Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın Cezayir'de Soykırım Yaptığını Kabul Etti - Son Dakika
Politika

Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın Cezayir'de Soykırım Yaptığını Kabul Etti

Edirne İl Genel Meclisi, Fransa\'nın Cezayir\'de Soykırım Yaptığını Kabul Etti

Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın 2'nci Dünya Savaşı'nın ardından Cezayir'de soykırım yaptığını kabul etti ve bu nedenle kınanmasına karar verdi.

02.01.2012 16:30
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın 2'nci Dünya Savaşı'nın ardından Cezayir'de soykırım yaptığını kabul etti ve bu nedenle kınanmasına karar verdi.

Edirne İl Genel Meclisi, bugün Başkan Nusret Uybaş başkanlığında toplanarak Ocak ayı çalışmalarına başladı. İl Genel Meclisi'nde yer alan 18 CHP'li, 10 AK Parti'li üye, 'Meclis Başkanlığı' ortak imzalı önerge vererek, Fransa'nın Cezayir'de halka soykırım yaptığını belirterek, kınanması yönünde karar alınmasını talep etti. Edirne İl Genel Meclisi Başkanlığı'na sunulan önergede, "Milyonlarca insanın etnik kimlikleri sebebiyle sistematik olarak öldürüldüğü 2'nci Dünya Savaşı'nın ardından tek amaçları kendi ülkelerinde kendi kimlikleri ve kültürleriyle yaşamak olan yaklaşık 1.5 milyon Cezayirli'nin sömürgeci Fransa tarafından soykırım şeklinde yok edilmelerini 'insanlık dramı' olarak niteliyoruz. Edirne İl Genel Meclisi'nin Fransa'nın Cezayir'de sistemli bir şekilde yaptığı soykırımı tanıdığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz" denildi.

Sunulan önerge, Başkan Nusret Uybaş tarafından oylamaya sunuldu. Meclisin 28 üyesi önergenin okunmasından sonra ayağa kalkarak ellerine kaldırdı ve öneriyi kabul etti, ardından da alkışladı.

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Nusret Uybaş, oy birliğiyle Fransa'nın Cezayir'de yaptığı soykırımı kabul ettiklerini söyledi. - Edirne

Kaynak: DHA

Son Dakika Politika Edirne İl Genel Meclisi, Fransa'nın Cezayir'de Soykırım Yaptığını Kabul Etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • İran'ın İsrail'e yönelik saldırısı analistler tarafından değerlendirildi
    06:19 İran'ın İsrail'e yönelik saldırısı analistler tarafından değerlendirildi

    İran'ın İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği saldırı, analistler tarafından İran lehine bir beraberlik olarak tanımlandı. İsrail'in yüksek alarm durumu ilan etmesi ve Batı'nın İsrail'e desteğini yeniden göstermesi dikkat çekti. Ancak saldırının İran'ın zayıflığını ortaya çıkardığı ve İsrail'in güç dinamiklerini tanımakta başarısız olduğu belirtildi. İsrail'in saldırılardan kazanç sağladığı ancak stratejik bir kayıp yaşadığı ifade edildi.

  • İran ve İsrail Arasındaki İlişkiler: Geçmişten Günümüze 'Örtülü Savaş'
    04:04 İran ve İsrail Arasındaki İlişkiler: Geçmişten Günümüze 'Örtülü Savaş'

    İran ile İsrail arasındaki ilişkilerin tarihi ve gerginliklerin sebepleri, İran'ın Filistin davasına destek vermesi, İsrail'in İran'a yönelik düşmanlık, İki ülke arasındaki 'örtülü savaş'ın detayları ve son gelişmeler.


Advertisement