evin yenilenmesi ve müze yapılması konusunda ise şu ana kadar herhangi bir girişimde bulunulmamış. Cahit Zarifoğlu’nun eşi Berat Zarifoğlu, aile içindeki miras anlaşmazlığından dolayı evin onarılamadığını söylüyor. İlk kez gelin olarak geldiği ve uzun yıllar baba ocağı olarak her fırsatta eşi ile ziyaret ettikleri evin şu anki halinden büyük üzüntü duyduğunu belirten Zarifoğlu, mirasçıların taleplerinden dolayı yeniden yapılması için de harekete geçilemediğini anlattı. Müze yapılması konusunda da kendilerine herhangi bir talep gelmediğini ifade eden Zarifoğlu, en son gittiklerinde evin tanınmayacak halde olduğunu, Bektutiye Mahallesi’nde, şehrin merkezine yakın bu tarihi yapının bu halinden üzüntü duyduğunu söylüyor. İşte bugün yıkılıp gitmiş o evden, oğlu Cahit’e gönderdiği  bir mektupta şunları söylüyordu baba Niyazi Zarifoğlu: “Gözüm nuru oğlum Cahitciğim. Geçenki mektubunuzu memnuniyetle aldım. Annenize okudum, çok dua eyledik. Fotoğrafına bakmakta olduğumuz Fatma Betül kız büyüyor mu? Annesi ve sizler rahat mısınız?(…) Annen ve ben Betül dahil cümleten gözlerinizden öperek Allaha emanet eyleriz. Babanız Niyazi Zarifoğlu.” GÜLCAN TEZCAN

Kaynak: Star

Son Dakika Kültür Sanat Zarifoğlu Şiiri Delikanlıdır Yaşlanmak Nedir Bilmez - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor
  17:06 Notre-Dame Katedrali, 5 yıl sonra yeniden açılıyor

  Fransa'nın başkenti Paris'te 5 yıl önce çıkan yangında hasar gören ünlü Notre-Dame Katedrali, 8 Aralık'ta yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Katedralin yeniden inşa çalışmaları 2022'de başlamış ve 250'den fazla firma ile yüzlerce sanatçı, mimar ve uzmanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Yangının nedeni ise henüz belirlenememiştir.

 • Ağrı'nın düşman işgalinden kurtuluşu 106. yıl dönümü kutlandı
  16:38 Ağrı'nın düşman işgalinden kurtuluşu 106. yıl dönümü kutlandı

  Ağrı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 • Uluslararası Amazon ve Titanlar Sanat Buluşması İzmir'de başladı
  15:57 Uluslararası Amazon ve Titanlar Sanat Buluşması İzmir'de başladı

  Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği (UASB) tarafından 15 Nisan Dünya Sanat Günü kapsamında düzenlenen Uluslararası Amazon ve Titanlar Sanat Buluşması, İzmir'de başladı. Sanatçılar, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende bir araya geldi ve barış, özgürlük ve demokrasi taleplerini dile getirdi. Etkinlikler, Konak Metro Galeri'de devam edecek.

 • Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde Balkan esintileri sergisi açıldı
  15:35 Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde Balkan esintileri sergisi açıldı

  Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında, Türkiye, Makedonya, Bosna Hersek ve Karadağ'ın tarihi yerleri ve doğal güzelliklerinden esinlenilerek oluşturulan resim ve heykel sergisi açıldı. Sergide, 25 resim ve 6 heykel eser yer aldı. Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin, serginin zengin bir kültürel mirası gözler önüne serdiğini belirtti ve Balkanlar'ın tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaparak sanata yansımalarını gösterdiğini vurguladı. Sergi, bir hafta boyunca ziyaret edilebilecek.

 • Edirne'de bayramda tonlarca 'tava ciğer' tüketildi
  15:31 Edirne'de bayramda tonlarca 'tava ciğer' tüketildi

  Edirne'de Ramazan Bayramı tatilinde 100 binden fazla kişinin ziyaret ettiği kentte tonlarca tava ciğer tüketildi. Restoranların önünde saatlerce sıra bekleyen vatandaşların oluşturduğu kuyruk havadan görüntülendi. Bayram boyunca binlerce kişinin tercihi tava ciğer ve kuru acı biber ikilisi oldu.

 • Milli Saraylar Ramazan Bayramı Tatilinde Ziyaretçi Akını Yaşadı
  15:09 Milli Saraylar Ramazan Bayramı Tatilinde Ziyaretçi Akını Yaşadı

  Milli Saraylar Başkanlığı'na bağlı müzeler, Ramazan Bayramı tatilinde ziyaretçi akınına uğradı. Topkapı Sarayı başta olmak üzere Dolmabahçe ve Beylerbeyi sarayları ile tarihi kasırlar ve müzeler, 9 günlük tatil boyunca 326 bin 531 kişiyi ağırladı. Topkapı Sarayı'nı bayramı tatili boyunca 147 bin 353 yerli ve yabancı turist ziyaret ederken Dolmabahçe Sarayı'nı 60 bin 223 turist gezdi. Milli Saraylar Resim Müzesi'ni gezenlerin sayısı bayram tatilinde 21 bin 931 kişiye ulaştı.

 • Dai halkının su sıçratma festivali
  14:50 Dai halkının su sıçratma festivali

  Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde Dai halkı Dai yeni yılını, su sıçratma festivaliyle karşıladı. Bu heyecan verici gelenek katılımcılar için unutulmaz bir deneyim sunuyor. Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Yunnan'dan bildiriyor. (XHTV)

 • Talas Belediyesi'nin 100. Yıl Müzesi'ni 3 ayda 54 bin 207 kişi ziyaret etti
  13:53 Talas Belediyesi'nin 100. Yıl Müzesi'ni 3 ayda 54 bin 207 kişi ziyaret etti

  Talas Belediyesi tarafından Çanakkale'den Cumhuriyet'e 100. Yıl Müzesi'nin açılmasının ardından 3 ayda 54 bin 207 kişi müzeyi ziyaret etti. Müzede, Çanakkale Savaşı, Milli Mücadele ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına dair eserler sergileniyor. Başkan Mustafa Yalçın, müzeye gösterilen ilgiden memnuniyet duyduklarını belirtti.

 • Myanmar'da Thingyan Su Festivali coşkusu
  13:49 Myanmar'da Thingyan Su Festivali coşkusu

  Myanmar'ın geleneksel Thingyan Su Festivali, ülkenin dört bir yanındaki insanların doyasıya eğlendiği ikinci gününde devam etti. Festivalde insanlar birbirlerine su sıçratma geleneğiyle geçmişteki hataları sembolik olarak temizleyip yeni bir başlangıç yapmayı temsil ediyor. Canlı dans gösterileriyle renklenen festival, dört gün sürecek ve Myanmar Yeni Yılı'na denk gelen Çarşamba günü sona erecek. Thingyan Su Festivali, yıl boyunca her ay kutlanan 12 mevsimlik festivaller arasında en ünlü ve kültürel olarak önemli olanıdır.

 • Kırşehir'deki Japon Bahçesi 9 günlük bayram tatilinde 14 bin kişi tarafından ziyaret edildi
  13:33 Kırşehir'deki Japon Bahçesi 9 günlük bayram tatilinde 14 bin kişi tarafından ziyaret edildi

  Kırşehir'in Kaman ilçesinde bulunan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi yerleşkesindeki Japon Bahçesi, Ramazan Bayramı tatili süresince 14 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Bahçe, Prens Takahito Mikasa'nın Kalehöyük kazılarını başlatması anısına yapılmış olup, yıl boyunca ziyaretçi çekmektedir. Ziyaretçiler, bahçenin doğal güzellikleri ve rengarenk atmosferiyle büyülenirken, bölge halkı da aileleriyle birlikte bu mekana gelerek keyifli vakit geçirmektedir.


Advertisement