CHP Milletvekili Tutdere: Deprem bölgelerindeki asbest yayılımı halk sağlığını olumsuz etkiliyor - Son Dakika

CHP Milletvekili Tutdere: Deprem bölgelerindeki asbest yayılımı halk sağlığını olumsuz etkiliyor

CHP Milletvekili Tutdere: Deprem bölgelerindeki asbest yayılımı halk sağlığını olumsuz etkiliyor
Son Güncelleme: 07.06.2023 13:09

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, deprem bölgelerindeki asbest yayılımının halk sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Tutdere, Mecliste düzenlediği basın toplantısında deprem bölgesinde yaşanan sorunları anlattı. Depremle ilgili bazı fotoğrafları gösteren Tutdere, enkaz kaldırma çalışmalarına işaret ederek, yönetmeliklere aykırı işlemler yapıldığını ve asbest içeren kirli hava ortalığa saçıldığını belirtti. Deprem bölgelerinde periyodik olarak hava ölçümlerinin yapılması gerektiğini vurgulayan Tutdere, halkın sağlığının korunması için daha titiz çalışmalar yapılması çağrısında bulundu.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, deprem bölgelerindeki asbest yayılımının halk sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi.

Tutdere, Mecliste düzenlediği basın toplantısında deprem bölgesinde yaşanan sorunları anlattı.

Depremin ardından uzun bir süre geçmesine rağmen sorunların halen devam ettiğini dile getiren Tutdere, seçim atmosferiyle depremzedelerin kamuoyunun gündeminden düştüğünü öne sürdü.

Depremle ilgili bazı fotoğrafları gösteren Tutdere, "Halen enkaz altından cesetler çıkıyor. Gerekli özenin gösterilmesi gerekir. Enkaz altında halen cansız bedenler olabilir. Herkesi daha titiz çalışmaya davet ediyorum." dedi.

Enkaz kaldırma çalışmalarına işaret eden Tutdere, şunları kaydetti:

"Yönetmeliklere aykırı işlemler yapılıyor. Şehrin üzerini toz bulutları kapladı. İnsanlar nefes alamıyor. Enkaz kaldırılırken sulama yapılmıyor. Asbest içeren kirli hava ortalığa saçılıyor. Deprem bölgelerindeki asbest yayılımı halk sağlığını olumsuz etkiliyor. Ayrışma işlemi de yıkım yerinde oluyor, bu da ikinci bir tozun ortaya çıkmasına neden oluyor. Şu an hava ölçümleri yapılmıyor. Deprem bölgelerinde periyodik olarak hava ölçümlerinin yapılması lazım."

Kaynak: AA

Son Dakika Politika CHP Milletvekili Tutdere: Deprem bölgelerindeki asbest yayılımı halk sağlığını olumsuz etkiliyor - Son Dakika


Advertisement