AB liderleri Brüksel'de Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde toplanıyor - Son Dakika

AB liderleri Brüksel'de Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde toplanıyor

30.05.2022 10:53
AB liderleri Brüksel'de Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde toplanıyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde bir araya gelecek.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde bir araya gelecek.

Belçika'nın başkenti Brüksel, Avrupa Birliği'ne (AB) üye 27 ülke liderinin bir araya geleceği Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak. AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in başkanlık edeceği 2 günlük zirvede, liderlerin ana gündem maddelerini Rusya- Ukrayna savaşı ekseninde enerji ve gıda fiyatları ile savunma konuları oluşturacak. AB'nin, Rus petrol ve doğalgazına olan bağımlılığına son vermek üzere atılması öngörülen adımların AB ülkelerinden onay alması da zirvede ele alınacak. Zirve öncesi açıklamalarda bulunan AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, "Bu öğleden sonra, üye devletlerin başkanlarına bir anlaşma teklifi sunacağız" dedi.

GIDA FİYATLARI MASADA OLACAK

AB, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan ve giderek artan gıda fiyatlarındaki artışa çözüm arayacak. Ukrayna'daki tahıl ürünlerinin AB olanakları ile ülkeden çıkarılması konusunun da görüşüleceği zirvede, Afrika ülkelerinde yaşanabilecek açlık tehlikesinin de ele alınması bekleniyor. Brüksel'de yoğun bir gündemle toplanacak Liderler Zirvesi'nde, savaş süreciyle birlikte alevlenen savunma tartışmaları da gündeme gelecek. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de, video konferans yöntemiyle zirveye katılacak.

(Mustafa Ulusoy - İHA)

YORUMLAR
500
AK Partili kadının Gelecek Partisi lideri Davutoğlu'na sorduğu soru gergin anlara neden oldu AK Partili kadının Gelecek Partisi lideri Davutoğlu'na sorduğu soru gergin anlara neden oldu Boşanacakları öne sürülen Ebru Şallı ve Uğur Akkuş çifti Bebek'te görüntülendi Boşanacakları öne sürülen Ebru Şallı ve Uğur Akkuş çifti Bebek'te görüntülendi Ünlü rapçi Sefo'nun konseri karıştı! Güvenlik güçleri kavgayı durdurmakta zorlandı Ünlü rapçi Sefo'nun konseri karıştı! Güvenlik güçleri kavgayı durdurmakta zorlandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika AB liderleri Brüksel'de Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde toplanıyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement
Haberi Paylaş