Fransa, Suriye'deki kamplardan 51 kişiyi ülkeye aldı - Son Dakika

Fransa, Suriye'deki kamplardan 51 kişiyi ülkeye aldı

05.07.2022 12:07
Fransa, Suriye'deki kamplardan 51 kişiyi ülkeye aldı

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin kuzeydoğusundaki kamplarda kalan 35 Fransız çocuğun ve 16 kadının ülkeye getirildiğini duyurdu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Suriye'nin kuzeydoğusundaki kamplarda kalan 35 Fransız çocuğun ve 16 kadının ülkeye getirildiğini duyurdu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suriye'nin kuzeydoğusunda bulunan kamplarda bazı Fransızların ülkeye getirildiği bildirildi. Açıklamada, "Fransa, bugün Suriye'nin kuzeydoğusundaki kamplarda kalan 35 Fransız çocuğu ülkeye getirdi. Bu operasyon aynı kamplardan 16 annenin de dönüşünü içeriyor" ifadeleri kullanıldı. Çocukların çocuk esirgeme kurumuna teslim edildiği ve sağlık durumlarının takip edileceği belirtildi. Annelerin ise adli makamlara teslim edildiği aktarıldı. Tahliye operasyonu için yerel yetkililere teşekkür edildi.

İnsan hakları grupları, uzun süredir Fransız hükümetine savaş döneminde ebeveynleri tarafından terör örgütü DEAŞ'ın kontrolündeki bölgelere getirilen ve oralarda doğan 200 civarındaki çocuğun ülkeye getirilmesi yönünde çağrıda bulunuyordu. Çocuklar, Suriye'nin kuzeydoğusunda yetersiz beslenme ve hastalıkların yaygın olduğu kamplarda tutuluyordu. Save the Children (Çocukları Kurtarın Vakfı) tarafından Eylül ayında yayınlanan bir rapora göre Suriye'deki El-Hol Kampında her hafta ortalama 2 çocuk hayatını kaybediyor.

Bugünkü operasyondan önce Fransa, 2016'dan bu yana 126 çocuğu ülkeye almıştı. - PARİS

YORUMLAR
500
Rusya, Yeni START anlaşmasının tüm unsurlarının denetiminden çekildi Rusya, Yeni START anlaşmasının tüm unsurlarının denetiminden çekildi Libya, 4 yıl sonra Cezayir'e Büyükelçi atadı Libya, 4 yıl sonra Cezayir'e Büyükelçi atadı MYP Lideri Yılmaz: '3 yıl gibi bir süre sonra Suriye Türk vilayeti olacak' MYP Lideri Yılmaz: '3 yıl gibi bir süre sonra Suriye Türk vilayeti olacak'
Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Fransa, Suriye'deki kamplardan 51 kişiyi ülkeye aldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement